İşte Gerçek Şahmeran Efsanesi
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   manifiyaka
   Uzun süredir çekimleri yapılan Netflix dizisi "Şahmaran" 20 Ocak'ta yayına girdi. Dizi, konusunu bir efsaneden alıyor. Efsanenin ana kahramanı, başı insan, vücudu yılan şeklinde olan doğa üstü bir varlık: Şahmeran. Gizemli ve üstün güçleri olan ve "yılanların şahı" olarak nitelendirilen bir yaratık. Bu efsanenin benzerlerine Anadolu dışında Hint, İran, Yunan, İbrani ve Arap kaynaklarında da rastlanıyor. Dizide bu efsanenin Adana yöresinde anlatılan varyantı esas alınmış. Bu varyanta göre efsane şu şekilde: Şahmeran ve Camsab Efsanesi Odunculukla geçimini sağlayan Camsab bir gün ormanda içi bal dolu bir kuyu bulur. Camsab, balı çıkarması için arkadaşları tarafından kuyuya indirilir ve kuyuda bırakılır. Camsab, kuyunun içinde bir tahtta oturan üst tarafı insan alt tarafı yılan şeklinde olan ve insan gibi konuşan Şahmeran ile karşılaşır. Camsab kendisinin bırakılmasını ister. Şahmeran, ölümünün bir insan elinden olacağını, eğer ken- disini bırakırsa yerinin insanoğlu tarafından hemen bulunabileceğini söyleyerek Camsab’ın gitmesine izin vermek istemez. Ancak ısrarlara dayanamayan Şahmeran, yerini kimseye söylememesi şartıyla Camsab’ı evine gönderir. Bu sırada önemli bir hastalığa yakalanan Tarsus padişahının iyileşebilmesi için hekimler tarafından Şahmeranın etinin yenilmesi önerilir. Bunun üzerine Şahmeran’ın yerini bulana büyük vaatlerde bulunulur ancak bulan kimse ortaya çıkmaz. Vezir, Şahmeran’ı gören kişinin sırtının yılan derisi gibi pul pul olduğunu padişaha söyleyince, padişah herkesin hamama gelerek yıkanması emrini verir. Camsab Şahmeran’a söz verdiği için hamama gitmek istemese de zorla götürülür. Camsab’ın sırtının yılan derisi gibi olduğu görülünce, kendisinden zorla Şahmeran’ın yerini öğrenirler. Şahmeran kaderini bildiği için karşı koymaz ve Camsab’a ölümünden sonra etini kaynatarak ilk suyu vezire, ikincisini padişaha içirmesini, üçüncüsünü de kendisinin içmesini tembihler. Şahmeran, hamama götürülerek burada öldürülür ve eti kaynatılır. Vezir ilk suyu Camsab’ın içmesini ister. Camsab, Şahmeran’ın dediklerini yaparak ilk suyu vezire verir. Vezir, bunu içer içmez ölür. İkinci suyu içen padişah iyileşir, üçüncüsünü içen Camsab ise aklı ve zekâsı daha da güçlenip padişaha baş vezir olur.
    kojiro-
    Beklentimin oldukca altinda kaldi.
     avcikizhamide
     Paranormalite görünce atladığım o başlık
      angec
      Her gün ek gelir elde etmek istiyorsanız... Daha fazla kendinizi yormayın! Bu, herkesin bir ev bilgisayarında boş zamanlarında çalışırken saatte 50 ila 80 € kazanması için harika bir fırsat. Geçen haftaki maaş çekimde 2685 € aldım. Kullanımı gerçekten çok kolay ve keşfettiğim için çok mutluyum. Daha fazla ayrıntı için bu siteye gidin... ........................>>>>>>>>>>>>>>>> O­­­r­­dC­­a­­­­s­h.C­­OM
       eski_bi_tanidik
       Evet sürekli bunun reklamını yapıyorlar izlerim belki ni ara. Okudum da sacma geldi. Ee sonuç? Sahmaran cabsam miydi neydi, onu vezir yapınca eline ne geçti? Sacmaymis.
        bazileos
        Evet çocukluk dönemimde izlemiştim bu konuyla ilgili bir film.. İlginç gelmişti o dönem.. Senaryonun biraz zayıf kaldığını okudum bu versiyonunda..
         ve_sair
         Yılaaağğğnnnn Korktun mu?
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.