45
13.2.2021
Türklerin Türkçe Bilmiyor Olmasından Kaynaklanan Sorunlar
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   mrlawyerkk
   Wittgenstein diye bir düşünür var arkadaşlar. Bu düşünür lisanımızın sınırlarının zihnimizin sınırlarını belirlediğini tespit etmiş. Lisanımızın kapasitesi kadar düşünebilir ve akıl edebiliriz diyor. Yabancı bir lisan öğrenmenin dünyaya bambaşka bir gözle ve mantıkla bakabilmenin en kestirme yolu olduğunu da savunuyor. Burada da yabancı bir dil öğrenebilmenin temel kuralı sorunu ortaya çıkıyor. Sizce bir yabancı dili en iyi şekilde öğrenmenin ilk adımı nedir? Çoğumuz bu soruya dil kursuna gitmek, yurt dışında yaşamak, bir süre kendi dilini değil öğrenmeye çalıştığı dili konuşmak, çevresinde bu dili konuşan insanlar bulundurmak cevabını verebilir. Bu zamana kadar bize öğretilen bu çünkü. Türk eğitim sistemi yabancı dil öğretemiyor diyoruz, teknik ve yöntemlerin yanlış olduğunu iddia ediyoruz ama durum pek öyle değilmiş. Yabancı bil dil öğrenmenin en temel kuralı, kendi lisanını iyi bilmek ve onun derinliklerine hakim olmakmış. "Kendi lisanı içinde derinleşmemiş, kelime kavram dağarcığı sınırlı insanlar, yabancı bir lisanı öğrenmekte çok zorluk çekerler." deniliyor. Yani önce ana dilimizi öğrenmek, tüm beceriler için temel bir ihtiyaç olarak tanımlanıyor. Yani o çok klişe olan Türkler İngilizce öğrenemiyor tezi Türklerin kendi dillerini de bilmiyor olmasından kaynaklanıyor. Peki bugün kim ana dilimizi doğru konuşuyor, yazıyor ya da kelime dağarcığı sınırlarını aşmış durumda? Hiçbirimiz.
    _gizem_
    Demte aklaın
     strangestar
     Aklıma Osmanlı Türkçesi geldi bir Türkçe'den 40.000 fazla kelime vardı.Onunda öğretilmesi gerekir belki zekileşiriz.
      lutfen-ama
      Başlık güzel ama dionun sonunu neden "kim? " e bağladınız? Kim olduğu önemli değil ki.
       gregory_
       Beni katma buna lawyer:)
        patronice24
        Yha simdiii bunları Qonuşmasaq olmasmııı
         moon_night
         nE DeMekk Türkelr Türçke Bilmiyro
          kania_
          Brimirem biğizim türkçeği bzudun dimmet apla
           kayberkay
           estirafullah yahu
            plazacalisani
            Çok doğru bir nokta. Dil ile zeka paralel ilerliyor. Zaten örneklerden de görüyoruz :)
             sedefartuny
             Gerçekten bazen öyle mesajlar öyle mailler okuyorum ki. Yazım kurallarına takıntılı biri değilim ama öyle hatalar yapılıyor ki doğrusunu hatırlamak mümkün olmuyor. Bu konuda çok eksiğiz ve ingilizce öğrenemiyor olmamız da doğal şaşırmadım yani.
              peripedia
              Ben dil öğrenmenin yolunun Türkçe'yi iyi bilmekten geçtiğine katılıyorum ama Türklerin Türkçe bilmediğine katılmıyorum. Demet Akalın bir kıstas değil ya da sosyal medyada gördüğümüz yazım hataları bir kıstas değil. O kadar da değil yani.
               gulfemkaya
               Üniversite Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe Öğretmenliği vb. bölümler okumadığın sürece ülkede verilen normatif dil eğitimi sıkıntısı bu. Biz üniversiteye geldiğimizde hocaların ilk söylediği şey öğrendiğiniz her şey yanlıştı. Silin beyninizden, tekrar başlıyoruz olmuştu.
                absurdizm
                Türkçe bilmiyor değil, bilmeselerdi konuşamazlardi. Dil bilgisi bilmiyorlar.
                 sadisfekshin
                 Katılmıyorum. Ne kaşarlar gördüm grameri yok.
                 /
                 0

                 Tarihe Göre

                 İçerik bulunamadı.