dio-gundem
    Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Güney Avrupa Ülkeleri Birliği Forumu'na üye ülkelerin devlet başkanları ile bir araya geldi. Macron burada yaptığı konuşmada Akdeniz ve Libya'da yaşanan gelişmeleri hatırlatarak "Türk halkı büyük bir halk. Ancak biz Avrupalılar artık Erdoğan hükümetine karşı daha açık olmalıyız" ifadesini kullandı.
    https://tr.euronews.com/2020/09/10/macron-turkiye-bolgede-art-k-bir-ortak-degil-sorunumuz-turk-halk-ile-degil-erdogan-hukumet
    Euronews'in aktardığı bilgiye göre
    , Doğu Akdeniz'de Libya'ya giden Türk kargo gemisini aramak isteyen Fransız fırkateynin Türk savaş gemilerinin engeline takılması olayını hatırlatan Macron, Türkiye'nin bölgedeki davranışlarının kabul edilemez olduğunu söyledi. Macron ayrıca, kamuya yaptığı açıklamaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da yüz yüze görüşmelerinde söylediğini belirterek Avrupa Birliği'nin de Türkiye'ye karşı açık olması gerektiğini dile getirdi. Macron sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye, Yunanistan'ın meşru haklarını görmezden gelerek Libya hükümetiyle de kabul edilemez bir anlaşma imzaladı. Türkiye'nin Kıbrıs açıklarındaki faaliyetleri de kabul edilemez. Aynı zamanda büyük bir devlete yakışmayacak provokasyonlar söz konusu. Türk halkı büyük bir halk. Ancak biz Avrupalılar artık Erdoğan hükümetine karşı daha açık olmalıyız." Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Doğu Akdeniz'deki gerginlik ile ilgili Türkiye hakkındaki açıklamlarına cevap verdi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Dış politikadaki tüm sinsi planlarını suya düşürdüğümüz, oyunlarını bozduğumuz Macron, iç acısıyla Türkiye’ye saldırmaktadır. Fransa Cumhurbaşkanı, ferdi ve milliyetçi tutumuyla gerginliği teşvik etmekte, Avrupa ve AB’nin çıkarlarını riske atmaktadır" denildi. Açıklamada, "Akdeniz’de veya başka bir coğrafyada herhangi bir ülkenin deniz yetki alanını belirlemek Macron’un haddine değildir" ifadeleri yer aldı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Macron'un Doğu Akdeniz'deki gerilime ilişkin yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Macron'un "sorunumuz Türk halkıyla değil Erdoğan’la" dediğini hatırlatan Çelik, "Sömürgecilerin eski ve ahlaksız bir oyunudur bu. Halkları sömürmek içi sahte sevgi gösterisi sunar ama vatansever liderleri hedef alırlardı. Sömürgeci kafanın Cumhurbaşkanımızı hedef alması bizim için gururdur" ifadelerini kullandı.

    Günün En Popüler Başlıkları