ekoldugmesi
  Kravat, dekoratif amaçlı (geleneksel olarak erkekler tarafından) boynun etrafına dolanarak, gömlek yakasının altına oturtulan, boğazda düğümlenen ve genellikle göğsün altına dökülen şık bir kumaş parçasıdır. Çeşitleri arasında askot, papyon, bolo, fermuarlı kravat, kumaş kravat ve örgü kravat bulunur. Modern kravat, fular ve papyon bildiğimiz ve günümüzde kullanılan kravattan türemiştir. Kravatlar genellikle standart boyutları olmayan aksesuarlardır. Ancak uzun veya kısa bir boyutta mevcut olabilir. Bazı kültürlerde erkekler normal ofis kıyafetlerinin veya resmi kıyafetlerin bir parçası olarak kravat takarlar. Bazı kadınlar da aksesuar olarak kravat kullanır, ancak genellikle erkekler kadar sık kullanmazlar. Kravatlar ayrıca üniformanın bir parçası olarak da giyilebilir (örneğin askeriye, okul, garson), bazıları ise onları günlük giyim kıyafetleri olarak giymeyi tercih eder. Kravatlar geleneksel olarak üst gömleğin düğmesi iliklenmiş ve kravat düğümü yaka noktaları arasında olacak şekilde takılır. Özellikle erkekler tarafından gömlek yakasının altına giyilen ve önden bir düğümle bağlanan uzun, ince bir malzeme parçası olan kravat işe giderken her zaman ceket ile beraber kravat giyilir.
  https://www.ekoldugmesi.com/kategori/erkek-kravat
  KRAVAT
  TARİHİ Avrupa'dan tüm dünyaya yayılan kravatın izleri, Otuz Yıl Savaşları (1618-1648) sırasında Fransa'da görev yapan Hırvat paralı askerlerine kadar uzanıyor. Asker olarak gelen bu paralı hırvat askerler, geleneksel küçük, düğümlü boyun atkısı takmış ve bu Parislilerin ilgisini çekmişti. Hırvatça, Croata kelimesi ile Fransızca Hırvat kelimesi arasındaki benzerlikten dolayı bu aksesuara kravat (Fransızca cravate) adı verilmiştir. Çocuk kral Louis XIV, 1646 civarında, yedi yaşındayken dantel bir kravat takmaya başladı ve Fransız asaletinin modasını bu gidişat belirledi. Bu yeni giyim eşyası Avrupa'da bir moda çılgınlığı başlattı; hem erkekler hem de kadınlar boyunlarına kumaş parçaları takarlardı. Fransız kralı tarafından tanıtılmasından bu yana erkekler, düzenlenmesi çok zaman ve çaba gerektiren dantel kravatlar veya jabotlar giydiler. Bu kravatlar genellikle kravat ipleriyle yerine düzgünce yerleştirilmiş ve bir fiyonk halinde bağlanmışlardı. Uluslararası Kravat Günü 18 Ekim'de Hırvatistan'da ve Dublin, Tübingen, Como, Tokyo, Sidney ve diğer şehirlerde dahil olmak üzere dünyanın çeşitli şehirlerinde kutlanıyor. 1962 yılında geçen Steenkerque Muharebesinde, prensler aceleyle savaş için giyinirken [halen kesinliği netlik kazanmamıştır] bu kravatları boyunlarına sardılar. Kumaşın uçlarını birlikte büktüler ve bükülmüş uçları bir ceket iliğinden geçirdiler. Bu kravatlara genellikle Steinkirks denirdi. 1710–1800: Stock, tektaşlar, boyunluklar,
  https://www.ekoldugmesi.com/kategori/kravat
  kravat
  lar 1715'te, "stock" adı verilen başka bir tür boyunbağı ortaya çıktı. Terim başlangıçta askerler tarafından askeri bir yatakta başı yüksek tutmayı teşvik etmek için giyilen, arkadan bağcıklı bir deri yakaya atıfta bulundu.

  Günün En Popüler Başlıkları