Kadının Bekaretini Temsil Ettiğine İnanılan Kırmızı Kuşağın 'Gayret Kuşağı' Adı Verilen Bir Şaman Geleneği Olması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Yanlış okumadınız arkadaşlar bizim yıllar yılı adına "Bekaret kuşağı" dediğimiz, isyan çığlıkları attıran, kadının değerini sorgulatan o kırmızı kuşak kadının bekaretini falan temsil etmiyor. Bizim anlamını deyim yerindeyse yağmaladığımız gayret kuşağı bir şaman geleneği. Evlenen kadının evlilik hayatında yaşayacağı zorluklara katlanması niyetiyle kadınların beline bağlanan bu kuşak adından da anlaşılacağı gibi şaman kültüründe gayreti temsil ediyor. Kadının cinsel hayatı ile alakası olmayan bir gelenek var aslında ortada. Gel gelelim, yukarıda da bahsettiğim gibi biz bu 'gayret' niyetini bir kadının evlilik öncesi yaşadığı ya da yaşamadığı birlikteliğe indirgemişiz, namus demişiz, bambaşka anlamlar yüklemişiz. Niyet başka bir noktaya gelmiş. E hal böyle olunca elbette değerli kadın arkadaşlarıma önerim kendilerine bu kuşağı bağlatmamaları olacak. "Bekaret kuşağı diye bir şey yokmuş, bu gayret kuşağıymış meğer. Haydi o zaman yaşasın kırmızı kuşak!" diye bir şey yok tabii. Şaman atalarımızın 'gayretli bir hayat' dileği ile bağlanıyorsa elbette yaşatılabilir bu kültür ama kuşak bir kadının belinde döndürülürken "Benim kızım daha önce hiçbir erkekle birlikte olmadı" mesajı veriliyorsa ahaliye, yere batsın o kuşak.
    gregory_
    Gelenek görenek nedir ya , ne gereksiz seyler. Yüz yillar öncesinden abuk subuk seyleri bugüne getir, hiç mi akilli bir gelenek de yokmus yahu. Hala gayreti temsil etse mantikli mi olacakti, atalar magaralarda da yasadi bosverin artik.
     nobodyy1
     Sanki bir mal paketleniyor gibi, kadınlara kurdele takıp, "sahibine" veriyorlar. Yani ısrarla kadınları aşağılayıp, onların cinsel hayatlarını göz önüne seriyorlar. Bunu da en çok kendilerini Müslüman zanneden ahmaklar yapıyor. En kötüsü de, bu seviyesizlik sadece Türkiyede yaşanmıyor. Orta Doğu kültüründe bu pis geleneği tanımayan yoktur. Bir de "ammaaan orta doğu niye gelişmiyor" diye bir yapmacık hareketler, bir tavırlar... Ulan sen kendi düğününde isteye isteye kendine kurdele taktıran bir insansın, değişim senin neyine he?? Değişim senin ne haddine??
      kafatamircisi
      Seks yapmasını bilmeyen ortadoğu barzolarının, gerdek gecesi cinsel iktidarsızlığını kabullendirme geleneği benim düşüncem.
       kisi
       Anlamı değişmiş sonuçta. Şu an büyük çoğunluk ne anlıyorsa o anlama gelir. Ben ilerde kızım olursa ve evlenirse bağlamam. Kızımın cinsel hayatı hakkı insanlara açıklama yapacak değilim. Kendi bağla derse bağlarım tabi. Tribe girmeye de gerek yok.
        veritas-vos-liberabit
        Hadi bir bilgide benden gelsin size. İskandinav mitolojisi üzerine çalışma yapan bazı akademisyenler, Odin'in Türk kökenli olduğunu belirtmiştir. İsveçli Tarih Profesörü Sven Lagerbring şu ifadeyi kullanmaktadır. "Our ancestors are Turks who are comrades of Oden. We have got enough evidence on this subject. There are people who want to fool you into thinking they are Goths. I don't care whether it will be discrediting for me or not. Oden and his comrades were Turks" Yani diyor ki, ''Atalarımız Oden'in yoldaşı Türklerdir. Bu konuda yeterince delilimiz var. Got olduklarını düşünmeniz için sizi kandırmak isteyen insanlar var. Benim için itibarını sarsıp düşürüp düşürmeyeceği umurumda değil. Oden ve yoldaşları Türk'tü'' Ayrıca, İskandinav Mitolojisini eserlerine geçirenlerden biri olan Snorri Sturluson (1179-1241), Prose Edda ve Heimskringla adlı eserlerinde Odin'nin "Tyrkland"dan geldiğini anlatmaktadır. Amerikalı İskandinavya Tarihi Profesörü Jesse Byock ve "Viking Society for Northern Research" adına araştırmalar yapmış olan Anthony Faulkes, Tyrkland olarak belirtilen yerin, Türk yurdu anlamına geldiğini, Odin'nin Türkiye'den, İskandinavya'ya göç ettiğini yazmışlardır Biz mitlerimize bile sahip çıkamıyoruz. Yorum sizin Thor ile akraba olanlarınız var mıdır. :D
         eflayilmaz
         Geçmişte güzel bir anlamı olan şeyi yine ataerkilleştirmeyi başarmışız tebrikler. Kırmızı kurdele görünce artık kusasım geliyor ya
          gollummm
          Damga gibi! Gereksiz
           karolunita-
           Geleneğin doğrusunda bekaret kuşağı olmayabilir ama şyan türkiyede bekaret kuşağı olarak kullanılıyir ve bence önemli olan da bu
            patronicee
            Ben beyaz gelinlik üzerine siyah kuşak takmıştım.
             kania_
             Zaten bu adet eski dönemlere dayanıyor ve eskiden de bekareti temsil ediyo diye takılmıyodu adı üstünde Bi gelenek konunun kadının bekaretine bağlanmasıda saçma olmuştu.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.