Ya Tanrı Yoksa...
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   ukela
   Tanrı olduğu ya da olmadığı durumda hayatınızda ne değişirdi , ne yapardınız , ya da ne yapmazdınız ? Abdala bu soru sorulmaz ama , neden yapmadınız , yapmıyorsunuz , ya da ne zaman ?
    adem_albasan19
    yok Dedigi An Kafir Oldugu , An Cehennemden Hiç Çıkmamak Cennete girememek Var (Âyetlerimizi yalanlayan kâfirler, Cehennemliktir, orada ebedi kalırlar.) [Bekara 39] Güneş'e ve onun ışığına, (Güneş'i) izlediği zaman Ay'a, (Güneş'in) ortaya çıkardığı gündüze, (Gündüzü) örttüğü zaman geceye, Göğe ve onu bina edene, Yere ve onu yayıp döşeyene, andolsun! [ŞEMS(91)/1-6] O (Allah) ki, gökleri, desteksiz bir şekilde yükseltti. Onu görmektesiniz. Sonra, Arş'a istiva etti(yöneldi). Güneş'e ve Ay'a boyun eğdirdi. Her biri (yörüngesinde),belirli bir süreye kadar hareket eder. (Allah), O her işi yönetendir. Böylece Ayetlerini açıklar, umulur ki siz, Rabbinizle karşılaşmaya yakinen inanırsınız RA'D(13)/2 Tıp astronomi sosyoloji hukuk ticaret v.b her alanda ayetleri olan ve Allahın hikmeti ile 2 ay da dahi 610 sayfası ezberlenebilen indiği günden bu yana hiçbir zaman farklı bir nüshası olmamış tahrife uğramamış bir kitabın hikmeti ne büyüktür. Güneş neden milyonlarca santigrat derece sıcaklığına rağmen tam olarak canlıların yaşayacağı oranda ısıyı ve yine o muhteşem parlaklığına rağmen tam gözümüzün göreceği oranda ışık gönderir. Neden -/+ 100 derece sıcaklık göndermez 23 derecelik eğimi olan dünyanın eğimi 24 olsa yanacak 22 olsa donacak neden 23 derecelik eğimde koruyor kendini Aklı ve fikri olmayan dünya güneş ve ay hem de hava boşluğunda fizik kimya matematik vb tüm ilimleri profesyonelce milimetrik hesabı nasıl yapıyor TESADÜFEN VEYA PATLAMA ( BİNG BANG) NETİCESİNDE OLUŞAN BİR YAPI KAOS GETİRİR AYRICA HER PATLAMA SONUCUNDA TAHRİP ETMESİ GEREKİRKEN TERSİNE SİSTEMLİ VE HARİKULADE İŞLEYEN BİR DÜZEN OLUŞTURMASI İLGİNÇ DEĞİL Mİ. BIZİ DÜŞÜNEN BİRİ OLMASIN? Aklı, şuuru olmayan bir et parçası olan organların mükemmel görevler ifa etmeleri ne hikmettir. Bir diyaliz makinasına bak birde böbreğe bak yan yana koysan diyaliz makinası çok daha havalı, dünya devleri ileri teknoloji ile üretti çokta havalı gözüküyor ama ne yazık ki bu diyaliz makinası böbreğin yaptığının 40 ta birini bile yapamıyor. 100 gr bir et parçası olan böbrek 24 saat boyunca senin için hiç durmadan çalışıyor. Biri kul diğeri Allah yapımı olan bu varlıklardan hangisi daha mükemmel. Kalp karaciğer göz... ayrı ayrı mükemmel. Bu organlar tesadüfen bu işi yapıyor ama basit bir oyuncak bebeğe gelince orada dur kardeşim onu bir yapan olmak zorunda kendiliğinden olması imkansız diyorsak Allahın varlığı orada başlar. Bir tren düşünürsek her vagon birbirine bağlı olarak birbirini çeker ancak en baştaki kısmı makinist yönetir onu çeken bir vagonda yoktur ateistlerin temel yanlışları Allahı kendileri gibi düşünmeleridir. Hiçbir marangoz ustası tahtadan değildir Allahta bizim gibi değildir. Sınırlı olan aklımızla sınırsız bir gücü tanımak ne kadar olabilir ki?
     gregory_
     tanri olmasa yapraklar istedigi gibi kipirdardi.
      absurdizm
      Eşhedü Ella ilahe illallah de İslam'a dön putperest pezevenk
       takmazuguramatakar1
       Tanrının var olduğuna inanıyorum ama dinlere inanmıyorum, saçma geliyor bana. Biz niye Allah 'a tapalım ya da ondan korkalım, ihtiyacı mı var bize? Ama bu kadar şey yaratılmışsa bir yaratıcı nın var olduğu düşüncesi bana mantıklı geliyor bana. Kısacası deistim, ama ateist olsaydım da bir şey değişmezdi herhalde.
