82
9.12.2020
Yoksulluk Romantize Edilebilir Bir Şey midir?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   peripedia
   Son zamanlarda sosyal medya mecralarında Pinterest fotoğrafları edasıyla paylaşılan sobalı evler, yer sofraları, gecekondu fotoğrafları gözünüze çarpmıştır. Fotoğraflar güzel, romantik olabilir ancak o fotoğrafların ardında fırsat eşitsizliği, eğitimsizlik, çalışmak zorunda olan çocuklar yani ete kemiğe bürünmüş bir yoksulluk var. Ülkemizin en büyük sorununun bu romantizm olduğunu düşünüyorum. Bu durum bana tüm sorunları halının altına süpürmek gibi geliyor. Bizim gözümüze sıcak evlerimizden güzel gözüken soba görüntüleri sobalı bir evde yaşamak durumunda olan insanlar için de romantik ve güzel mi sizce? Peki biz bu durumu romantize ederken bu yaşam koşullarına sahip insanlara kötülük yapmış olmuyor muyuz? Herkesin eşit haklara sahip olduğu bir dünya yaratmak mümkünken bunun için mücadele vermemiz gerekirken neden kolay olanı tercih ediyoruz? Bu hayatlara "aman ne kadar da güzel" diyoruz?
    gregory_
    Hadi baslat devrimi arkandayim.
     selinak
     böyle fotoğraflardan böyle çıkarımlar yapmak bence hastalıklı zihinlerin işidir. herkes lüks içinde yaşamak lüks sitelerde salon mutfak ortak kullanılan amerikan kültürüyle yaşayıp mutlu olacak diye bir şey yok. hatta buradaki sıcaklığı alamayanlar hiç soba yakmamış ve onun verdiği hissi yaşamamış insanlardır.
      dr.rock
      Bu yoksulluk değil, ülkemiz taze bir cumhuriyet, köy kültürü-tarım ve hayvancılık temelli büyüyen bir toplumuz, sanayileşme adımları henüz oturmadı bile. Bu da bizlerin anıları. Anılarımızda romantiktir. Yani bu görsel romantiktir, o sobanın üzerinde kızartılan ekmeğe yağ-salça sürmek romantiktir. Hadi gönlünüz olsun vintage vintage
       cinayetvaraga
       Herkesin yaşam tarzı, ev dizaynı ve anlayışı farklı olabilir. birisi böyle nostaljik bir köşe yapıp, öyle bir tarzda yaşantısının bir köşesini modifiye edebilir. memlekette bu tip evlerde yoksulluk içinde yaşayanlar diyerek maddeleri, eşyaları bile ötekileştirmek anlamsız olmuş. yoksulluğu görecek daha nice yerler var. bu örnek hayatımda denk geldiğim en anlamsız çıkarım olmuş.
        tsukyomi
        Yan binada hala soba yakan bir teyzemiz var. Hatta odun kırmaya, kömür poşetlemeye bizi çağırır, mükemmel aktivite 👌 Ama yoksulluk romantize edilebilir bir şey değil. Yoksulluk şöyle güzel, böyle iyi denmez. Hepimiz 'çok fakirim, şunu şöyle yaparım' deriz ama bu kendimizle barışıklık durumudur, yoksulluğu desteklemek değil. Yoksulluk hastane masraflarını karşılayamamayı, boğazından bir şey geçirememeyi, ağır borçları, her an zorluğu içerir, buna da güzel denmez. Ne yoksulluk, ne zenginlik, kendine yetebilecek kadar olanı, alın terinin karşılığını yüceltmek lazım, fazlasını değil.
         a.l.p.o.l.l.o.n
         Romantizm duygu içeren ürüne denir. Duygularını kattıktan sonra neden olmasın ?
          meyvesebze
          Aslında rahatasız edici olan şu;Ultra lüks dairelerde, loftlarda oturup böle mekanlara gidip foto cekinenler hatta yardım edip göze sokanlar Şu fenomen takılanlar koca yaz turşu tarhana biber kurutması yapıp her kesime hitap edioruz havası yaratanlar felan..Yani pintereste instada böylelerini takip edip daha da ekmegine bal kaymak sürmekte ne bileyim?
           3in4
           onemli olan seyin mekan oldugunu dusunmuyorum bi cadirda da romantizm olabilir onemli olan kisilerin birbirine icerdigi duygular
            mrlawyerkk
            O evlerde büyüyen çocuklardan biri olarak katıldığım önermedir. O sobayı kuran ellerin nasırlanması, aile bireylerin her şartta ve koşulda o odada uyumak, ders çalışmak, yemek yemek zorunda olması. Evet mutsuz çocuklar değildik, evet bir yerlere geldik ama bu fotoğraflara bakınca benim hissettiğim tek şey nostalji. Nostaljik olan her şey güzel midir? Hayır. Bunu güzelleyenlerin de hayatta hiç zorluk çekmemiş bu evlerde yaşamamış insanlar olması tuhaf. Eleştirilmesi gereken nokta da bu.
             _gizem_
             şunları 1 ay buraya koy kafayı yerler lafta kolay soba soba odununu kır kömürünü çıkar her sabah
              1kizil_elma
              Romantik olan kime göreyse öyle olunur. Bunların fakiri zengini yok. Paran olsa ne yazar aşk olmadıktan sonra romantizm için.
               asit
               kusura bakmayın ama durumu dramatize etmişsiniz fazlaca.. sobalı evde yaşamak, yer sofrasında yemek yemek ve bunlara, yoksulluğun-çilenin göstergesi demek olayı dramatize etmek demektir.. Yoksulluk ve çile bambaşka bir durumdur.. doğu ve iç anadolu köylerinde nice insan var yer sofrasında yemek yiyip de zenginim, rahatım diyen insanı para diye harcayacak...
                demli_cay
                Parasız insan gereksiz insandır... Acı ama gerçek olan bizim toplumumuz da böyledir...
                 okadin
                 Her sobalı ev ya da her yer sofrası ya da her gecekondu yaşamı fakirliği mi temsil ediyor? Ya da zorluğu? Herkesin hayat şartları eşit olacak kimse sobalı evlerde oturmayacak diye bir kaide mi var? Bu kötü ya da acınılacak bir durum mu?
                  sedefartuny
                  O insanlar gelir düzeyleri daha yüksek olsa soba derdi ile uğraşırlar mı sizce? Her gün soba üzerine portakal kabuğu koyup kokluyorlar mıdır? Ya da patates közleyebiliyorlar mıdır? Kendimizi kandırıyoruz anca.
                   detokssuyu
                   Bu fotoğrafların bu kadar paylaşılmasının nedeni o günlere duyulan özlem. Bugünün geçim sıkıntısı değil yani. O dönemin insanları, şartları. Bugünlerde yaşamaktansa o günlerde yoklukla ama iyi insanlarla yaşamayı tercih ederdim.
                    bisosyolog
                    Edilemez, davulun sesi uzaktan hoş gelir. İnsanın karnı doymayınca ne romantizm kalır ne bir şey. Klasik muhabbet, Maslow'un ihtiyaçlar piramidi misali.
                     cokbilmisdegilcokbilen
                     Yoksulluktan bahsedilen o şeyler (soba vs) geçmişi hatırlatır bize. O nedenle sıcak ve samimi gelir. İnsan hep geçmişe özlem duyar. Bir de medya bu olayı hep böyle yansıtır. Yoksa aç insanlara romantizmden filan bahsedemezsiniz.
                      muzlu-pasta
                      Bence yaparız yeşilçam filmlerinde oluyor biz neden yapamayalım dimi
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.