Pezevenk Kelimesinin Aslı Nereden Geliyor?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   yodainwonderland
   Müşterilerine para karşılığı seks işçiliği hizmeti sağlayan kişiler için kullanılan pezevenk kelimesi etimolojik olarak Türkçeye nereden geliyordur acebaa diye düşüneniniz olmuş mudur? Sanmam.. Ben de düşünmemiştim, ta ki bugün arkadaşıma pezevenk nabün diyene kadar. Sonra da dedim ki lan bunun anlamı neeeeğ nereden geliyoooğr.. haydi araştırmamıza birlikte bakalım, bundan sonra da söylerken nereden geldiğini biliriz. Hayatınızın neresinde kullanacagınız size kalmış gençler.. pezevenk kelimesi etimolojik olarak çok muallak bir yerde durmakta. İtalyanca, farsça ve ermeniceden geldiğine dair birtakım tevatürler vardır. bunların yanında, yakın gelecekte çıkan, herkesin bildiği süleyman demirel ile azerbaycan cumhurbaşkanı arasında geçen pezevenk muhabbeti vardır. Bu tevatürlerin arasından geçerek ucu bilim ve irfana varan bir gönül yolculuğuna çıkalım. Murat Bardakçı'nın iddiası, pezevenk kelimesinin italyancadan geçtiği yönünde. Bardakçı, italyanca uskumru balığı anlamı gelen pesce bianco kelimesinden geldiğini iddia ediyor. Uskumru balığının erkeği dişi uskumru balığının yumurtalarını yemesi ve diğer erkek uskumru balıkları da bu duruma iştirak etmesine dayandırmakta. edhem eldem bu ihtimalin olmayacağını söylüyor. Pezevenk kelimesinin halk arasında bilinen anlamı farsçadan gelmekte. farsçaya da nereden geldiğine dair tam bir netlik yoktur. bir grup, bu kelimenin babil zamanında ana-erkil toplumların ritüeli olanan inanna ayinlerinde kadınların ibadet olarak erkekler ile ilişkiye girdikleri ve burada kapıda bekleyen muhafızların ayaklarında olan halhal benzeri bir şeyden geldiğini beyan etmekte. bir grup ise "piş ahenk-başta giden" kelimesinden geldiği iddiasında bulunmakta. tarikatlarda yol gösteren kişi için bu tabirin kullanıldığıda söylenmektedir. belkide azerbaycan cumhurbaşkanı pezevenk kelimesini önde gelen manası ile kullanması bu sebepten ötürü olabilir. bir diğer iddia ise eşini satan manasına gelen "pazanak - parwand" kelimesinden geldiğidir. ermeniceden geldiğini iddası ise seven nişanyan açıklamalarında geçmektedir. poz (fahişe) -avank (sahip) kelimesinden geldiği söylenmektedir. Bu iddianın yanlış olduğuna dair bazı ermeni filologların beyanı vardır amma bilemem. kafalarınızı gereksiz bilgiyle doldurduğuma göre.. kaçtımsssssssssssssss.
    _gizem_
    biraz da bilgilenelim ksdkmdskdfs
     imcherry_
     biraz da kültür jsjjfjsjs
      patiklipengui
      Çeşitli makalelerde Farsçadan geldiğini okumuştum. Yanlış hatırlamıyorsam bu mesleği yapan kadınlara verile isim de aynı şekilde Farsçadan geçmiş dilimize.
       eski_bi_tanidik
       Hayir öyle değil erkek ve kadının yolsuz birlesmelerine aracılık eden kimse pezevenk. Evet merak ettim araştırdım dbjdjdjdskjkll
        berat_redflag
        Pozavank karısını satan
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.