Kızlık Zarının Tamamen Kurgusal Bir Algıdan İbaret Olması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   rarero
   Himen ( patriyarkal adı "kızlık zarı") denilen şeyin tamamen bir toplumsal kurgu olduğu gerçeğini tartışmak istedim biraz. Namus olarak adlandırılan bu şeyin tıbbi bir karşılığı aslında yok. Bu kadınların cinselliklerini kontrol etmek amacıyla toplumun uydurduğu bir şeyden ibaret. Himen denilen bu şey bilindiği üzere sadece cinsel birleşme ile yırtılan bir şey de değil. Tahriş görmekten kaynaklı olarak, ata binmekten, yoğun egzersiz gibi şeylerle de yırtılabiliyor. Kaldı ki cinsel birleşme denilen şey yalnızca vajinal birleşme ile de olmuyor. Anal veya oral seks denilen şeylerin olabildiği bir cinsel birleşme de olabiliyor. Ancak bu "namus" denilen kavramın zihniyeti bu durumları hesaba katmıyor. Ayrıca toplumsal bir baskının algısı olan bu durum kadını erkeğin adeta bir malı olarak görmesinden kaynaklı olarak doğacak çocuğu garanti kendi soyundan olması adına garanti altına alır ve kadının erkeğin bir mülkiyeti haline getirir. Sonuç olarak aslında tıbbi olarak böyle bir tanım yok. Zarın yırtılması kadının "bekaretini" cinsel yolla kaybettiği anlamına da gelmez. Zarın yırtılmaması da bir cinsel birleşme yaşanmadığı anlamına gelmez. Bunların farkında olmak gerçekten toplumda herkese ama herkese öğretilmeli ve aslında kadına "şiddet" şeklinde yaşayan bu toplumsal baskının yok olması gerekiyor diye düşünüyorum.
    kafatamircisi
    Bakire kadınlar istiyorsunuz değil mi? Bakire kadınlar istiyorsunuz çünkü cinsel performansınızda ki başarısızlığın kıyaslanmasını istemiyorsunuz. Edilgen ve tecrübesiz kadınlardan eş istiyorsunuz, çünkü hizmetinizi yaparken sözünüz geçsin istiyorsunuz. Bak bütün olay bundan ibaret Şurda dursun da birilerinin kafası açılır belki)
     melisalandn
     Genelleme yapmak istemiyorum ama kendimide tutamıyorum çünkü gördüğüm kadarıyla çoğu kişi böyle. Türk erkeklerinin bir türlü kabullenemediği gerçektir. Baktığınız zaman diğer bütün milletlerin erkekleri bu konuları aşmış ve kadınları bekareti üzerinden değilde insanlığı ve kişiliği üzerinden değerlendirmeyi öğrenmiş. Fakat Türk erkeklerinin ataerkil zihniyeti maalesef kadınları insan olarak değerlendirmemektir. Zaten fark ettiyseniz bekaretin çok önemli olduğu ülkelerde kadınlar hep 2. sınıf konumundadır. Türkiye'de de maalesef durum böyle. Kendileri istedikleri kadar kadınlarla yatarlar. Sürekli gerçek hayatta yada sosyal medyada kadın peşinde koşarlar. Fakat iş kadınlara gelince bakire olmasını isterler. Bu ataerkil zihniyetinizden ne zaman kurtulacaksınız bilemiyorum ama ülkemin erkeklerine bir eğitim şart. Ataerkillik,cinsiyetçilik almış başını gidiyor.
      turan-burc
      Bazen böyle konuları kendimiz yazıyor kendimiz okuyormuşuz gibi geliyor. Dio'da bu konuya karşı çıkacak tipleme sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Burada istediğimiz kadar yazalım, aynı fikirde olduğumuz insanlarla "Aynen ve Evet"den öteye geçemeyiz. Çünkü zaten buradakiler toplumun o kesimi değil. O kesime ulaşmak ve onlara anlatmak lazım desen; 50 kere söyle hiçbir işe yaramaz. Zeka, Akıl ve Eğitim yok çünkü onlarda.
       adil-kopuz
       Zar mar boş işler bunlar , kadın kadındır bu kadar net. Kadının değerini zar belirlemiyor.
        strangestar
        Biz niye sadece kadının namusuna taktık ki din erkeğe de kadınada namuslu olmasını emrediyor da erkek namuslu mu niye buna bakılmıyor?
         samyeli90
         O kız bebekleri dışarıdan gelen mikroplardan korumak için gelişen bir durum bebeklikten sonra önemi yok bunu niye namusa bağlıyorlar onu da anlamış değilim
          eefenizz_
          Benim bi kız arkadaşım vardı 16 yıldır bekaretini korumuş telden atlarken bozmuş bekaretini aga bi ağlıyodu wdşxçzlzöxösözöz Aslında gülüncek bişey değil ama yani... Annesine söylemişti inanmamıştı fln kızı namussuz yaptılar inanmak için doktora götürdüler kız rezil olmuştu.. Cidden yaşadığımız toplumun algısana boşalayım amk ciddeeenn ya. Gezegende sorun var hatta toptan siksinler şu gezegeni valla bak
           absurdizm
           lütfen aşın artık şunu Allah aşkına
            pazartesi
            1) kadınların 5te1 i hymen olmadan dünyaya gelmektedir 2) bir çok tanıdığımın 'bekareti' doğururken bozuldu 3) kadının vajinası e5 e dönmüş olsa bile bekaret kontrolüne götürürseniz "esnektir" raporu verir. 4) günümüzde kadınların çok yüksek çoğunluğu anal yoldan ilişkiye giriyor zaten. Oral yapanların oranı çok daha yüksek. O yüzden hymenin varlığı 'dokunulmamışlık'a işaret değildir. ('|ocuklarımın annesinin yüzüne kimse attırmamış olsun' diye bir yorum vardı bir sözlükte, attırılınca hymen bozulmuyor)
             detokssuyu
             Evet öyle. Birçok uzman bunu bangır bangır söylüyor ama anlayana davul zurna anlamayana sivrisinek durumu var. Anlamak istemiyor bizim insanımız ve ataerkil kültürümüz ne yazık ki.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.