        csa
        Tanrı yoksa da varsa da aynı davranırdım. Tanrının varlığı iyi veya kötü bir insan olmama etken değil. Allah'tan korktuğumdan değil, doğru gelmediği, vicdanıma, kendime yediremediğim için bazı şeylerden kaçınırım. He ama Tanrının olmaması ihtimali üzücü ve olması ihtimaline göre çok daha kötü geliyor bana. Bir Tanrının varlığı insana gerçekten çaresiz zamanlarda sığınabilecek herşeye kadir bir liman, evrende ilahi adalete, yada belki inanca göre karmaya, ahirete vs. özetle, herkesin bu hayatta veya hayattan sonra (bir sonraki hayatta) ettiğini bulacağına olan inancı tesis eder. Tanrının varlığı pek çok insan için daha mutlu, daha huzurlu bir yaşam sağlayabilir. Bir de mesela kabullenmesi en ama en zor kısımlardan biri de ölünce tamamen herşeyin biteceğini ve artık kendi bilincinin olmayacağını, kendin kendinin var olduğundan bile haberdar olamayacağını ve sonsuza kadar yok olacağını, aslında herşey bittikten sonra hiç yaşamamış gibi olacağını bilmektir. Yani Tanrı yoksa, nihayetinde aslında hiçbirimiz de yoktuk gibi olacak. Evet, başkalarının anılarında yaşayacaksınız falan ama bu beni hiç de doyuran birşey değil, ben başkalarının kafasında değil, kendi bilincimle yaşamak isterim. Başkalarının anılarında yaşamanın tatmin edici bir noktası yok. Sizin için varsa da zaten o anılarında 2 jenerasyon sonra sizi tanıyan kalmayınca tamamen silineceğini söylemek isterim. Tanrı yoksa, maalesef nihayetinde biz de olmayacağız, daha da kötüsü olduğumuzu bile bilmeyeceğiz. Bu kafa yapısı, düşünce tarzı bana çok kötümser, depresif geliyor. Sadece psikolojik olarak daha huzurlu ve mutlu bir hayat için bence kıvamında bir inanç son derece elzem olabilir. Ki ne kadar inanırsa inansın düşünen, okuyan ve öğrenen herkesin, kimi zamanlar yatağa lkafaya koyduğunda bir gün öleceğim ve acaba ne olacak, ya tanrı yoksa, ya dinler uydurmaysa, tamamen yok olursak gibi düşüncelere kapıldığına inanıyorum. Bunları ne kadar çabuk kovup, mevcut dünyamıza, içinde bulunduğunuz ana dönerseniz o kadar iyidir. Herkes istediğine inanmakta özgür ama Tanrı gerçekten yoksa kendini seven, yaşama sevinci olan her insan için bence son derece berbat birşeydir bu, ateistler için bile...
         gramada
         Evet, bu soru çok uzun zamandır felsefe kitaplarında dönüyor. Ama şuna bir açıklık getirelim. Inanç manevi bir şeydir. Yani muhafazakar insanlar için önemli olan varlığı değildir. Önemli olan gücüdür. Yani insanlar Tanrı'ya değil, gücüne tapar. Bu yüzden de Tanrı korkuların aynasıdır. Bence bu yüzden herkes kendi Tanrısına inanır. Çünkü herkesin de Tanrı dan beklentileri farklıdır. Bu nedenle dediğim gibi, varlığı o kadar da (muhafazakar insanlar için) önemli değildir.
          patavatszmelek
          Tanrı yoksa zaten toprağa gömüleceksin ve yok olup gideceksin. Doğal olarak öbür dünya da olmadığı için hiçbir şey değişmeyecek, hatta "Aaa bak yokmuş" bile diyemeceksin. Varsa ateyizler ne yapacak ben onu çok merak ediyorum :D Ama olsa da olmasa da kurallarım ve yaşayış biçimim asla değişmez.
           patiklipengui
           Bilemiyorum Altan bilemiyorummm.
            veritas-vos-liberabit
            Sınırlı mantık çerçevesinde algısal boyutun altında düşünürsen şu soru bile eni inançsız yapmaya yeter. Sana göre tanrının tanımı her şeye gücü yetendir. Buna göre tanrı kaldıramayacağı güçte bir taşı yaratabilir mi? Sorusu seni şüpheye düşürür ve dolayısıyla daha sorgulamadan inancın zedelenir ama ateist olmazsın. Çünkü ateistlik bunların hiçbiri ile ilgilenmez ve tek hedefi kanıt bulmaktır buda sonsuza kadar süreceği için kesin sonuç elde edilemez. İslam öğretisine göre hareket edersen şu sonuca ulaşırsın. Sorduğun soruları bir insana değil maddi bir karşılığı ve algılanabilir düzeyde bir canlıya değil sonsuzluğa sormuş oluyosun. Yani sınırlı mantıkla hareket ettiğin için bunu algılaman yaşıyorken imkansızdır. Tanrının varlığı nı zamandan ve mekandan münezzih olmasıyla basitçe bulabilirsin. Buna karşılık sorulan sorular insan mantığında değerlendirilmemelidir. Şöyle ki matematik teorileri ortaya atıldığında. Her çağın kendi zeki bilimcisi bir önceki çağın mantık hatalarını bularak teorilerini mantığa uygun hale getirmiştir. Buna göre dünyanın en zeki ve mantıklı insanı bile kendinden 100 yıl sonra dünyaya gelecek başka zeki bir insandan daha az mantığa ve bilgiye sahiptir. O yüzden yaratılan ın mantığı yaratanı kavrayamaz. Dinler somut kanıtlar sunsa dinlere ihtiyaç olmaz. Bu yüzden İslam dini inananlar için doğrudur ve kısa bir beyin jimnastiği yapan herkes yaratıcısını bulur.
             gollummm
             Dünyanın halini gördükten sonra, Ya Tanrı Varsa sorusunu sormak istiyor insan...
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.