Matematik Bilmeyen İnsanların Pratik Zekasının Gelişmemiş Olduğunun Varsayılması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   Bizim toplumumuza ve eğitim sistemimize özgü bir tavırdır. Türev integral bilmiyor musun ya da sinüs kosinüs... Tamam senin analitik zekan gelişmemiş. Ya hu ne alakası var biri bana anlatabilir mi bunu? Bugün yaşadım. İşçi problemlerini çözemiyorum, havuz problemlerinden hoşlanmıyorum dedim diye beni pratik ve analitik bir zekaya sahip olmamakla suçladılar. Pratik zeka dediğimiz olay doğrudan zeka ile hızlı düşünme ile alakalı bir şey değil mi son heceler aynı diye mi hemen matematiğe bağlanıyor olay?
    lutfen-ama
    Sayısalcı tayfayla sohbet olmaz, gidip havuz problemlerinde boğulsunlar, sözelciler gelin sarılalım canlarım sizi ve sohbetlerinizi seviyorum, iyi ki varsınız. ❤️❤️
     eliymalik
     haklı bir varsayımdır. durun küfür etmeyin açıklamama izin verin. ben de bir sayısalcıyım. ve kendi gözlemlerimden yola çıkarak söyleyecek olursam; 1- sayısalcıların "az çalışarak" matematikte başarılı olanları pratik zekalıdır. çok çalışanları ise öyle değildir, çalışınca her şey olur zaten önemli olan az çalışarak başarılı olmak, ki bu zeki olduğunu gösterir. 2- sözelcilerin "çok çalışmalarına rağmen" matematikte kötü olanları pratik zeka değillerdir. çok çalışarak sayısal zekası iyi olan sözelciler yine dediğim gibi çalışma ile her şey olur, bu yüzden sayısal zekaları vardır diyemeyiz. 3- tüm bunların haricinde herkesin sayısal ve sözel zekası vardır. kiminin az kiminin çok. ama kimse kalkıp da matematik pratik zeka ile ya da direkt zeka ile alakası yoktur demek komik oluyor. sözel zekası gelişmiş insanlar daha duygusal, yaratıcı, hayal gücü gelişmiş, sohbetleri iyi, eğlenceli insanlardır. sayısal zekası gelişmiş insanlar gözlem ve analiz yetenekleri gelişmiş, biraz duygusuz, pratik zekalı iyi tavsiye veren kişilerdir. not: zeka tam olarak ölçülemez, matematiği ya da türkçesi kötü diye geri zekalı değildir kimse. eğitim sistemi kötüdür. aksini iddia eden, etmesin.
      gulfemkaya
      Dogru bir varsayimdir bence. Bize matematik hocamız derdi matematik bilmeseniz karşıdan karşıya geçerken gelen arabanın size çarpıp çarpmaya carpmayacagini bile düzgün hesaplayamazsiniz diye
       detokssuyu
       Matematik pek bilmem daha doğrusu sevmem ama patik zekama güvenirim. Evet aralarında hep bir bağlantı olduğu sanılır ama bence de yok.
        iceel
        Matematik bilenlerin hepsi pratik zekaya sahip değildir. Ama pratik zekaya sahip olanlar matematiğe yatkındırlar Matematik biliyor olmak biraz da eğitim fırsatı meselesidir. Bu tüm dersler için geçerlidir.
         derinfeylesof
         Bağlantılı olabilir ama o kadar da etkilemez. Sözel derslere yatkın olup pratik zekaya sahip olan çok insan tanıdım veya matematiği çok iyi ama pratik zekadan yoksun. Biraz deneyim ya bu işler
          kisi
          Öğrenmediğinizden değil de öğrenip uygulayamıyorsanız analitik zekanızın çok iyi olmadığı konusunda çok yanlış değiller. Ayrıca havuzu işçisi farketmez. Hepsi denklem oluşturup çözülür. Bir kere mantığını anlarsanız %90'ını rahatça çözersiniz. Mantığı: verilen ya da istenen tüm değerleri değişken olarak belirliyorsun. Türkçe ifadeyi matematiksel ifadeye çeviriyorsun. Çıkan denklemi çözüyorsun. Birden fazla denklem varsa sizden isten değeri yalnız bırakacak şekilde denklemlerde değerleri birbiri cinsinden yazıyorsun. Sonuçta da birbiri cinsinden isteniyorsa tek değişkeni değil istenen iki değişkeni yalnız bırakıyorsun. Yoruma örnek soru eklerseniz soru üzerinden de anlatırım.
           a.l.p.o.l.l.o.n
           Matematiği aracı olarak kullanırız sonuç olarak bilimiyle uğraşmayız. Sen veya ben ve yahut biz bu problemleri,denklemleri,grafikleri çözerken ufkumuz açılır,sonuçta dar kafalı birinin akıl edemeyeceğini biliriz. Sayılar semboldürler sadece. Bu sembolleri kullanarak miktarın ne olacağını nereye nasıl koyacağını ve sonrasında hangi aşamaya geçeceğini bildirir. Ne yapacağını merak etmiyorsun havuz vs. problemlerde bu yüzden çözesin gelmiyor. Seni bu konuda böyle yargılamaları hatadır fakat sen kendini fazlasıyla haklı görüp gelişmemende senin hatandır. Ama zaten bu durum kimsenin umrunda olmamalı. Yani senin yerine karar vermemeliler bir o kadarda senin kendini geliştirmen gerek çünkü ufku sadece metinler açmaz ;)
            me_out_bye
            Ben.
             mrlawyerkk
             Pratik zeka hızlı düşünmekten ziyade beynin çalışma fonksiyonuna hitap eden bir durum bence matematik ile de alakası var. Matematik beyni geliştiren bir egzersiz aslında. Bu kadar nefret etmeyiniz.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.