Yoksulluk Romantize Edilebilir Bir Şey midir?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   Son zamanlarda sosyal medya mecralarında Pinterest fotoğrafları edasıyla paylaşılan sobalı evler, yer sofraları, gecekondu fotoğrafları gözünüze çarpmıştır. Fotoğraflar güzel, romantik olabilir ancak o fotoğrafların ardında fırsat eşitsizliği, eğitimsizlik, çalışmak zorunda olan çocuklar yani ete kemiğe bürünmüş bir yoksulluk var. Ülkemizin en büyük sorununun bu romantizm olduğunu düşünüyorum. Bu durum bana tüm sorunları halının altına süpürmek gibi geliyor. Bizim gözümüze sıcak evlerimizden güzel gözüken soba görüntüleri sobalı bir evde yaşamak durumunda olan insanlar için de romantik ve güzel mi sizce? Peki biz bu durumu romantize ederken bu yaşam koşullarına sahip insanlara kötülük yapmış olmuyor muyuz? Herkesin eşit haklara sahip olduğu bir dünya yaratmak mümkünken bunun için mücadele vermemiz gerekirken neden kolay olanı tercih ediyoruz? Bu hayatlara "aman ne kadar da güzel" diyoruz?
    gregory_
    Hadi baslat devrimi arkandayim.
     selinak
     böyle fotoğraflardan böyle çıkarımlar yapmak bence hastalıklı zihinlerin işidir. herkes lüks içinde yaşamak lüks sitelerde salon mutfak ortak kullanılan amerikan kültürüyle yaşayıp mutlu olacak diye bir şey yok. hatta buradaki sıcaklığı alamayanlar hiç soba yakmamış ve onun verdiği hissi yaşamamış insanlardır.
      dr.rock
      Bu yoksulluk değil, ülkemiz taze bir cumhuriyet, köy kültürü-tarım ve hayvancılık temelli büyüyen bir toplumuz, sanayileşme adımları henüz oturmadı bile. Bu da bizlerin anıları. Anılarımızda romantiktir. Yani bu görsel romantiktir, o sobanın üzerinde kızartılan ekmeğe yağ-salça sürmek romantiktir. Hadi gönlünüz olsun vintage vintage
       cinayetvaraga
       Herkesin yaşam tarzı, ev dizaynı ve anlayışı farklı olabilir. birisi böyle nostaljik bir köşe yapıp, öyle bir tarzda yaşantısının bir köşesini modifiye edebilir. memlekette bu tip evlerde yoksulluk içinde yaşayanlar diyerek maddeleri, eşyaları bile ötekileştirmek anlamsız olmuş. yoksulluğu görecek daha nice yerler var. bu örnek hayatımda denk geldiğim en anlamsız çıkarım olmuş.
        tsukyomi
        Yan binada hala soba yakan bir teyzemiz var. Hatta odun kırmaya, kömür poşetlemeye bizi çağırır, mükemmel aktivite 👌 Ama yoksulluk romantize edilebilir bir şey değil. Yoksulluk şöyle güzel, böyle iyi denmez. Hepimiz 'çok fakirim, şunu şöyle yaparım' deriz ama bu kendimizle barışıklık durumudur, yoksulluğu desteklemek değil. Yoksulluk hastane masraflarını karşılayamamayı, boğazından bir şey geçirememeyi, ağır borçları, her an zorluğu içerir, buna da güzel denmez. Ne yoksulluk, ne zenginlik, kendine yetebilecek kadar olanı, alın terinin karşılığını yüceltmek lazım, fazlasını değil.
         a.l.p.o.l.l.o.n
         Romantizm duygu içeren ürüne denir. Duygularını kattıktan sonra neden olmasın ?
          meyvesebze
          Aslında rahatasız edici olan şu;Ultra lüks dairelerde, loftlarda oturup böle mekanlara gidip foto cekinenler hatta yardım edip göze sokanlar Şu fenomen takılanlar koca yaz turşu tarhana biber kurutması yapıp her kesime hitap edioruz havası yaratanlar felan..Yani pintereste instada böylelerini takip edip daha da ekmegine bal kaymak sürmekte ne bileyim?
           3in4
           onemli olan seyin mekan oldugunu dusunmuyorum bi cadirda da romantizm olabilir onemli olan kisilerin birbirine icerdigi duygular
            mrlawyerkk
            O evlerde büyüyen çocuklardan biri olarak katıldığım önermedir. O sobayı kuran ellerin nasırlanması, aile bireylerin her şartta ve koşulda o odada uyumak, ders çalışmak, yemek yemek zorunda olması. Evet mutsuz çocuklar değildik, evet bir yerlere geldik ama bu fotoğraflara bakınca benim hissettiğim tek şey nostalji. Nostaljik olan her şey güzel midir? Hayır. Bunu güzelleyenlerin de hayatta hiç zorluk çekmemiş bu evlerde yaşamamış insanlar olması tuhaf. Eleştirilmesi gereken nokta da bu.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.