yesil-makaron
  Bugün sizlere çok hoşuma giden ve derinliklerinde gerçekten çok ince mesajlar taşıyan bir hikaye anlatmak istiyorum. Genç Gwion; büyücü Tanrıça Cerridwen tarafından çirkinlik abidesi oğlu Afagddu’yu güzelleştirmek için hazırladığı büyülü karışımı kaynattığı bir kazanı korumakla görevlendirir. Fakat kazadan sıçrayan üç damla, Gwion’un parmağına gelir ve O’da iksirin tadına bakar bakmaz tüm gizemler aydınlanır, gemişin geleceğin ve şimdinin bilgisine sahip olur. Fakat Gwion bir başka gerçeği daha öğrenmiştir. Cerridwen’in hazırladığı iksirin bir parçası da Güzeller güzeli Gwion’un ta kendisidir yani onu öldürmek istemektedir. Bunu farkeden Gwion’un kaçış yolculuğu başlar. Tanrıça iksirden dolayı ilk önce onu yaşlı bir büyücü olarak kovalamaya başlar. Gwion hemen bir tavşana dönüşür ve Cerridwen de bir tazı olur. Gwion nehirde bir balığa dönüşür, Cerridwen ise bir su samuru olur. Kovalamaca sonrasında göklerde devam eder. En sonunda da Gwion bir buğday tanesine dönüşür, Cerridwen ise bir kara bir tavuk olur ve buğday tanesini yer. Dokuz ay sonra Cerridwen bütün çocuklardan daha güzel bir çocuk doğurur. Büyücü bu çocuğu deri bir torbanın içine koyar Beltaine bayramından iki gün önce nehre bırakır. Galler ülkesinin kıyılarında balık ağlarına takılan torba kralın yeğeni Elphin onu kurtarır ve Taliesin (Güzel Yüz) adını verir. Aradan yıllar geçer Elphin hapsedildiği hapisten Taliesin tarafından kurtarılır. 

Dokuz ay boyunca Büyücü Cerridwen'in karnındaydım,
Aslında küçük Gwion'dum,
Şimdi Taliesin oldum. Öykünün incelemesinde çok güzel detaylar vardır. 
Cerridwen oğullarını spiritüel olarak dönüştürmektedir. Gwion’un da aslında ikisini tattığında yaşadığı şey oğullara yapılan dönüşüm ritüelinin hızlı bir versiyonudur çünkü kendisi zaten güzeldir. Kelt takviminde; tavşan av zamanı olan sonbaharı, Balık yağmurları ile kışı, Kuş göçlerle ilkbaharı ve buğday da ekin ile yaz mevsimini sembolize eder. Her hikaye kendi içinde bir döngüye sahiptir. Peki sizin akıllardan çıkmayan hikayeniz nedir? Hadi yorumlarda kavuşalım.
  https://feminismandreligion.files.wordpress.com/2016/02/cauldron-of-ceridwen.jpg
  Fotoğraf 1
  https://lh3.googleusercontent.com/proxy/l7qfNftozV3R0A60XjGUxJKbOA4yjBPgfjSVFnP1Y3zQjEWH2jwq_g2uyCjt1Fq9kuvn-4L6LyBXaQkw-0H3Pm9BDl0KfenAhcQk1FEmIAJL-7GxwCxBz79AmLPXIwU5bU2kce-q
  Fotoğraf 2
  https://en.wikipedia.org/wiki/Ceridwen
  Hikayenin Orjinali

  Günün En Popüler Başlıkları