Neden Sosyal Mecralara İhtiyaç Duyarız?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   Instagram mesela. Neden deli gibi Instagram kullanıyor, fotoğraflarımızı boy boy yayınlıyor ya da insanları yakın markajımıza alıyoruz. Hangi duygunun eksikliğinden kaynaklanıyor bu acaba? Ya da merak gibi kuvvetli bir güdünün fazlalığından? Hangisi?
    sairsel
    Uzaktaki akraba ve arkadaşlara rahatça ulaşabilmek, Güncel haberleri takip etmek, Eğlence için, Bilgi için.
     gregory_
     ben duymuyorum ihtiyaç, burda takiliyorum iste yeter.
      derenogullari
      bu bence duygu eksikliğinden ziyade bir ihtiyaç haline geldi. Gün geçiyor ve dijitalleşiyoruz, sosyal medya bunun bir parçası. Tabii ki şu an bağımlılık gibi aşırıya kaçma durumları var fakat bunların da gelecekte normale indirgeneceğini düşünüyorum. Sonuçta iletişim için muazzam araçlar bunlar. Ayrıca bir çok insanın mesleği oldu bu; gerek uygulamayı kuranlar gerek kullananlar, para kazanıyorlar bu yolla.
       archie
       yapamayacağımız şeyleri yapanları görüp avunmak için
        sedefartuny
        Başka hayatlar üzerinden tatmin ya da başka hayatlar üzerinde katarsis. Her halükarda kendi hayatlarımızın dışına çıkma ihtiyacı bence.
         honeybee
         sosyalleşme merak duygusu ve artık instagram hayatımızın bir parçası onsuz olmaz
          kalpci
          Çümkü çok güzel insanlar var onlar bööle bisürü güzel şeyler yapıyor komikliklerde var bazen kadınlar memelerini açıyor o zaman oh diyorlar ve zenginlik pırlantalar rep müzik lamborcini ve Kore dizilerindeki herkesin boynu koparsa çok üzülürüm ve çünkü öyle mk
           sdantart
           Bu herkese göre değişen bir durum.
            kisi
            Sürü halinde yaşamak, sosyal olmak genlerimize işlemiş. Evrimimiz sürerken sürüden ayrılanı gerçekten kurt kapmış. Sürü ile yaşayanların hayatta kalma şansı artmış ve daha çok çoğalmışlar. Daha sosyal olan genler daha çok aktarılmış. Beynimiz de veri almadan duramıyor. Hiç bir şey düşünmeden duramazsın. O yüzden sürekli bir bilgi açlığı içinde. Bu açlığı iş, hobi, çeşitli dertler vs. ile tatmin edemezsen beyin veri almak için kaynak arar. Sosyallik de nicel bir şey olmamasınan, kolay ulaşılabilir olmasından, diğer içgüdülerimize de hitap etmesinden dolayı en çok başvurulan kaynaklardan biri. İşin sayısallığı az olduğundan tartışmaya açık çok konu oluyor. Lise birde bir çevrimiçi oyun oynarken bir durum farketmiştim. Bir savaş oyunuydu. Denemek için iyileştirici bir karakter açmıştım. Karakterin seviyesini yükseltmek için bir gruba üye olup yanda diğer karakterlerin can listesinden azalanları tıklayarak bir tuşa basıp onları iyileştiriyordunuz. Yani yapacağınız iş çok kolaydı. Bu da size bir sürü boş zaman bırakıyordu. Bu sırada diğer karakterler emek harcıyor mu, uğraşıyor mu, kim çalışıp kim çalışmıyor konularına sardığımı farkettim. O kişilerle ve grup lideri ile bu konularda tartışmaya başladım. O zaman şunu farkettim. Kendi hayatınız yeterince dolu değilse, kendinizi çeşitli işlerle meşgul edemiyorsanız başkalarına sarıyorsunuz. Üstüne bir de bu işlerde para dönmeye başladı. Fenomen vs. olanlar reklamlardan vs. iyi paralar kazandılar. Bu da insanları sosyal medya işlerine çok teşvik etti. İşin bir de tembellik kısmı var. İnternetin olmadığı zamanlarda hem işlerimizde hem de sosyal hayatımızda daha çok çaba sarfetmeyiz gerekiyordu. Biri ile konuşmak için kalkıp kafeye gidiyordunuz. Banka işi için saatlerce koşturuyordunuz. Bunlar uzun vadede bizi tatmin ediyordu. Ancak kısa vadede uğraştırıcı işlerdi. İnternet bu işleri kolaylaştırdı. Daha rahat kendini tatmin edebilir oldun. İnsanlar da genelde elektrik gibi en az dirençli yolu sevdiği için internete büyük bir yüklenme oldu. Kim bir saat yol gidip kadarsa onca para harcayacak deyip SMS'ler yüklenildi. İş kaynaklı sosyal ihtiyaç giderebilme de azaldı. Dediğim gibi bankaya gidip saatlerce uğraşmanız gerekmiyor artık. Özetle işin kolayı varsa kolay aynı zamanda popüler olur.
             dostoo
             tamamen sosyalleşmek için :D
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.