Kaçıngan İlişki Tipi
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   _sofia_
   Bugün girdiğim podcastin konusu. Bu ruh halini çoğu kez yaşadığımı biliyorum. Bilmek istediğim ise bunu diocular da yapıyor ya da maruz kalıyor mu? Kim ne yaşadı? Pişman oldu mu? Konu ile ilgili "Sofia" seslendirmesi burada 👇
   https://www.instagram.com/reel/Ch7mDfoAFm1/?igshid=YmMyMTA2M2Y=
   https://www.instagram.com/reel/Ch7mDfoAFm1/?igshid=YmMyMTA2M2Y=
   Her zaman aklımızın bir köşesinde kaçış planı bulunur. Bir ayağımız hep dışarıdadır yani. Sanki tam anlamıyla ilişkinin içine girersek kara delik tarafından yutulacakmışız gibi hissederiz.Kendimizi uzak tutmak için savunma mekanizmaları geliştirir, ihtiyaçlarımızı, arzularımızı ve korkularımızı yadsır, ilişki boyunca bir yakınlaşır bir iteriz.Ta ki ayrılana dek.Ayrılınca mekanizma çöker, ihtiyaçlarımızla, arzularımızla ve korkularımızla bir başımıza kalırız. Boşuna değildir, ilişki boyunca umursamaz görünen kaçınganların, ayrılırken kaygıdan ölmesi. Ama bunu da söylemeyiz; bu bizim küçük sırrımız.Eskiden, bağlanma stilimizin yalnızca annemizle olan ilişkimizle ilgili olduğunu düşünürdük. Bugün genetiğin ve doğuştan gelen mizacın büyük önem taşıdığını biliyoruz. Dahası, çocukluk dönemindeki bağlanma stilimizle yetişkinlik dönemindeki bağlanma stilimiz farklılık gösterebiliyor.Yani, mizacımız, ebeveynlerimizle ilişkimiz ve hayat boyunca yaşadığımız deneyimler bağlanma stilimizi belirler.Bir ilişkide başka, diğer ilişkide başka bir stilde davranabiliriz.Kaçıngan bağlanma stili genellikle reddedilmeye dair duyarlılıktan ve güvensizlikten kaynaklanır. Kendimizi aciz duruma düşürmemek için ilişki boyunca "sakın bana o kadar yaklaşma❞ sinyali İçeren, bazı bilinçsiz savunma stratejileri geliştiririz.Örneğin bağlanmaya hazır olmadığımızı söyler ama ilişkiye devam ederiz. Partnerimizdeki ufak kusurları büyütür, geçmiş ilişkilerimizi yüceltiriz. Onu hiç varolmamış ideal sevgili ile karşılaştırır, en duygulandığımız anda bile duygularımızı saklarız. Sevdiğimizi söylemeyiz ve olur da samimi bir an yaşamışsak bir süre kendimizi geri çekeriz. Sır saklarız, her şeyi belirsiz bırakırız ve hem fiziksel hem de zihinsel olarak mesafe koyarız.Bütün bu bilinçsiz stratejileri rahatça uygulamak için özgür ruhlu olduğumuza inanır, bağımsızlığımızı yüceltir, kendilerini kaptıranları küçümseriz. Oysa gerçek basittir: Acıdan o kadar korkarız ki ilişkide kendimizi ortaya koyma yürekliliğini gösteremeyiz.Kaçınganlık kader değil. Bize güven veren biriyle birlikte olduğumuzda mekanizmamız yavaşça çöker.Ama bizim de stratejilerimizin farkına varmamız, ilişkide her şeyi olduğundan çok daha kötü gördüğümüzü anlamamız, eski sevgililerimizi idealleştirmeyi bırakmamız, kendi kendimize yetme konusunu abarttığımızı kabul etmemiz ve en önemlisi, duygularımızdan bahsedebilmemiz gerekir.Erich Fromm'un dediği gibi sevmek bir his değil, bir yetenektir; bir şeye kapılmak değil, bir şeyin içinde olmaktır.Yaşadığımız olumsuz deneyimler nedeniyle yoğun bir güvensizlik hissiyle savaşıyor olabilir, bir daha o çaresizliği yaşamamak için kendimizi sakınıyor olabiliriz.Ama seviyorsak...?
    cinayetvaraga
    ah dostom benim gelmiş. ama gelme buraya sktir et. bunlar senin paylaşımlarına layik olamayacak kadar boşlar amk
     wanderlust_r
     Sesin ne kadar güzel sbxjxjjf dinletiyor kendini. Konu da ayrı güzel
      mevsimlerdensnbahar61
      Dinledim çok güzel seslendirmişsin sofi ve anlatımında keza öyle. Şimdi bana düşünmek ve bi sonuca varmak kaldı
       me_out_bye
       Bok gibi bir şey, hem onu kaybetmek istememek hemde gönül rahatlığıyla ilerletememek, tedirginliğin olması, ona iyisi için kaçmak düşüncesi, kaçınca bulduğun paylaştığın o şeyi kaybetmek uzak kalmak, kırmak darma dağan etmek. O zmn buraya kdr niye getirdin? Nasıl geldi neden geldi? Ama geliyor işte. Hepimiz insanız, bazı şeyler başta çok hoş gelir ve kolaydır ama devamında zorluği ortaya çıkabilir. Başta faydalı olan bir şey sonradan ve devamında sizi yıpratabilir. Keşke her seven kavuşabilse. Bazen insanlar kaçar, her şeyden kaçar. ☹ Ama tabi onunda sonu yoktur. Yapmaya devam ettikçe aynısını yaparsınız. - Sevmeye donanımın cesaretin yoksa sevmeyeceksin. Duygularını kontrol edebilmeli insan, yetişkin oldukça. Ya da bi şekilde hep belli bir seviyede duracaksınız. Bu da çok zordur. Yine kaçmakta sayılır aynı şeylerin azar azarı yaşanır bunu yapmaya çalışırken ama yine diğer türlüsünden endişe ve panikle veya kararlar değiştirerek kaçma davranışından iyidir.
        silivri
        20'li yaşların başında, Dogma 95 akımından esinlendiğim iletişim kurallarım vardı. Başta sadece kadınlar için kullanıyordum, hoşuma gidince genel olarak kullanmaya başladım. İş hayatıyla çöp oldu tabii.
         silmarillion
         Bir de ilişki insanı olmayan, olay ciddiye binince gerilen, serbest ilişkide ancak kendini rahat ve konforlu hisseden insanlar var. Yani mesela önce arkadaş gibi takılmak, göz ve gönül aşinalığı edinmek, alışmak istiyor insan, sonra akış onu ciddiyete kendiliğinden götürürse bu yola seve seve girecek zaten. Bu kadar sabır günümüz insanında pek yok, nasıl ilerlemek gerektiğini bilmeden bodoslama gidiyoruz bence burada yönlendiren erkek olmalı ama onun da böyle bir şeyle gelmesi artık tuhaf karşılanabiliyor. O dengeyi korumak çok zor, tıpkı reelde birisiyle tanışmanın artık zor olduğu gibi. Sabit ortamdan tanışmak riskli ya olmazsa ya bozulursa, ya laf söz olursa; dış ve değişken ortamlarda da artık bu tür kişiler farklı bozuk niyetli kişiler olarak algılanabiliyor. Karmakarışık oldu hayatımız. Bu arada seni görmek güzel, başlık da öyle👍🏻😏
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.