İspanya Yaptı Biz Neden Yapmayalım? Sizce Ülkemizde Haftada 4 Gün Çalışma Olsa Nasıl Olur?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   sardunya
   Hayır olmaz öyle şey demeden beni bi dinleyin. Adım adım bahsedeyim şu an çalışma şartlarımızın nasıl oluştuğuna. Daha sonra da İspanya'nın aldığı kararları söyleyeyim size. İlk olarak 8 saatlik çalışma süresi de 1919'da Barselonalı işçilerin 44 günlük grevi sonucu elde ediliyor. Yani böyle şeyler hayal değil. Bir kıvılcıma bakıyor hepsi. Fransa da 1998'de haftalık çalışma süresini 35 saatle kısıtlıyor. Biliyorum bizim için hayal gibi gözüküyor ama değil. Fransa'nın bizden daha az çalışmaya mı ihtiyacı var sanki. Yeni Zelanda ve Almanya da 4 günlük çalışma prensibini olumlu bulan ve denemeler yapan ülkelerin başında geliyor. Pandemide gördük ki zaten uzaktan da gayet birçok iş yapılabilir. İspanya ise şimdi 4 gün çalışmaya hazırlanıyor. 3 adımdan oluşuyor bu plan. Hükümetin desteğiyle olacak ve maliyetin bir kısmı devlet tarafından karşılanacak. Peki bu ne işe yarayacak? Uzun çalışma saatleri demek çok çalışmak değil bunu hepimiz biliyoruz. Çalışanlar ne dediğimi anlayacaklardır. İşyerinde geçirdiğimiz sürenin ne kadarı verimli geçiyor ki. Hele de büyük şehirlerde tam bir eziyete dönüşüyor. Saatler trafikte yok oluyor. Mutsuz şekilde işe gidip geliyor herkes ve motivasyon yerlerde oluyor. Kimse 1 saatte yapacağı işi 1 saatte yapmıyor. Çünkü motivasyon sıfır. Odaklanarak çalışılan 4 gün, tamamen uzun çalışma saatlerine dayalı 6 gün çalışmaktan çok daha verimli. Bunu ben değil Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Burcu Güler söylüyor. 4 günlük hafta uygulamasının etkilerinin çalışanlar üzerinde olumlu olacağını belirterek, "Uzun saatler çalışarak değil, odaklanarak çalışma verimlilik artışı getirir" diye konuşuyor. En iyi ihtimalle, 8 saatlik çalışma düzeninde, çalışma saatinin yaklaşık dörtte üçünde odaklanma sağlanabilir. Yani bu demek oluyor ki en iyi ihtimalle günde 2 saatimiz çöp oluyor. Ben hem çalışanlar tarafından hem de işverenler tarafından bu durumun nasıl olacağını merak ediyorum kendi ülkemiz açısından. Sizce Türkiye 4 gün çalışma düzenine geçebilir mi? Geçerse bunun artı ve eksi yönleri ne olur?
   https://www.hurriyet.com.tr/dunya/hayaldi-gercek-oluyor-ispanya-dort-gun-calisma-duzenini-deneyecek-41764953
   Haber
    gollum
    Gayet de iyi olur. Mesele uzun çalışma değil verimli çalışmadır. 10 sene dünyanın en büyük şirketlerinden birinin Türkiye lokasyonunda çalıştım. Yıllarca söylediğim bir şey vardı; "Evden çalışmaya geçmeliyiz". Neden? -Şirket çok ucra bir yerde ve günde en az 3 saat yolda geçiyor. -Tüm işlerimiz zaten bilgisayar üzerinde. Müşteri ile yüz yüze bir iletişimimiz de yok. -Gereksiz dünya kadar masraf (servis, yemek, elektrik, çay-kahve de dahil çünkü mutfakta hepsi ücretsizdi... böyle gider). - Verim artar. Şöyle ki şirkette gereksiz bir sürü iş çıkarılıyordu. Birisi sırf seni gördü diye iş uydurup yöneticiye senin yaptığın iş üzerinden yalanmaya çalışıyordu. Sonunda korona vesilesiyle 1 yıl evden çalıştık ve bu dediklerimin hepsinde ne kadar haklı olduğum ortaya çıktı. En önemlisi ise verimdi. Çünkü artık saçma sapan iş kitlemeler olmuyordu. Her iş yazılı olduğundan kimin ne yaptığı ve ne kadar çalıştığı ortadaydı. Bazıları ağlıyor evden çalışınca mesai saatimiz yok oldu diye. Kusura bakma kardeşim o senin basiretsizliğin. Her iş yazılı olduğundan iş ve işin saati kabak gibi ortada. Ekstra mesai mi yaptın? Git karşılığını iste. Vermiyorlar mı? Elinde kapı gibi mesai saatleri ve işlerle ilgili yazışma var 1 avukata bakar. Misliyle alırsın karşılığını. Sen hakkını aramazsan kimse senin hakkını aramaz. Hatta hakkını aramadığın için işveren bunu fırsat bilip daha çok ezer seni. Ülkemizin en eksik olduğu konulardan birisi de bu hak arayamama ve korkaklık. Bu sebeple çoğu sektör bitik. Çalışan resmen köpek muamelesi görüyor. 