Vazgeçmeden Önce Sor "200 Kez Denedim mi?"
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   _sofia_
   Hepimizin yaşadığı; ama unuttuğu bir bilgi "dünyanın neresinde olursa olsun bir bebek yürümeyi öğrenene dek ortalama 200 kez düşer." Peki bir bebek yürümeyi öğrenirken çevresindeki insanlar ne yapar? Bebeğe var güçleriyle destek olur, o yere her düştüğünde coşkuyla kaldırır, hoppidi hoppidi tekrar denemesi için teşvik eder. Fiziksel bir engeli yoksa hiçbir bebek yürümeye çalışmaktan vazgeçmez ve istisnasız hepsi de başarır. Doğduğunda oturmayı bile beceremeyen bir canlının iki ayağının üzerinde dengeli şekilde yürümeye başlaması üniversite sınavını kazanmaktan, iş yerinde terfi almaktan daha zor bir eylemdir. Düşmek başarısızlık hissinin yanı sıra fiziksel olarak da can acıtan bir şeydir. Şu an 200 kere poponuzun üstüne düşüp kalkmayı deneseniz muhtemelen 4.'de düşmeyi bırakırsınız. Bizler bir kez aşk acısı yaşayınca bile tekrar sevmeye tövbe edebilen insanlarız. Ya bebekler de bıraksa ve bir şekilde yürüyemeyeceklerine inansa? Çoğu şeyde buna inandırmıyor muyuz kendimizi? Bizim çevremiz çocukluk aşamasına geçtikten sonra yapmaya karar verdiğimiz eylemlerde bizleri ne kadar destekler? Bebekken yürümeye teşvik ettikleri kadar destekleselerdi o eylemlerin sonucu ne olurdu? Bazen sırf vazgeçmeniz için daha henüz karar aşamasında bile insanlar olumsuz konuşmaz mı? En basiti "her gün spor yapacağım" dersiniz, "işten geç geliyorsun, soğuk havada üşenirsin" gibi bir ton olumsuz cümle sarf eden insanlar olur. Bazen sadece bir bakışları bile yeter... Aile de hiçbir başarısızlık eyleminiz için yürüme evresinde size gösterdiği sabrı göstermez. Bizler büyüdükçe daha en başından çok iyi bildiğimiz "başarının sırlarını" unutmuş oluruz. tekrar öğrenebilmek için debelenir dururuz. Dünyadaki milyonlarca insan da asla tekrar öğrenemeden ölür gider. Ve kapasitesinin çok çok altında işler, hobiler yapmış olur... Belki ailenin, çevrenin yürütme teşviğindeki en büyük sebebi; kendilerinin de o yoldan geçip başarmış olması ve denerse bebeğin de başarabileceğini bilmeleri. Bu sebeple canla başla elinden tutarak yürütmeye çalışırlar. Hayattaki diğer kararlarda ise bu tür tecrübeleri olmadığı için birkaç başarısızlıkta "galiba olmayacak bırak istersen" şüphesiyle yaklaşırlar. Karar verdikten sonra çevreye kulak asmadan 200 kez yılmadan ve aynı azimle denersek sonuca kendimiz bile şaşırıp büyük bir keşif yaşamış oluruz. Ve yine birinin yılgınlığını gidermek birini yüreklendirmek gerek...
    merivella
    O kadar deneme ve çaba sonucu elde edilen başarının hiçbir tadı olmaz en azından benim için.
     eo110
     Bize daha yakın olan şey "olmuyor aq" diyerek vazgeçmek.
      strangestar
      Ben de spora başlıcam deyip üşeniyorum artık okullar açılınca spor salonuna gidicem inşallah başarırım.
       asgardian-mjolnir
       Hayatımda birinin olması için bir milyondan fazla denemem olmuştur artık vazgeçtim. Olmuyor yani kimse olmadan da devam edebildiğimi fark ettim. Ha neden olmuyor bir fikrim yok. Ama neyse ne bıraktım o işleri artık
        gulfemkaya
        Gunluk al ulan motivasyon dozumuzu aldik yatisa devam
         lovewkoko
         vazgeçmek için birkaç kez başarılı olmak yeter bana kalırsa, yetenekli olduğum şeylere yönelmek hep daha iyi fikir gibi geliyor bana. ama yazı çok güzelmiş.
          peripedia
          Artık bu gibi şeyler motive etmiyor beni ya. Çok kişisel gelişim kitabı tadında. Doğruluk payı elbette vardır ama dediğim gibi motive etmiyor.
           blondewitch
           "Belki ailenin, çevrenin yürütme teşviğindeki en büyük sebebi; kendilerinin de o yoldan geçip başarmış olması ve denerse bebeğin de başarabileceğini bilmeleri." Şu cümle çok şey anlatıyor. İnsanlar kendilerinin yapamadıkları şeyleri, senin de yapamayacağını söylerler.
            garavel_usta
            Tamamen boş, saçma sapan bir önerme. Hiçbir mantığa sığmayan inanılmaz bir saçmalık. Aklı olan bir insan bu arkadaşın yazdığı '200 kez dene' fikrini mantıklı bulmaması lazım. Neden mi? Hemen açıklıyorum. Örnek veriyorum mesela bir araba ehliyeti almak diyelimki 3 bin lira. İlk denememde alamadım ve diyelimki 200 kere denedim bunu ve 200. denememde aldım. 200*3=600 bin TL yapar. Soruyorum şimdi size bu mantıklı bir şey mi? Böyle saçma bir tez olabilir mi amq?
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.