Mitolojiye Yeni Başlayanlar İçin Rehber: Yunan Mitoloji
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   kervanyolu
   Önceki yazımda Mitolojiye giriş yapmıştık şimdi ise Yunan Mitolojisinden bahsedeceğim. 1. Tanrılar Yunan Mitolojisindeki çoğu Tanrılar bir hanedanlık gibi denebilir. İlk nesil İlkel Tanrılar olarak anılır, 2. nesil Titanlar olarak anılır, 3. nesil ise Olimposlulardır. Zeus= Olimposun kralı ve gök tanrısıdır Poseidon=Denizlerin Tanrısıdır Hades=YER altı Dünya'sının kralı ve ölüm tanrısıdır Hera=Zeus'un eşi ve aile tanrıçası Athena= Zeus'un kızı ve bilgelik tanrıçası Ares= Zeus'un oğlu ve savaş Tanrısı. Apollo= Zeus'un oğlu ve Güneş tanrısıdır. Artemis= Zeus'un kızı ve Ay tanrıçası. Hermes= Zeus'un oğlu ve habercisi Afrodit= Aşk ve güzellik tanrıçası Hephaistos= Demircilik Tanrısı. Dianisos= Şarap tanrısı 2. Yaratılış İlk başta hiç birşey yoktu daha sonrasında hiçkikten Gaia doğdu. Gaia yer yüzü idi. Gaia'dan Denizlerin kendisi Pontus ve havanın kendisi Uranos doğdu. Yer ile Gök birleşti ve bu birleşmeden bir çok yaratık doğdu ve Uranos çocuklarını beğenmeyip Gaia'nın içine geri soktu. Daha sonrasında ise Titanlar doğdu. Uranos, Titanlara da aynı muameleyi yapınca Gaia en sonunda Titanlar'dan, Uranos'u durdurmalarını istedi. Bu isteğe birtek Kronos cesaret gösterip Gaia'nın tırpanını alarak Uranos'un ilk başta cinsel organında başlayarak kesti. Cinsel organın suya düşmesi ile Afrodit'in doğdu söylenir. Gaia, Kronos'un yaptıkları üzerine Kronos'un da kendi oğlu tarafından devrileceğini söyledi. Kronos'un dönemi Altın çağ olarak bilinir. Kronos uzun süre çocuk yapmamaya bu kehanetten dolayı kararlıydı ama daha sonrasında Rhea'ya aşık oldu ve Hestia doğdu. İlk başta babalık yapmaya çalışırken daha sonrasında kızını yedi aynı şekilde Demeter, Hera, Poseidon ve Hades'i de yuttu. Zeus doğduktan sonra Rhea daha fazla dayanamayıp bu sefer Kronos'a kundakta taş verdi ve Zeus'u bir mağarada yetiştirdi. Zeus büyüdükten sonra Kronos'un içeceğin bir karışım katıp kardeşlerini Kronos'un midesinden çıkardı. Olimposlulardır ve Titanlar arasındaki savaş sonucunda Olimposlulardır, Evrene hakim olarak insanları yarattılar. 3. Kahramanlar Yunan Mitolojisinde kahramanlar genelde yarı tanrılardır. Yaptıkları kahramanlıklar ile insanları korurlar. Çeşitli mitlerde yaratıklara karşı savaşırlar. Örnek olarak Herkül, akhilleus, Percyeus vb. 4. Tarih Yunan Mitolojisinin kökleri Hint-Avrupa Mitolojisine dayanmaktadır. Hint-Avrupa dili konuşan insanlar Yunanistan topraklarına gelince Minos uygarlığı, Anadolu mitleri ve Kıbrıs mitlerinden etkilenmiştir. Yunan Mitolojisi Arkaik ve Klasik olarak ayrılmaktadır. Yunan mitleri kaydedildiği için günümüze kadar korunmuştur. Büyük İskender ile birlikte Yunan Mitolojisi Yakındoğuda daha geniş bir etkiye sahip oldu. Roma Mitolojisi, Yunan mitlerinden çok fazla etkilenmiştir. Yunan mitleri, Hristiyanlıkta özellikle sanatta etkisini hissettirdi. Rönesans hareketleri ile birlikte Antik Yunanlılar'a olan merak dahada arttı ve Yunan klasikleri popüler erleşti. 20 ve 21.yüzyıllarda Yunan mitleri sinemaya ve popüler kültüre girdi.
    catherine-earnshaw
    Anadolu'dan etkilenmediler, direkt ondan çalıp her şeyi kendileri yapmış gibi gösterdiler. Anadolu dımdızlak kaldı ortada. Biz de o yüzden ne yapıyoruz? Yunan Yunan diye atlıyoruz her şeye. Yunan Mitolojisinin büyük bölümü Anadolu Mitolojisidir, ta Sümerlere kadar gider ucu. Hatta Sümer ve Yunan Mitolojilerindeki panteonları, tanrı/tanrıçaları ve mitleri karşılaştırmanızı öneririm. Homeros İlyada'da bu çalma, çırpma ve kıyım olaylarını Yunanı canavar gibi göstererek anlatır, ki gerçekten de canavardırlar. Bir destan yazsa da, kendisi bir İzmirli olarak onların kıyımlarını, barbar mantalitelerini güzellemek istememiş olsa gerek. Odysseus'un götelekliğinden sonra Troya nihayet düştüğüde Yunanlar gördükleri bütün taşlara Yunanca yazılar yazdılar, katliamlar, insan kurbanları yaptılar, dalavereden hiç gocunmadılar. Hektor'un soyunu kuruttular, bebek oğlu Astyanax'ı kale surlarından attılar. Aşil, Polyksena'yı kurban etti. Sömürdüler Troya'nın bütün zenginliğini, halkını köle yaptılar. Çok uzun yıllar hiçbir yenilik ve ilerleme olmadı. Olan yine İyonya'ya, Anadolu'ya ve halkına oldu. Yüzyıllar ve nice savaşlardan sonra İzmir'e yeniden halkımızı kırmaya ve bizi sömürmeye geldiklerinde onlardan çok büyük bir intikam aldık. Ama biz yine de ne kendi tarihini ne de kendi kıymetini bilen bir milletiz.
     thetalentedmrripley
     Uranos'un yaptığı gibi çıktığı yere geri sokulacak çok o.ç. var ama olmuyor işte
      samyeli90
      Böyle bir konuyu yomi açmıştır diye düşündüm ama değilmiş Mitolojiyi çok severim Yunan mitolojisini yalayıp yutmuş biri olarak şu an Mısır mitolojisini öğreniyorum
       avcikizhamide
       Ezbere bildiğim mitoloji,favorim Artemis ve pan
        fistik_ile_mistik
        Siz bu konulara vakıf mısınız. yoksa öylesine bilgi olsun diyemi yazdınız..
         tsukyomi
         Ah Ares, hakkı yenilmiş aşkım, hemşerim.. Yunan mitolojisini Ares, Kerberos ve Medusa dışında hiç sevmem aslında, favorim Mısır, Japon ve Slav mitolojisi. Yunan mitolojisinde haksızlık, ego savaşları ve Zeus'un köçeklikleri dışında başka hiçbir şey yok.
          sedefartuny
          Konuya ilişkin bir kitap okumuştum ve Yunan Tanrılarını o kadar anlamsız bir şekilde işlemişti ki inanılmaz uzaklaştım ama sizin yazılarınız ilgimi çekiyor.
          /
          0

          Tarihe Göre

          İçerik bulunamadı.