Neden Bayan Değil de Kadın?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   who_am_i
   https://youtu.be/hL9sGiq7UpI
   https://youtu.be/hL9sGiq7UpI
    gregory_
    Çünkü kadınlar baymıyor
     fuckerfukara
     Kardeşim kısacası şöyle. Bayan demek kadının belirli çerçevelere girmesine kısıtlanmasına bağlanıyor. Kadın sanki ayıp bir kelimeymiş gibi lanse ediliyor. Ama ülkemizdeki idealist feministler her zaman olduğu gibi üzerinde durulması gereken çok fazla konu varken yine böyle saçma sapan şeylere yoğunlaşıyor
      vsjvsjvsjv000
      Takılması gereken bir ton şey varken açıkçası pek önemsemiyorum. Argo, küfür, aşağılama, dalga geçme olmadığı sürece karşımdakinin ne dediğiyle, hitap şekliyle ilgilenmem.
       patavatszmelek
       Lütfen bunu köşe yazarları bile defalarca yazdı. Bunun feminizmle hiçbir alakası yok. Kadın ya da erkek diye tabi ki hitap edilmez. Peki siz erkeklere "Pardon bayım?" ya da "Bayım bir müsaade eder misiniz?" diyen kaç kişi oluyor? "Pardon Beyefendi!" derler ya da "Beyefendi bi müsaade eder misiniz?" derler. Konu sadece bayan değil aynı zamanda bay kelimesi... Bunlar Türkçe'de hitap şekli olarak yer almayan, Mr. -soyad Mrs. - soyad yani Bay Jordan, Bayan Jordan gibi yabancılardan gelen kavramlardır. Bay ve bayan hitaplarına genel olarak karşı gelen feministler değil, Türk dilini yozlaştırmak istemeyenlerdir.
        azkonus_elif
        Erkek=Kadın Bay=Bayan Beyefendi=Hanımefendi bu kadar basit
         samyeli90
         Erkek erkektir kadın da kadın biz size bay demiyorsak sizde bize bayan demeyeceksiniz bu kadar basit asıl kabalık bayan demektir
          sunta
          Hanım ya da bey demeyi tercih ederim
           roxannee-
           Şöyle ki 0-18 yaş aralığındaki herkes kız çocuğu olarak nitelendirilir. 18 yaş sonrasında da kadındır cinsiyetimiz. Bayan bir cinsiyet belirtmez. Kadındır cinsiyet belirten. Bayan cinsiyet belirtmez. Hitap için kullanılır. Mesela tanımadığınız birisine seslenirken, bayan bakar mısınız diyebilirsiniz. Ancak onun haricinde bu benim bayan arkadaşım demezsiniz. Dememelisiniz. Çünkü o sizin "kadın" arkadaşınızdır gibi. Umarım anlatabilmişimdir.
            noobzac
            “Uff snne be slk”.
             rarero
             Çünkü bayan denilen yerde bay denmesi icap eder eşitlikçi bir dili kullanma açısından. Erkek diyorsanız kadın diyeceksiniz.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.