Uykusunu Alamayanlar İçin Amme Hizmeti: Uyku Döngüsü Hesaplama
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   okadin
   Yıllardır uyku apnesi, kalitesiz uyku, uyku alamama gibi sorunlarla baş etmeye çalıştım. Tavuk gibi akşam 7'lerde 8'lerde yattığım oldu sabah yine o felaket baş ağrısı, aptal sersemlik ile uyandım. Araştırmalarım sonucu uyku döngüsü diye bir şey olduğunu keşfettim. Sizlerle de paylaşmak isterim efendim. Uyku döngüsü dediğimiz şey 4 safhadan oluşan 90 dakikalık süreleri kapsıyor. Bunu 90 dakika döngüsü olarak adlandıranlar da var. Uyanırken bu 90 dakikalık dilimi bölmemeye özel gösterdiğiniz taktirde daha dinlenmiş ve uykunuzu almış olarak uyanıyorsunuz. Uyanmak istediğiniz saatten 90 dakikalık döngüleri çıkararak uyumanız gereken saati bulabilir ya da uyuma saatinize 90 dakikaları ekleyerek uyanmamız gereken saati hesaplayabilirsiniz. Burada önemli olan dediğim gibi 90 dakikalık safhayı yarıda kesmemek, 90 dakikalık son safhadan sonra uykuya geçtiğinizde yeni bir safhayı başlatıyor ve 90'a tamamlayamadığınız takdirde uykunuzu yine bölmüş oluyorsunuz. Uyku hazırlığı, derin evre ve REM evresi gibi konulardan bahsetmedim pek. Üzerine çalışıyorum, o mevzuyu da çözdüğümde sizinle paylaşacağım. Kaliteli uykular diliyorum efendim. Alternatif tavsiyelerinizi de bekliyorum.
    who_am_i
    Uykudan nefret ediyorum.
     mehmet_08
     Yani 90 un katları mı uyuyucaz sadece 270 dk yla 360 dk arasında ne fark var
      peripedia
      Bu döngü olayını işittim ama pek uygulanabilir gelmiyor bana. Benim uykuya geçişi hızlandırmak ve yatakta geçen anlamsız süreyi azaltmak için taktiğim uykudan önce odayı havalandırmak. Bunu odanın ısısını düşürmek için yapıyorum. Soğuk ortamlarda daha hızlı uykuya geçiliyor.
       detokssuyu
       Peki asla uyanamayanlar, bin tane alarm kurup hepsini erteleyenler bunun neresinde? Uykum o kadar kaliteli ki asla uyanamıyorum diye yorumluyorum ben bu durumu.
        sedefartuny
        Peki tam olarak bu arkadaş gibi uyuyorsak yine de kaliteli bir uykuya sahip olabilir miyiz? Ben de uyurken tek ayağımı havada tutuyorum da. Her ne kadar birgün kangren olacak olsam da uyku kalitesi önemli tabi.
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.