36
5.9.2020
Okullar Bize İyi Bir Eğitim Vermemek Üzerine mi Tasarlandı?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   mrlawyerkk
   İlber Ortaylı'nın önermesi. Okulların bizlere iyi bir eğitim vermemek üzerine tasarlandığı bunun için sorgulamanın ve kendini yetiştirmenin çok önemli olduğunu vurgular. Ne dio'sunuz? Okullar gerçekten bizi sorgulamayan, kör, ezberci bireyler olarak mı yetiştiriyor?
    me_out_bye
    Türkiye'de evet. Formalitedir.
     who_am_i
     Okul =gereksiz bilgi yığını
      okadin
      Ben bu önermeye katılıyorum özellikle son on yılda değişen müfredatlarla birlikte çocukların her şeyi ezberleyip sonra unutmaları bekleniyor. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın düşünmesini, sorgulamasını istemiyoruz.
       tsukyomi
       Kendi başına merak edip öğrendiklerim, okuldan öğrendiklerimi ikiye katlar. Okulda öğrendiğim tek şey edebiyat, kısmen dil. Başka da bir nane yok. Kendi zamanım için konuşuyorum; tarihte varsa yoksa Osmanlı, felsefe zaten genelde boş geçerdi, din kültüründe dualar, kimya, fizik ve biyolojide genellikle temel bilgiler, matematik zaten yerlerde. Bilgiye açsanız okul dışında da öğrenirsiniz, ama yok ben sadece okulda öğrenirim diyorsanız geçmiş olsun, ''Alp Er Tunga öldü mü''den başka bir şey kalmayacak aklınızda.
        _umut_
        Okuma yazmayı öğrendikten sonrası boş bilgiler. Ben eğitim hayatım boyunca sınavdan önce bilgi ezberleyip çıkışında unuttum. Şuan insanların gözünde okumuş adamım belki ama aslında okuldan hiçbir bilgiyi hatırlamıyorum ve umurumda da değil. İnsan bir konuda bilgi sahibi olmak istiyorsa zaten merakı ona yol gösterir ve o konu üzerine öğretmenlik yapan ezberci insanlardan daha çok şey öğrenir ve bilgi sahibi olur. Öğretmen bile ders kitabındaki konuyu bir gün önce ezberleyip geliyor derse daha ne diyeyim ki ben.
         detokssuyu
         İlber Hoca çok haklı. O yüzden kendisinin Bir Ömür Nasıl Yaşanır? kitabını herkese tavsiye ederim. Biz gençlerin hayat boyu öğrenci olması öğrenmesi, sorgulaması ve kendini inşa etmesi gerekiyor.
          peripedia
          Evet okulda aldığımız eğitimlerin üzerine koymadığımız müddetçe bir anlam ifade etmiyor. Lisan eğitimi için bu makul bir durum ama ilk eğitimin çok daha kuvvetli ve kaliteli olması gerekir.
           zimbo
           okul diyince artık ne olduğunu unuttum o derece saçma bir yer olmaya başladığını düşünüyorum
            cokbilmisdegilcokbilen
            Taaa ilk sosyologların teorisi bu
             sedefartuny
             Ne diyeyim doğru konuşmuş. Çok uzun zamandır ben de yeğenlerimin ödevlerine yardım ederken aynı şeyi düşünüyorum.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.