Macron'dan Türkiye'ye Akdeniz ve Libya Çıkışı: 'Artık Erdoğan Hükümetine Karşı Daha Açık Olmalıyız'
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Güney Avrupa Ülkeleri Birliği Forumu'na üye ülkelerin devlet başkanları ile bir araya geldi. Macron burada yaptığı konuşmada Akdeniz ve Libya'da yaşanan gelişmeleri hatırlatarak "Türk halkı büyük bir halk. Ancak biz Avrupalılar artık Erdoğan hükümetine karşı daha açık olmalıyız" ifadesini kullandı.
   https://tr.euronews.com/2020/09/10/macron-turkiye-bolgede-art-k-bir-ortak-degil-sorunumuz-turk-halk-ile-degil-erdogan-hukumet
   Euronews'in aktardığı bilgiye göre
   , Doğu Akdeniz'de Libya'ya giden Türk kargo gemisini aramak isteyen Fransız fırkateynin Türk savaş gemilerinin engeline takılması olayını hatırlatan Macron, Türkiye'nin bölgedeki davranışlarının kabul edilemez olduğunu söyledi. Macron ayrıca, kamuya yaptığı açıklamaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da yüz yüze görüşmelerinde söylediğini belirterek Avrupa Birliği'nin de Türkiye'ye karşı açık olması gerektiğini dile getirdi. Macron sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye, Yunanistan'ın meşru haklarını görmezden gelerek Libya hükümetiyle de kabul edilemez bir anlaşma imzaladı. Türkiye'nin Kıbrıs açıklarındaki faaliyetleri de kabul edilemez. Aynı zamanda büyük bir devlete yakışmayacak provokasyonlar söz konusu. Türk halkı büyük bir halk. Ancak biz Avrupalılar artık Erdoğan hükümetine karşı daha açık olmalıyız." Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Doğu Akdeniz'deki gerginlik ile ilgili Türkiye hakkındaki açıklamlarına cevap verdi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Dış politikadaki tüm sinsi planlarını suya düşürdüğümüz, oyunlarını bozduğumuz Macron, iç acısıyla Türkiye’ye saldırmaktadır. Fransa Cumhurbaşkanı, ferdi ve milliyetçi tutumuyla gerginliği teşvik etmekte, Avrupa ve AB’nin çıkarlarını riske atmaktadır" denildi. Açıklamada, "Akdeniz’de veya başka bir coğrafyada herhangi bir ülkenin deniz yetki alanını belirlemek Macron’un haddine değildir" ifadeleri yer aldı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Macron'un Doğu Akdeniz'deki gerilime ilişkin yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Macron'un "sorunumuz Türk halkıyla değil Erdoğan’la" dediğini hatırlatan Çelik, "Sömürgecilerin eski ve ahlaksız bir oyunudur bu. Halkları sömürmek içi sahte sevgi gösterisi sunar ama vatansever liderleri hedef alırlardı. Sömürgeci kafanın Cumhurbaşkanımızı hedef alması bizim için gururdur" ifadelerini kullandı.
    -_-merve-_-
    Ya mk onlar yapsa normal biz yapsak anormal.Türk halkı olarak çekilemiyoruz.
     bright-wizard
     macron"sorunumuz türk halkıyla değil Erdoğan la" demiş. cümleye bak!! genel olarak Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ile sorunu olan Türk halkı ile de sorunu var demektir. işlerine gelmiyor...
      cinayetvaraga
      Ne oyunlarınız bitti ne de alavereleriniz. Bu aleme gelmiş 2 lider vardı ve 2si de çok akıllıydı. Siyaseti ve duruşları netti. Gerçi birisi pek heyecanlıydı sonu son olamadı. 1.si tabiki Ulu önderimiz. 2.si ise Hitler idi. Ülkelerinin menfaatleri uğruna geri vites yapmadılar. Sonuna kadar gittiler. Şimdi herkes kavgada birinin arkasına sığınıyor. Manidar ve imalı konuşuyor. öyle o 2 insanı hatırlamak istedim. Şimdi bir grup kendini bilmez Hitler yüzünden bana yürür burada. Gelin bakalım cahiller.
       me_out_bye
       Dünya siyasetide zor. Şu resimde o herife elinin tersi ile vurmadan nasıl duruyor acaba. Genç dediler sevimli dediler. Başta iyimser baktık balık gibi çıktı adam gittikçe kokusu çıkıyor. Antipatikliği artıyor. Şu makron denen herifte. Son zamanlarda gittikçe yükselen kabaran bir g kalkması hissediyorum. Uysal başlayıp ılımlı bir tutumla başlayıp böyle bir hale bürünmesi rahatsız edici. Ben rüzgar gülü gibi bir oyana bir buyana dönenlerden hoşlanmam. Stabillik huzur hoşuma gider. Döneklik sürekli kıvırmak rahatsız edici.
       /
       0

       Tarihe Göre

       İçerik bulunamadı.