Kadınlar Soyadını Çocuklarına Verebilecek
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   internettinhoca
   Kimisi için dünyanın çivisi çıktı derditecek kimisi içinde "büz eşüt" dedirtecek kararla artık çocuklar babanın değil annenin soyadını taşıyabilecek. Yargıtay'ın yeni kararı hayırlı uğurlu olsun. Kaynak:
   https://www.beyazgundem.com/gundem/kadin-cocugunun-soyadini-degistirebilecek-h934368.html
   https://www.beyazgundem.com/gundem/kadin-cocugunun-soyadini-degistirebilecek-h934368.html
    thetalentedmrripley
    Burada konunun kadın-erkek eşitliğiyle alakası yok. Kararın gerekçesinde de belirtildiği üzere mevzu tamamen çocuğun üstün yararı. Kaldı ki konusu çocuk olan davaların tamamının temelinde bu gerekçe yatar. Bu çocuk okula gidecek, sosyal çevresi olacak ve birlikte yaşadığı annesi ile soyismi farklı olduğu için anne-babasının boşanmış olduğu herkesçe bilinecek. Sürekli bunla alakalı sorulara maruz kalacak, belki birileri onu üzmek için bunu kullanacak. Daha da önemlisi çocuk fikrini belirtebilecek, kendisini ifade edebilecek yaşa gelmiş. Babasıyla kişisel ilişkisi kalmamış ve soyismini taşımak istemeyeceği kadar ilgisiz bir babası var. Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin eleştirdiğim çokça kararı olsa da bu, yerinde bir karar olmuş.
     ketcaplisarma
     Bence başından beri öyle olmalıydı. Nereden baksan annenin daha çok emeği oluyor genelde çocuğa. Ama karisiklik olabilir mi bilemiyorum
      thetalentedmrripley
      Arkadaşlar bu davanın davacısı anne değil çocuk. Sadece çocuk reşit olmadığı için onun adına velisi olan annesi açıyor. o yüzden çocuğun iradesini ortaya koyabilecek yaşta olması önemli. Olayın feminizmle falan alakası yok. Anne gidip de 2 yaşındaki çocuğu adına böyle bir dava açarsa dava reddedilir, bunun örnekleri de var. Sırf babaya olan kininden dolayı, babayla çocuğun tüm bağlarını koparmak için kötüniyetli olarak dava açan çok anne var ne yazık ki. Böyle bir dava kabul edilirse olay feminizme kayar ve saçmalığın daniskası olur. O yüzden bu emsal bir karar değil, istisnai bir karar.
       hesapsilindi00
       Madem bu konulara girdik o zaman çocuğa da bu hak verilmeli. Belki çocuk annesinin soyismini taşımak istemiyordur? Bu da bir dayatma değil midir sayın feminist arkadaşlar?
        sameet
        La gardaş TR o kadar da kadın özgürlüğünü benimsemiş bir topluluk değil ki. Sor bakalım Türk kadınlarına, sırf soyadını değiştirmek için evlenen tipler var. Hele şu iki soy isim kullananlar yok mu.. Tam pataklamalıklar ya. Sorsan kendi soy adımı kullanıyorum der. Olm, 77 sülalen kullanmış, Eski kimliği olanlar bilir. Çevir arkasına bir bak. O soy adını (sadece senin sülalenden) senden önce kaç kişi kullanmış. Sen de ısrarla "yok ben soy adımdan vazgeçemem" de. Hep bir bağnazlık bir dayatmacılıktır olm soy hadisedi. Ünlü filozof Brethowski Wertcheol'ün "Carpe Diem" sözünü buraya bırakır ve giderim.
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.