"Her İnsan Kendi Kendinin Terapisti midir?" Sorunsalı
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   sedefartuny
   Sorunsal mıdır tartışılır ama asıl sormak istediğim soru şu arkadaşlar. Çok ciddi psikolojik rahatsızlıklar dışında bir psikologdan/psikiyatrdan destek almak şımarıklık mıdır? Uzun zamandır bir uzmandan destek alma girişimim var. Kırmızı Oda'nın da etkisi büyük tabii bu kararımda. Dolu hissediyorum ve bir uzmanla paylaşmak istediğim yüklerim var. Çevremdeki birçok insan ise başlıkta görmüş olduğunuz "Her insan kendi kendinin terapistidir" düşüncesine sahip ve benim bir psikolog ile görüşme talebimi şımarıklık olarak görüyorlar. Bize anlat biz dinleriz diyorlar ya da kendini ödüllendir, kafanı dağıt, bir tatile çık bundan daha iyi terapi olamaz gibi birtakım beylik laflar duyuyorum. Belki kimseye anlatamadığım kendime bile itiraf edemediğim sorunlarım var. Tamam her insan kendinin doktorudur, terapistidir, seni senden başka kimse tanıyamaz, kimse iyileştiremez. Bunlara katılıyorum ama keyfimizden seans ücretleri arşa çıkan psikologlarla görüşmek istemiyoruz değil mi? Ya da keyfimizden ve bu dizilerin/fimlerin dayatmasından mı istiyoruz? Buyrun tartışalım.
    gregory_
    Benim terapistim sıvı formda ve cok becerikli, ben bile kendimle ugrasamazken O beni rahatlatmayi basariyor. Biraz masrafli ama olsun.
     bright-wizard
     Zaten tüm hastalıkların başı psikolojik. Doğaya pozitif bakarak hareket edip, pozitif enerji ile bize geri dönüş yapmasını sağlayabiliriz. Hayatta pozitif açıdan yön vermeye çalışalım. Eskiden şunu derdim " gökten para yağsa bana borç senedi düşer" diye. Artık demiyorum)
      gollummm
      Şu kırmızı oda filminden hiç bahsetmeyelim. Eğer ki psikiyatri olayının önemini bir diziden ögrenebiliyorlarsa izleyin tabi. İnsan kendi kendine çözemeyecegi çok şey var. Akıl hocası çoktur, dinleme! Tabiki gideceksin önce psikiyatrist öneririm o seni terapi alman konusunda yönlendirecektir. Eğer ki İstanbul da yaşıyorsan ücretsiz seanslarda vardır. Bu da bir hastalık kabul edin! Nasıl böbrek hastası diyalize bağlıdır. Ona der misiniz " abi boşver diyalizi, sen halledersin" bu da aynı. Önemli fazlasıyla, gidilmez ise daha kötü sonuçlar olabilir. Artık bu durumlarında bir hastalık olduğu kabul edilmeli!
       absurdizm
       Psikolojimi yönetmeye başladığım an krizlerim kesildi
        kania_
        Ben terapist deil psikoloji bozanım. En mutlu anımda bile kendi kendimi üzebiliyorum
         moon_night
         Çok ciddi psikolojik rahatsızlık derken mesela?
          cigdem-cigdem9
          Asla çözemiyorum aksine mahvediyorum. Çözebilen varsa öğretsin bana.
           eski_bi_tanidik
           Evet kendi moralimi kendim düzeltiyom hep aq
            oedon
            Eğer "Her insan kendi kendinin terapistidir" tespiti doğru olsaydı bu başlığı açıyor olmazdınız. Bu uzamanlar dışarıdaki şarlatanlar gibi değil ki.. Yıllarca eğitim alıp insanların sorunlarını çözmeye yoğunlaşıyorlar. Gerçekleştirdiğiniz eylemler, hobiler veya sosyal ilişkiler sorunlarınızı çözemiyor olacak ki ciddi ciddi bir terapistle görüşme kararı almayı düşünüyorsunuz. Bu arada, çoğu birey için bir noktada dizi/film dayatması ile bilinçaltına yerleşen bir fikir olabileceğini düşünmek doğru olabilir. Son dönemde popüler olan ilgili dizinin terapist randevularını normalden fazla bir şekilde tetiklediğinden de eminim. Finansal açıdan kendinizi özel bir terapistle görüşmeye açık hissetmiyorsanız, Devlet veya Üniversite Hastanelerinden bir randevu alıp sorununuzu paylaşmanızı öneririm.
             mukan_kagan
             Diş doktoruna gitmek kadar doğal bir durum bence destek almak. Maddi olur, manevi olur 🥴, nasıl olursa olsun, gayet doğal bir durum bence.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.