4 gün çalışma olayı ise sektöre göre olumlu bile olur. Çünkü çoğu zaman 15dklık işi saatlere yayarak yapıyor çoğu çalışan. Özellikle beyaz yakada bu çok fazla. Zaten OECD ülkelerini çalışma saati / verim tablolarına da bakarsanız çalışma saatine oranla Türkiye'nin ne kadar verimsiz olduğunu gayet net görürsünüz. Bence asıl soru 4 gün çalışıp kalan 3 günde harcayacak kadar maaş alıyor musunuz :) Çünkü çoğu sektörde insanlar asla emeklerinin karşılığını alamıyorlar. Bu yüzden de ülkenin genç nüfusunun %70'i belkide %80'i fırsat bulsa 1sn durmaz bu ülkede.
     xxx-
     Bu ülkede işçiler hafta sonu tatili bulamıyor ve haftanın 6 günü tam gün çalışıyorken hayalden öteye geçmez. Devlet çoğu zaman işveren tarafında olduğundan işçiyi umursayan yok. Az sayıda işçisi olan nasıl yapar bilmem ama çok sayıda işçisi olan bir işveren dönüşümlü olarak bunu yapabilir aslında.
      faruktekin
      hem işveren hem de çalışan olduğum için bir kaç kelam etmek isterim bu konuda. ülkemizde tamamen işten kaytarmak bir başarı olarak görülüyor. bir kısım çalışan yalakalık yaparak yükselmeye çalışıyor diğer tarafta olanlarsa onlara küfür ederek zamanını geçiriyor. herhangi bir çalışma ortamında verimin yüzde 50 olduğunu düşünmüyorum. bir çalışan gözüyle öyle. işveren tarafından bakacak olursam şöyle bir tedirginlik var. zaten kişiye zorla iş yaptırıyorsun. güler yüzle yaklaşsan tepene biniyorlar, kızsan bu sefer tadı kaçıyor ortamın. iş yapmamak için kurulan bir zihin yapımız var. atıyorum 1 haftalık iş verildiyse şundan eminim o iş son günün son saatinde bitiyor. asla bir haftalık işin 2. günde bittiğini görmedim. 1 haftalık iş dediğimiz şeyin çoğu aslında 1-2 günde bitebilir ama asla o ilk gün bitmez. buradan da çalışma veriminin %50'nin altında olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 3 gün tatil yapan 4 gün çalışan birisi yine işten kaytarır mı? yine kaytarır aq ülkesinde. yine böyle tipler çalışanlardan daha fazla olur. yumurta kapıya gelince diye övünerek aslında birçok güzel erdemden yoksun yaşıyoruz. disiplinli olmak, istikrarlı olmak... bunların hepsi hayal. anca son dakikada ödevi teslim et, son dakikada projeyi hazırla. sonra da iyi yırttık diyip işlerden kaçmaya başla.
       miller
       fransa 35 saat çalışıyor ispanyollar max günde 8 saat çalışıyor demek. çalışmak bile politik aq. insan haklarına en çok değer veren ülkeler ve çalışma saati arasında nasıl bir bağlantı var şu an bunu merak ettim. kesinlikle araştırılmıştır hatta bu konu. 12 saat çalışıyorsun. 2 saatin yolda geçiyor. eve gel yemek ye uyu. hayata bak aq. ahırda dana olsan daha güzel hayat lan. yediriyorlar içiriyorlar. sonunda kesileceğini biliyorsun ama kral gibi yaşıyorsun.
        maskoff
        neden olmuyor bu işler birisi gelsin desin ki bizim işler için 6 gün yetmiyor bile. öyle bir şey yok. insanlar kafalarını kaldırmadan çalışsın isteniyor. kimse dinlenemiyor ki. herkes yorgun geliyor işe. bitmiş şekilde. mutluluk yok, umut yok, baskı var. gel de güzel iş çıkar. 4 gün olsa varya şu an olandan çok daha iyi olur emin olun.
