Öğrenildiğine Şaşırtan Bilgiler Kuşağı 2
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   _sofia_
   Etnik bir tabir olan Türk kelimesi Osmanlı’da 19. yüzyıl sonlarına kadar alt tabakayı ifade eden bir kelime olarak kullanılıyordu. Başlangıçta Türkmen Göçerler için dışlayıcı, hakir gören mahiyette bu ifadeye başvuruluyor; zamanla da Türkçe konuşan cahil anadolu köylüsüne Türk deniyor.Bir osmanlı beyefendisine bu tabirle hitap etmek bayağı bildiğin hakaret. Adolf hitler’in ressam olmak için çabalamış ama Viyana Güzel Sanatlar akademisi tarafından yeteneksiz bulunduğu için ressam olamamıştır. (Şu sanat ve spor ile uğraşan *insanların önünü neden kesmeyin lan sonra başımıza büyük belalar açıyorlar.) Adolf hitler'in öz yeğeni William Patrick Hitler 2. dünya savaşı esnasında, Naziler'in düşmanı olan Amerika Birleşik Devletleri ordusunda görevliydi. Türkiye Cumhuriyet'in ilk yıllarında devlet eroin ticareti yapıyordu.😱 Albert einstein, 1952'de kendisine yapılan israil'in 2. cumhurbaşkanı olma teklifini reddetmiştir. Osmanlı padişahı 3. murat'ın 500 cariyesi, 20 gözdesi, bu cariye ve gözdelerden 100 çocuğu vardır. bu 100 çocuktan 47 sinin yaşayıp, bunların 27'sinin kız, 20'sinin erkektir, o ölünce yerine geçen oğlu 3. mehmet 19 erkek kardeşini boğdurtmuş bunlardan 4'ü dışında hepsi çocuk yaştadır. 3. mehmet'in erkek kardeşlerinden hamile 7 cariye de sarayburnu'ndan denize atılarak öldürülmüştür. Tsutomu Yamaguchi isimli japon mühendis 6 ağustos 1945 günü yaşamakta olduğu Hiroşima şehrinde işi giderken nükleer patlama merkez noktasının yalnızca 3 km uzağında olmasına rağmen hayatta kaldı. Öylesine sağlıklıydı ki tek başına seyahat edebildi ve patlama sonrasında memleketi Nagasaki'ye gitmek için trene atladı.Kendisi,doğduğu yer olan Nagasaki şehrine ulaştıktan sonra tarihteki 2. nükleer saldırıya da tanık oldu ve ondan da sağ kurtuldu. Böylece her iki nükleer saldırıda da hayatta kalan tek insan olma unvanını kazandı. Yamaguchi,11 yıl önce 93 yaşında vefat etti (hepinize Allah Yamaguchi şansı versin) Mısır'daki ilk kadın firavun hatşepsut'un hikayesi... Hatşepsut üvey erkek kardeşiyle evleniyor ve ondan bir kızı oluyor. Eşinin ani ölümü üzerine tahta eşinin bir dansözden olma oğlu geçecekken " laaaayn bu çocuk küçük" diyor ve kendini firavunice ilan ediyor. Bir ticaret yolu kuruyor. İsyan bastırıyor. sınırların güvenliğini sağlıyor. Bir erkek gibi ordulara komuta ediyor. kral gibi giyinip, takma sakal takıyor. ( Evet çok saçma) Yıllar sonra mumyası incelendiğinde kemik kanserinden öldüğü anlaşılıyor. Sevgilisi Servan yasalar gereği krallar vadisine gömulemeyeceginden Hatsepsut'un tapınağı Servan'a yakın olsun diye oldukca derin kazılıyor. Dağın öbür eteğinde de sevgilisinin mezarı var çünkü. Hayattayken ayrılmayan çift ölümden sonra da bir arada kalmaya çalışıyor. Hatchepsut tapınağı ise yıllar yıllar sonra bize, anıtkabir'e ilham oluyor. Küçük diye tahta geçirmediği 3. Tutmosis ise bizim sultanahmet'teki Dikilitaş'ın sahibi olan firavun. nerden nereye arkadaş!
