kisacadeniz
    Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil Sputnik'te RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na artan ayçiçek yağları konusunda açıklamalarda bulundu.
    https://tr.sputniknews.com/aksam_postasi/202101261043665034-yag-ureticilerinin-baskani--aycicek-yaginin-fiyati-degil--bulunuyor-olmasi-onemli-disarida-millet/
    Bütün röportajı okumak isteyenler için
    Bir sene içerisinde rekor fiyatlara ulaşan ayçiçek yağı için “Mühim olan bir ürüne insanların ulaşabiliyor olması. Fiyat önemli ama bence ikinci derecede önemli. Avrupa'da, Amerika'da birçok ülke vatandaşları ürüne ulaşamadılar. Fiyat 75 lira değil 59 lira dolayında...” gibi bir açıklamada bulunmuş kendisi. Röportajın kalanında ayçiçek yağının büyük oranda ithal edildiğini ve dolarla birlikte fiyatının da yükseldiğini söylemiş. Büyükhelvacıgil'in açıklamaları beni biraz rahatsız etti. Bizim yağ alacak paramız olmadıktan sonra yağa ulaşabilir oluşumuzun bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. İlkokuldan beri Türkiye ayçiçek konusunda zengin bir ülke diye öğretildi bize. Ne zamandan beri tarım ürünleri konusunda bu kadar dışarıya bağımlı hale geldik. Bu konuda acilen bir şeyler yapılmalı açıkçası. 59 lira da çok azmış gibi konuşuluyor da asgari ücret 2800 lira. Ayda bir aile ortalama ne kadar yağ tüketiyor bilmiyorum ama 5-6 litre diye tahmin ediyorum. Basit bir hesaplamayla sadece bir yağ için maaşının yüzde ikisini ayırmak insanın ekonomisini çökertiyor.

    Günün En Popüler Başlıkları