         vhmfgmxf
         Verimlilik artar, istihdam artar, huzur ve refah artar ama uygulanır mı diye sorarsanız. Hayır uygulanmaz. Çünkü milletin yararına godamanın zararına yönelik bir çalışma. Hemen açıklayayım ve bir hikaye ile destekleyeyim: Bir hikaye: üni. birinci sınıfız iktisada giriş dersindeyiz. Konu asgari ücrete geldi hoca anlatıyor birşeyler. Hoca dediysem de gazi veya odtü (hatırlayamadım) mezunu amerikalarda MIT'de (bilenler bilir saglam bir ünidir bilmeyenler -Massachusetts Institute of Technology- yazarak arasınlar google da) doktorasını yapmış ve üstüne 2 3 sene çaışmış 60larında bir delikanlı. Arkadaşın bir bir soru sordu: 'Hocam asgari ücretin düşük olması kötü birşey değil mi?' 'Yo hayır iyi birşey' dedi ciddi bir suratı var. agam bizimle eğlenir herhal dedim. Öyle suratına dümdük? Yok yauw içimden dedim profesördür sonuçta. arkadaş nasıl yani dedi 80 küsur kişinin içsesine tercüman olurcasına. 60 lık yürüyen karizma cevap verdi: imagine that: (dersi ingilizce işliyoruz) mesela benim işletmem var 300 işçi çalıştırıyorum her birine aylık 1000 dolar vermek yerine neden 2000 dolar vereyim ki? Bizde içimizden dedikki salak mısın neden veresin ki? hoca devam etti asgari ücretin düşük olması benim için iyi birşey. Hocam peki işçi için? İşçi için kötü birşey. Ve devam etti; bunlar normatif şeyler arkadaşlar birisi için iyi diğeri için kötü olabilir. İktisat bir bilimdir, bu bilimle uğraşırken bizler konuya bu şekilde bakamayız, dedi ve kapattı konuyu. (hayatımın en güzel derslerinden birini almıştım işte o gün anladım iktisatcılar duygusuz ve vicdansız olurlar zira kapitalizm bunu emreder.) Bir açıklama: Bir işletme 100 işçisi varken hepsine +1 veya +2 gün fazladan izin verip neden 100 işçi ile yapabildiği işi 120 işçi ile yapsın maaş sigorta gibi giderleri artsın. Veya devlet 100 memur yerine neden 120 memur çalıştırsın ki? Afedersiniz salak mı bunlar? Ha eğer 20 30 sene sonra bu ülkede böyle birşey olursa ve bu yazıyı okuyanlar ve ben bu yazıyı hatırlarsak muhtemelen ormana gidince şirinleri falan görürüz. :) okudugun için teşekkürler.
          nurten-kamilcelebi
          önce bi 8 saat çalışma düzenine geçebilseydik... insanlar 12 saat çalışıp 2 saat yolda geçirip eve geldiklerinde sadece yemek yemeye dermanları kaldığı için bizim 4 gün çalışma olayı ancak hayal olur. kadın erkek eve geldiklerinde bazen çocuklarına hasret kalıyorlar çünkü çocuk genelde uyumuş oluyor. hafta sonu desen cumartesi zaten genelde tam gün çalışıyorlar pazar da artık neye ne kadar vakit ayırabilirsen kar yanına. ve hala memnun olmayan işverenler bu kadar ezilmek yetmezmiş gibi işçiye mobing uyguluyor. çünkü parayı o veriyor ya bütün her şeyi yapma hakkına sahip. Türkiye de doğ - çalış ve öl. bu kadar...
           nickiharuto
           İnsanların mola vererek yaptıkları işler daha verimli oluyor. Haftasonu kendisine ve sevdiklerine vakit ayıran insan daha verimli olacaktır istisnasız. Neden olmasın kampanya başlatılsın günlük 8 saat haftalık 4 gün çalışma yeter de artar. Üretim fazlası binlerce ürün yerine" yeteri kadar ürün " söylemi mantıklı akıllıca ve verimli olacaktır. Çalışma iş günü düzenlemesi gelsin imkansız değil. siz öyle inandırıldınız.
            moon_night
            O değilde Biz eskiden haftanın 5 günü sabahın köründe kalkıp nasıl okula gidiyomuşuz ya
             liebling
             Harika olur
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.