Kadın Üniversiteleri Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   bisosyolog
   Biraz önce Twitter'da görünce aklıma geldi. Bir dönem medyayı baya bir meşgul etmişti. Kadın üniversitelerine bir sosyolog olarak iki şekilde bakmam gerek. İlk olarak İslami olarak muhafazakar bir yaşam sürmek isteyen özgür bir kadın düşünelim. Kendi dinine göre, erkeklerle bir arada olması ona yasak. Ve okumak, akademik eğitim almak istiyor. Özgürce yaşayabileceği bir ortamı ona sağlamak istiyorsak, arz-talep meselesine göre ona bu imkanı sağlamalıyız. Ancak bu kısa vadede iyi bir durum. Bu, kelebek etkisine neden olacak. İkinci olarak bu üniversiteler erkek egemen toplum algısını daha da besleyecek, kadınları daha da ötekileştirecek. Uzun vadede erkeklerin kadınlar üzerinde daha da tahakküm kurmasına neden olacak. Yani herkesin istediği gibi okuyabilmesi için iyi niyet timsali bir oluşum olmadığı sürece, bu üniversitelerin bana göre "iyi niyet" çatısı altında kurulduğunu söylemek palavra. Ancak elbette şahane bir toplumda herkesin istediği gibi yaşayabilmesini isterdim.
    kaaninteyzesi
    Bu mantıkla okuyan kadınlarimiz, işyerinde de erkek istemeyecek.. bu mümkün değil bence..
     criglernajjar
     "Kadın üniversitesi" denilen şeyi kesinlikle tasvip etmiyorum. Tamam, ülkemizde kötü niyetli erkek çok fazla var. Ama birçok insan üniversite ortamında kaynaşırken bu şekilde kadın ve erkeği birbirinden uzaklaştırmak hoş bir şey değil. Oldu olacak haremlik-selamlık yapalım isterseniz.
      vurz
      Ikinci soyledigine katiliyorum, hatta ekliyorum, bu ikinci durumun olusmamasi adina keske bu konuda egitim anaokulundan baslasa ve bu gibi sorunlar hic olusmasa
       naugnarnanmor
       Kız meslek liselerine karşı da aynı yorumları bekliyorum sizlerden
        kisi
        Özel okullarda olabilir. İsteyen sarışınlar üniversitesi bile kurar bana göre. Ancak kamu okullarında bu tip özellikler ile ayrım yapılmasına karşıyım. Hazır konu açılmışken şunu da belirteyim: üniversite okumak için lise diplomasının olması şartı bana göre mantıksız. Kabul sınavlarında yeterli başarıyı gösteren herkes okuma şansı edebilmeli.
         pazartesi
         Kml mezunuyum, kızlar erkek görebilmek için 3. Katın pervazına çıkıp sarkarlardı. Onu da geçtim sırf kadın öğretmenler olduğu için anaokulu yazmadım hiç, inanın muhabbetler çooooook fena. Cinsiyetleri ayırmayın ki utanma duygularını yitirmesinler.
          yokartikirem
          Normal üniversitelerde kadınların başına bır şey gelince o da kadın üniversitesine gitseydi o zaman denileceği için... Ne desem bilemedim
           gulfemkaya
           Kesinlikle asla faaliyete geçmemesi gereken bir kurum. İleride bir şey olduğunda sen neden kadın üniversitesine gitmedin gibi bir algı oluşmasını engellemek adına açılmaması çok önemli
            eo110
            K.Irak'ta görmüştüm böyle bir okul kızların hepsi çarşaflı idi orada yadırgamadım.Bizde de olabilir diye düşünüyorum sonuçta bunu isteyen bir kesim var ve de hakları. Ama sadece ihtiyaç için yapılırsa verimli olur belli bir kesime olan nefretle alakalı yapılırsa sıkıntı.
             bahadir-kislalioglu
             kardeşim erkeklerden o kadar uzak durmak istiyosa evlenmez biter
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.