    thetalentedmrripley
    İKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK Keçiboynuzu çekirdeği doğada bitkiler içinde çekirdeği bozulmayan ağırlığı değişmeyen türlerden biri. Osmanlı ve Arap dünyasında bu keçiboynuzu çekirdekleri ölçü birimi olarak kullanılıyordu. Elmas ölçümündeki karat ifadesi bir kayısı çekirdeğine karşılık geliyor. "İki dirhem bir çekirdek" deyimindeki çekirdek de keçiboynuzu çekirdeği. 16 keçiboynuzu çekirdeği bir dirhem olarak adlandırılıyordu. 1844 sonrası Osmanlı Darphanesi'nde basılan Osmanlı sikkesindeki altın ağırlığı da 2 dirhem 1 çekirdektir. Bu nedenle şık ve zarif giyinen kimselere altının değeri ve mükemmeliyetini temsilen iki dirhem bir çekirdek denmiştir.
     mevsimlerdensnbahar61
     Ünlü şair Nazım Hikmet’in kadim aşkı, mapus damlarında mektuplar yazdığı “herkese selam, sana hasret ” dediği Pirayeyi “sen benim esaretimin özgürlüğüsün” dediği münevverle aldatmıştır gerçi pirayede eşini nazımla aldattı peki peki ya kol saatine adını yazdığı “ “Lanet olsun, ne muazzam şey seni sevmek!” dediği Vera... yani ben okuyunca baya şaşırmıştım Dip not ; sevgiliyi anlatan bi kalpte birden çok sevgi barınıyorsa sevdaya cahil kalmış bir yürek diye nazımı eleştiriyorum burda Eheheh😅
      asit
      Bir süredir iştahım kesildi.
       berat_redflag
       Berlin'e düşen ilk Sovyet bombası, Berlin Hayvanat Bahçesi'ndeki bir file isabet etmiştir 1923 yılında Sovyetler Birliği’nde doğan erkek çocukların % 80’i II. Dünya Savaşı’nda ölmüştür. Almanların Sovyetler Birliği’ni işgali, 1941’den 1944’e kadar meydana gelen tüm Alman Ordusu kayıplarının %95’ine neden olmuştur. Almanların Rusya’yı işgalinin arifesinde, bir Alman askeri Sovyetlere iltica etti ve ertesi gün işgalin başlayacağını söyledi. Ancak yanlış bilgi vermek suçlamasıyla Stalin tarafından infaz edildi Usta Sovyet casusu olan George Koval, 1943 yılında Manhattan projesine sızdı, tek başına neredeyse ABD’nin bütün nükleer sırlarını çaldı, ve Rusya’nın nükleer çalışmalarına anahtar teknoloji sağladı. Casus olduğu ancak 2002’de keşfedildi
        avci-kiz
        Aslında çile çekmek deyiminin okçuluk deyimi olması desem
         _sofia_
         Napolyon Bonaparte'ın 1798'de mısır'ı işgale kalktığı zaman halkı yanına çekebilmek için bir bildiri yayınladı ve bu bildiride 'buraya gaspedilmiş haklarınızı iade için geldim. ben, allah'a mısır'ın başında olan memlükler'den daha fazla inanıyorum. Hazreti Muhammed'e ve hayran olduğum Kur'an-ı Kerim'e büyük hürmet gösteriyorum' demesi aynı zamanda da Ali Bonaparte adını kullanmıştır. (Dine oynamanın her zaman en iyi ve en kolay şey olması)
          _sofia_
          Roma İmparatoru caligula atını senatör ilan etmişti. imparator’un at sevgisi diğer senatörlerin de at sevgisini artırmıştı. imparator atının evlenmesi gerektiğini düşündüğünde ona kızını vermek isteyen senatörlerin de Allah cezasını vermesindi. ( Ata kız vermek)
           _sofia_
           Orhan Gencebay bu güne kadar hiç canlı konser vermemiştir.
