Türklere Has Bir Özellik: Sayı Fetişizmi
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   vogelfrei
   Bunu genel anlamda siyasette yansımalarını görüyoruz. Duble yol yaptık, 30.000 kişiyi istihdam ettik, 10.000 milyon dolar gömdük, 25 kayyum atadık, şu kadar milletvekili çıkardık, Saray yaptık 1150 odası var gibi sayısal verilere dayalı bilgiler vermeyi oldukça seviyoruz. Tabii ki anlatımı güçlendiren bu veriler halkı da oldukça etkiliyor olacak ki herkesin ağzında yüzde şu kadar ilerleme, bu kadar oranda gelişme oldu gibi söylemler dolanıp kitleleri oldukça hızlı etkiliyor. Sadece siyaset değil genel olarak günlük yaşantımızda da pek çoğu yerde kullanıyoruz bu sayılarla savımızı destekleme fikrini. Üç vakte kadar, yedi göbek istanbul, arabada beş evde Onbeş gibi... Peki nereden geliyor bu genel fetişimiz, ona cevap bulamıyorum.
    amakafamiznasiguzel1
    alakasız ama aklıma bu geldi
     gregory_
     https://www.youtube.com/watch?v=wxaA4bVzbRw
     https://www.youtube.com/watch?v=wxaA4bVzbRw
      mrlawyerkk
      Biz buna niceliğin niteliğin önüne geçtiği, içeriğin ve kalitenin kimsenin umurunda olmadığı, her şeyin bir takım sayılar ile ifade edildiği ve anlamlandırıldığı saçma sapan bir sistem diyoruz.
       kisi
       Bize has olduğunu sanmıyorum. Sayılar önemlidir. Biri çok büyük işler yapıyorum deyince içi boş kalır ancak bu sene ..... kadar ciro yaptım dediğinde kafalarda yaptığı işin büyüklüğü netleşir. Ancak verim kültürüne tam oturmamış toplumlarda büyüklük merakı vardır. Sayı olarak değil, her türlü şeyde büyüklük merakı vardır. Evi ne kadar büyükse, duvarına astığı portre ne kadar büyükse, bahçesi ne kadar büyükse, arabası ne kadar büyükse, banka hesabındaki miktar ne kadar büyükse vs. daha iyi olduğunu düşünür. Ancak verimden anlamadığı için yanılır. Önemli olan verim ve dengedir. 10.000.000 dolarınız olsa ama hayattan keyif almayı beceremiyorsanız, çevrenizin hayatını iyileştiremiyorsanız ne fayda? Evinizde neşe içinde yaşayamıyorsanız 300 metrekare olsa ne fayda? İnsan, sohbet dolu bir masanız olmadıkça, arasında huzur bulacağınız ağaçlarınız vs. olmadıkça bahçe büyük olsa ne fayda? ..... Dengeli ve verimli hayatlar dilerim.
       /
       0

       Tarihe Göre

       İçerik bulunamadı.