Kadınlara Regl Dönemlerinde Tanınan 1 Günlük İzin Hakkını Konuşalım
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   gadjodilo
   Biz kadınlar regl dönemlerini hem mecazi hem de gerçek anlamda pek sancılı geçiriyoruz maalesef.. Özellikle regl döneminin ilk gününde öyle yoğun bir ağrıyla karşılaşıyoruz ki hayattan soğuyoruz. Heteroseksüel erkek birey ağırlıklı çalışma yaşamımızın bazı kurumlarında ise emsal niteliğinde bir karar alındı. ( İzmir Barosu ilk aklıma gelen) Kadın çalışanlar regl dönemlerinin ilk gününde izinli sayılacak ve işe gelmeyecekler. Bakıldığında her kadının hakettiği bir izin olarak görüyorum ben bunu. Ayrıca çalışma yaşamının verimli geçmesi açısından da olumlu bir karar. Bunu destekliyorum. Ancak eğer bu durum bir kadının işe alınırken " Bunun bir de regl izni var, doğum izni var vs" gibi iğrenç küçük hesapları doğuracaksa o zaman durum değişiyor. Bu hamle kadın için artı bir durum gibi gözükürken çok büyük bir eksiye dönüşüyor. Öyle büyük ki kadının iş yaşamından dışlanmasını eril zihniyetçe haklı kılar nitekikte. Yaşadığımız ülke adına konuşacak olursam zaten iş yaşamına değil ev hapishanelerinde ev işi + çocuk bakımı gibi ücretsiz emeğe itilen kadının istihdamını çok daha azaltacak bir durum bu. Hatta sadece ülkede değil dünyada da bu manzara olacaktır. Keşke regl izni gerçekten gereği gibi uygulansa ama mümkün müdür 🤷 Siz ne düşünüyorsunuz?
    fuind
    Kadınlara bu hakkın tanınması gerekli mi tartışmayacağım ancak eksi yönlerinin çok fazla olacağına emin olabilirsin. Şu durumda dahi kadınların doğum/hamilelik durumunu, evlilik durumunu sorgulayan bir dünya kurum varken bir de üstüne ayda 1 gün izin dersen kadın istihdamını daha da baltalamış olursun. Ayrıca bu durumu herkesin anlayışla karşılamasını beklemek de zor. Ego mastürbasyonu yapmak isteyen erkek yöneticinin bu iznin lafını etmeyeceğini düşünme bile :)
     anlatamamopmemlazim
     bu kadar pozitif ayrımcılığın fazla olduğunu düşünüyorum açıkcası. iş hayatında sandalet bile giyemeyen biz erkeklerin durumu düşünmeye sevk ediyorum sizleri.
      dj_excalibur
      Bence o haftayı regl olan o kadına kapatın. çünkü bir canavar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
       beyzosxx
       olması gereken haktır, bazen öyle oluyor ki ağrıdan acıdan gözyaşlarım şelale olup akıyor kıvrıldığım iki büklüm olduğum yataktan lavaboya gidemiyorum. böyle bir haldeki bir insandan bırak işte verimli olmayı, işe gelmesini beklemek bile çok yanlıştır. bu biyolojik bir döngü, kadının kendi kendine fazladan tatil yapabilmek için uydurduğu bir durum değil. anlayış gösterilmesi, gerekenin yapılması lazım.
        sozdedegilgozde
        Evet regl olmak biz kadınlara özgü bir durum ve regl olmak gerçekten biz kadınları hem fizyolojik hem de psikolojik olarak fazlasıyla etkiliyor. Bu sebeple bu hakkın gerekli olduğunu düşünüyorum.
         ozanesi
         Ben buna okeyim de. Aynı kadınların erkeklerin uğradı haksızlıklara sessiz kalmaları çok samimiyetsiz o nedenle kabul etmiyorum. Ne zaman kadınlar kadın-erkeği eşit görecek ve kendileri için bastırmayacak o zaman ben de destekleyeceğim onları
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.