Neden Aşkı ve Tutkuyu Erkekler Daha İyi Anlatır?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   zerdustttt
   Dünya üzerinde farklı toplumlar olsa da, aşkı, tutkuyu, anlatan yazarların genelde erkek olması. Duygudan ve hissiyattan bahseden, ihtiyaç duyan, önem veren, günlük hayatta bunu ifade ve talep eden kadınlar olsa da, öyle gözükse de, bunu ifade etmeye, yazmaya gelince, niye erkekler öndedir ? Bunu ne zaman kadın toplumu değiştirecek? Neden yüzyıllardır, aşkı; erkeklerden öğreniyor ve okuyor bütün dünya?
    tsukyomi
    Çünkü erkek egemen dünyada kadınlar yazma haklarını bile yeni yeni elde ediyor bordocuğum. Jane Eyre'yi yazan Charlotte Bronte ve Uğultulu Tepeler'i yazan Emily Bronte kız kardeşler 1800'lerde bile kadın yazarlara kötü bakılması, önemsenmemesi ve yer yer yasak getirilmesi sebebiyle erkek takma isimleriyle yazmıştırlar eserlerini. Biz seçme ve seçilme hakkımızı 1900'lerde aldık, yaşam hakkımız ise hala sizlerin elinde. Böyle bir ortamda bilhassa aşktan ve tutkudan bahsetmek bizi cadı, sizleri de engizisyon yargıçları yapmayacak mı 😊
     catherine-earnshaw
     Önceki yüzyıllarda kadınlar eteklerini çekiştiren 5-6 çocuğu doyurmaktan, tek başına ev işleriyle ilgilenmekten aşka, edebiyata ve bilime zaman ayırabilir miydi? Hadi ayırdı diyelim, erkekler buna müsaade etti mi? Hayır. Kadınların yazdığı çizdiği ne varsa o da dert oldu zaten. Aşk yaşadı orospu oldu. İcat yaptı, umursanmadı. Frankenstein'ı Mary Shelley'nin yazdığını bile kabul edemeyen andavallar vardı, başta kocası olacak ibne Percy Shelley. Allahtan Mary güçlü ve entelektüel bir aileden geliyordu da uğraşamadılar, tırsıp geri çekildiler. Empati yapmadan, erkek merkezli bakış açısıyla kadınların konumunu sorgulayan biri ne kadar okursa okusun, ne kadar öğrenirse öğrensin önüne hep bir engel çıkacaktır.
      silivri
      Burası ilginç bir yer. Biri bir şey söylüyor ve sanki o bilgi doğruymuş gibi insanlar, çünkü bu yüzden çünkü şu yüzden diye savunmaya geçiyor. Aşkı kadınlar anlatır hatta anlatmakla kalmaz aşkı kadınlar belirler. 2022 yılında dahi duyduğumuz aşk klişelerinin çoğu orta çağda erkeklerin girmesi yasaklanmış bir kadınlar meclisi olan aşk mahkemeleri tarafından konulan kural ve kanunnamelerdir. Yazarlık için ise şunu söyleyebilirim. Bu, dönemin en güçlü kadınları olup aşk nedir karar veren insanlar bile bunları yazması için bir erkeği görevlendirmiştir. Neden diye sorarsan yazının icadına kadar gidip günümüze kadar bir araştırma yapmak gerekiyor sanırım.
       nickimdebileolmaz
       Abazalık çenesine vurduğu için olabilir.
        imailahorsilahh
        Füruğ Ferruhzad oku biraz.
         esseref
         eee onca şair, edebiyatçı boşuna erkeklerden çıkmamış sonuçta. sevgilerini kelimeye dökmesini iyi biliyorlar
          eliff04
          Kadınlar genellikle böyle şeyleri dillendirmekten hoşlanmaz. Tutkulu ve aşık olsalar bile bunu içlerinde tutmayı tercih ederler. Mesela birinden hoşlandıkları zaman da açılmakta güçlük çekerler. Erkekler bu konuda daha rahatlar. Aşık oldukları zaman bunu çekinmeden dile getirebiliyorlar. Büyük ihtimalle o yüzden
           kalpci
           Çünkü tutkulu kadın motordur
            solenya
            Fazla uzağa bakmaya gerek yok daha 2000 li yıllarda bile kız çocuklarımız okula gidemiyordu.
             me_out_bye
             Because we bence daha iyi yaşıyoruz tecrübe ediyoruz ve daha şey eee hayat hikayelerimiz uğraşlarımız durumlarımiz var. Herşeyde üste çıkabilin ama hooop bunda bari dur bakalım evet çoğu dayı yazmış çizmiş bu efsane olayları oluşturmuş. Errrkek miş hepsi. Errrrrkek. Kadınlarda yaşıyor ama ne bileyim yani erkekten çıkan içerik daha fazla duyduğumuz.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.