Suç İşleyen İnsanları Suça İten Kendisi midir Toplum Mudur?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Uluslararası münazara yarışmalarında en çok tartışılan ve net bir cevabı bulunamayan tartışma konularından biri. Suç deyince aklınıza vahşi cinayet tabloları gelmesin. Bunlar birçoğunun hukukta da tabir edildiği gibi 'canavarca his' yani kişinin kendini bağlayan bir durum ama kadın cinayetleri için toplumun kadına biçtiği rol, toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri ve ataerkil düzeninin de payı var muhakkak. Yani kişiyi suç işlemeye toplum iter tezi birçok durum için oldukça doğru. Bebek maması ya da bezi çalmak durumunda kalan ailelerden bahsedelim. Çalmak durumunda kalmak diyorum çünkü öyle. Şayet kleptomani düzeyinde bir hastalığı yoksa bir insan neden temel ihtiyaçlarını çalarak edinmeyi tercih eder? Sonuç itibariyle hırsızlık bir suç mudur? Evet suçtur ama bu durumda buna sebebiyet olan ne? Hepimiz büyük olasılıkla ekonomi, işsizlik gibi toplumsal faktörler cevabını verebiliriz bu soruya. Bazı ülkeler ya da coğrafyalar için suç işleme oranı en düşük tanımını yapıyoruz. Bu insanlar çok mu iyi insanlar yoksa toplum onları suç işlememelisin görüşü ile şekillendirdiği ya da suç yaptırımlarının çok ağır olduğu için mi suç oranları düşük? Ne dersiniz suç işleyen insanları buna iten toplum mu yoksa kendileri mi?
    mrs_furby
    Şartlar ve körelen vicdanlar.
     ggggggg
     Toplumla ilgili olsaydı o zaman dünyadaki her yerde suç olmazdı çünkü her toplumun kültürü, geleneği, kuralı aynı değil. Örneğin aynı ailedeki kardeşlerden biri yaramazken diğeri usludur fakat aynı ailedendirler ve iki farklı ailenin çocukları yaramaz olabilir.
      dobra
      Millet aç mk aç.
       sedefartuny
       Ben de bu toplumda yaşıyorum. Suç işliyor muyum? İşlemiyorum. Bir gün işleyebileceğimi de düşünmüyorum. Yani tamamen kişinin kendisi ile alakalı bir durum bu. Toplum falan bahane olamaz bir insan ya iyidir ya kötüdür arası yok bunun.
        arasserin
        Hem toplum hem birey bence. Sonuçta hepimiz toplumda benzer şeylere maruz kalıyoruz. Suç işleyen insanların durumunda da çok sayıda insan var ve her önüne gelen suç işlemiyor. Kişinin içinde olduktan sonra küçük bir toplum baskısı ya da toplumsal olayda patlama yaşanıyor
         peripedia
         Toplum aslında. Kimse suç işleme motivasyonu ile doğmuyor çevresel faktörler büyük oranda etki ediyor. Benliği ve kişiliği de bir ölçüde çevresel faktörler oluşturduğu için büyük oranda toplumdur yani.
          kayberkay
          sanat sanat içinmidir yoksa sanat toplum icinmidir thats the question...
           minmina
           toplumun etkisi vardır elbette ama sonuçta sonuçta suçu işleyen kendisi o nedenle bu seçimi de o kişi yapmış oluyor
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.