            _sofia_
            Çukurova'da hemen her yerde bulunan okaliptus ağaçlarının amerika'nın bağımsızlık kazanmasıyla âlâkası. Amerika bağımsızlık kazanınca ingiltere giden bu verimli topraklara alternatif olarak yeni coğrafyalarda pamuk ekimi için araştırmalara başlar. çünkü amerika kopunca, nil kıyılarında yetiştirilen o meşhur mısır pamuğu yeterli arz olmadığı için talebi karşılayamamaktadır. Yetkili amcalar gerekli etütleri ve toprak analizini yaparak sultan abdülaziz'den çukurova'da pamuk tarımı için arazi ve işçi talebinde bulunur. pamuk tarımının osmanlı'ya can suyu olacağına dair hünkar ikna edilir. pamuk tarımı için mısır'dan ve suriye'den çiftçiler getirilir, bugün onlara fellah veya arapuşağı denir. mersin, tarsus ve adana'nın ova köylerinin çoğu bu insanlardan oluşur. Pamuk tarımı için yer bulunmuştur, fakat çukurova sinekli, çamurlu, pislik ve bataklıktır. yaşar kemal'in kitaplarında dahi hâlâ öyle geçer. sonuç olarak sultan çukurova'yı tahsis edince çalışacak işçi problemi vardır ve derviş paşa'nın zoruyla yazın yaylaya çıkan ve çukurova'da kalması imkansız olan yörük köylüleri silah zoruyla ovaya inmeye mecbur kalıyor. sırada son hamle olarak bataklıkta pamuk tarımı yapılmasına dair müthiş bir zeka devreye giriyor. İngilizler suyu çok seven bir ağaç dikiyorlar her yere. ve uzun vadede gerçekten o ağaç sayesinde bataklık araziler kurutuluyor, ingilizler belki sömürgelerindeki gibi pamuk tarımı yapamıyor ama çukurova bu sayede verimli bir tarım cenneti oluyor.( Bazı stratejilerin bize yaraması) Çukurova'daki köylüler ve yaşlılar ne çiçeği ne meyvesi olmayan bu garip ağaca hâlâ (gariptos) derler, bu ağaç bildiğimiz okaliptus ağacıdır.
             _sofia_
             Roma İmparatoru Tiberius'un bir zamanlar en yakın arkadaşı ve sağ kolu olan, asker kökenli Sejanus, kendisine duyulan büyük güven sayesinde büyük yetkilerle donatılmasının ardından asla yapmaması gereken -en- ölümcül hatayı işleyerek bir yandan kendisine bu şansı tanıyan imparatoru devreden çıkarmaya çalışıp diğer yandan da halka karşı tiranlaşmaya başlayınca, ( bir nevi İbrahim Paşa döngüsü) senato tarafından kendisine crimen laesae majestatis humanae (türkçesi çingeneye beylik vermişler önce babasını asmış) suçunu işlediği isnat edilir ve sonuçta ölüm cezasına çarptırılır. kendisinin ölümüyle birlikte aynı zamanda heykelleri yıkılır, damnatio memoriae (türkçesi düşene bir tekme de sen vuracaksın) ilan edilerek adı kayıtlardan ve bastırdığı paraların üzerinden silinir. Buna ek olarak sejanus'un büyük oğlu Strabo yakalanır ve öldürülür, eşi Apicata intihar eder, son olarak da nişanlısı ve tiberius'un oğlu Drusus Julius caesar'ın eski eşi olan Livilla da kısa zaman içinde ölür. Tüm bu olup bitenlerle yetinmeyen tiberius ise sejanus'un küçük oğlu capito aelianus'un ve kızı junilla'nın da öldürülmelerini emreder. Bunun üzerine capito aelianus öldürülür; junilla ise bakire olduğundan dolayı* yasalara göre infaz edilemez ancak boynunda ip varken cellat tarafından tecavüze uğrar ve ardından öldürülür😱😱😱. Daha sonra da kendisinin ve abisinin cansız bedenleri roma'daki gemonya merdivenleri'nden aşağı atılır...
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.