Özgüven Eksikliği
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   benita
   Herkese merhaba. Bencilliğe varmadıkça özgüven önemli ancak ben bazı hareket ve düşüncelerimde bunun eksikliğini farkediyorum. Bu durumu yaşayan, çözen, fikir sahibi olanlar düşüncelerini paylaşırsa belki aynı durumda olan başka kullanıcılar için de yararlı bir başlık olur.. 🧐
    rainman3
    En kötü ne olabilir ki? Sorusunu sormak bi çok engeli aşar örnek olarak bunu yapsam en kötü başıma ne gelir? Yada yapmasam ne olabilir ki? gibi sorular bir şeyleri aşmanda yardımcı olur ve daha isabetli kararlar almana yardımcı olur.
     cka
     Bence özgüven eksikliği çocukluk çağında iken aile de başlıyor. Her yaptığın hareketi ya da başkalarıyla konuştuğun her şeyi gözetleyen bir göz olunca bütün düşüncelerin, duyguların bastırılmış oluyor. Bu da ileriki yaşlarda özgüven eksikliğine yol açıyor.
      sadeceyunus
      Bazı kimseler için önemsiz olsa da yaşayan kimseler için hayatı tam anlamıyla bok eden bi durum..okul çağında bildiğin halde tahtaya kalkamamak, sevdiğine sevdiğini söyleyememek, kendini hep potansiyelinin altında görmek ve bunun gibi bi ton sıkıntı.. hele ki bu durum fiziksel hareketlerinize yansıyosa (el titremesi, boğazının düğünlenmesi gibi) durum vahim..
       mevsimlerden-sonbahar61
       (iyi arkadaşlar edin)
        miss_depressive
        İnsanlar ne der diye düşünme. İyi olduğunu ve kimsenin bunu zedelemesine izin vermeyeceğini kendine hep hatırlat. Bir ortama girdiğinde fikirlerini açıkça dile getirmekten utanma sonuçta ne yaşarsan yaşa yıllar sonra adını bile hatırlamadığın insanlar yüzünden çoğu şeyin içinde uhte kalmasını istemezsin. Doğru kişilerle arkadaş ol. Sevdiklerinle bu konuyu paylaş ve yardımlarını iste. Ama unutma bu süreçte sana en büyük yardımcın yine kendin olacaksın. Umarım en kısa zamanda bu durumu iyileştirebilirsin <3
         azyazarhepokur
         Genelde özgüven eksikliğinin dik alasını yaşayan insanların başkalarını eziklemeye hor görmeye çalışarak bir yerlere gelmeye çalıştığını gördüm.Ve bu eksikliği başkalarını da düşürmeye çalışarak bir nevi kamufle etmeye çalıştıklarını gördüm.Yani ne diyim dünya garip bir yer doğrusu..😪😪
          a.l.p.o.l.l.o.n
          Şimdi bi'aynada bak kendine ne görüyorsun ? O güzel yüzünü gözünü görüyorsun biraz kendinle tartış sorununun bir başkası sorunu olarak söylese ona ne tavsiye ederdin bunu düşün sonra bunun yarayıp yaramadığını test et yaramıyorsa zıttını veya farklı şeyler dene veya önce kendine kendi fikirlerini sun deneyimle iyi gidiyorsa sonra ailene sonra arkadaşlarına sonra ise bütün çevrene. Anlayacaksın kendine öz bir şeyler yaptığını farkettireceksin böylelikle kendine saygın ve sevgin artacak. Evet,çevrende her zaman iyi insanlar olmayacak fakat sen onu sevmiyorsun kendini değil ki o yüzden sen sevdiklerinden bu konuda ciddi konuşup destek istersen onlar sana yardımcı olacaklardır.Unutma ! Herkes sana sırtını dönsede sen yine kendine aitsin ;)
           tolgam44
           kendinizi kötü hissettiren arkadaşlardan kurtulun, kendinizi iyi hissettiğiniz insanlarla daha çok vakit geçirin ..
            redkit00
            Öncelikle bunun farkında olman bunu aşmak için çok güzel bir adım tebrik ederim. Öncelikle kendini eleştirmekten vazgeçerek işe başlayacaksın yani kendine yönelik olumsuz yargılarını azaltarak bitirmen gerekiyor. Kendin hakkında olumsuz yargılarını olumluya çevirmek de önemli bu süreçte. Mesela ''Ben bunu yapasam bile bu kendimi sevmemi azaltmayacak''gibi. Bir de başarılı olduğun alanlar önemli bunların farkına varman da kendine pozitif geri dönüş olabilir. Başarmak istediğin hedeflere küçük adımlarla ilerlemek de mantıklı olabilir. Kendini sev, insanlara gösterdiğin anlayışı kendine de göster.
             janselihnm
             hayatımda yaşadığım en büyük problemdir . küçükken diğer çoçuklara göre uzun boylu ve kiloluydum . hep arkada sırada otururdum . genelde ismimle hitap edilmez lakap takılırdı mesela şişko patates dombiliii sırık vb . çok zeki ve çalışkan bir çoçuktum ama bu tarz olayları yaşadığım için hep içime kapanırdım. mesela bildiğim soruya parmak kaldırmazdım.. beden derslerini sevmezdim çünkü mutlaka koşarken vs dalga geçerlerdi benimle ... oyüzdenn bir insanın özgüven eksikliği küçük yaşta başlıyor .. liseye geçerken çirkin ördek yavrusuyken bir anda kuğuya dönüştüm o ayrı .. sporlar günde bir öğün yemekler ücretsiz spor kulüpleri derken bütün intikamımı aldım tabi ama yinede içinde her zaman kalır o yaşadığın şeyler. eğer ilerde bi çoçuğum olursa ona öğreticeğim ilk şey asla kimsenin dış görünüşüyle dalga geçmemesi olucak . çünkü ağaç yaşken eğilir..
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.