İş Arayanlar İçin, Neden Kapıcı (Site Görevlisi) Olmalısın?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dipsiz
   Ülkemizde işsizlik çok, üniversite ve ilkokul mezunu ayrımı kalmadı yani okuyan işsiz ve okumayan işsiz var artık memlekette. İş arayanlar için bu dio'yu hazırladım. Yazdıklarım yüzde 100 gerçektir, isterseniz araştırın. 25 sene önce inşa edilen bir sitede ailemle oturuyorum, sitede 42 daire var ve kapıcı almamız zorunlu (kapıcı lojmanımız var). Sizlere kapıcılık mesleğinden bahsedeceğim. Bu arada, kendisinden kapıcı diye bahsedince rahatsız oluyorlar. Sitede 6 senedir çalışan bir kapıcı kadın var, kocası markette, kendisi de bizim sitede kapıcı olarak çalışıyor; karı-koca ilkokul mezunu, 2 tane de çocukları var. Kapıcı dairesinde kalıyor, daire için kira vermiyor, elektrik, su, doğalgaz faturası ise biz 42 daire olarak ödüyoruz 6 senedir. Bu kadın günde taş çatlasa 2 saat çalışıyor. Haftada 6 gün saat 20.00'de çöplerimizi (günde 1 kere) toplamaktan başka bir iş yapmıyor, bu iş de yaklaşık 1.5 saatini alıyor zaten. Başka bir iş yapmaz ama parasını verirsen yapıyor. Ayda 2.5 bin TL alıyor. Kira ve fatura sıkıntısı yok, her sene maaşına zam geliyor. Karı-koca evlerine her ay 5 bin TL para giriyor. Kendi evleri ve arabaları var. Kendilerini herkese "durumum yok" diye acındırarak insanlara duygu sömürüsü yapıyor ve insanlardan dileniyormuş. insanlar da onlara kıyafet, beşik, bebek arabası, yağ, limon, detarjan vs. ve zekat parası veriyormuş. Bu arada üçüncü çocuğunu doğurdu ama fakir. Şöyle bir ayrıcalıkları var, sitemizin çardağı (oturak) kapıcı dairesinin yanında olduğu için karı-koca her konuştuklarımızı perdenin arkasına saklanarak dinleyebiliyor, arkamızdan konuşabiliyor hatta annemi dedikoducu ilan edebiliyor ama biz hesap soramıyoruz, neden ? çünkü kapıcımız sendikaya üye olmuş ve tüm haklar ondan yana. Ağzıma sıçtığında onunla tartışsak, sendika desteğiyle bize tazminat davası açabilir ve kazanabilir. Tazminat demişken, şu an işten çıksa 30 bin TL tazminat ödemek zorundayız. Yani sizin sandığınız gibi, filmlerdeki kapıcılar öyle ezik ve fakir insanlar değil ve sendika hep yanında. Size biri hakaret etse, 5 kuruş ödemez, serbest kalır ama kapıcıya hakaret ederseniz yandınız! Ülkemin askeri, polisi, doktoru bile kapıcı kadar ayrıcalıklara sahip değil, kapıcı kadar korunmuyor. Haberleri izlerseniz bana hak verirsiniz. Kapıcı sendikasının kanunları:
   http://www.konutissendikasi.com.tr/sayfa/kapici-sozlesmesi.html
   http://www.konutissendikasi.com.tr/sayfa/kapici-sozlesmesi.html
   Diyorum ki üniversiteyi okumayın, kapıcı olun ama önce kendinizi acındırabilmek için aynanın karşısına geçip rol yapmayı öğrenin yoksa ek geliriniz olmaz.
    busrawashere
    çok iyi fikir de ben Datça belediyesinde çalışmak istiyorum
     cinayetvaraga
     o öyle senin anlattığın gibi basit değil. kimisi var girer sendikaya, kimisi var girmez. Ben çok yoksul, tek çocuklu, 2 cocuklu muhtaç apartman görevlisi insan tanıdım. Tabi konutuna göre çok şanslı olan da gördüm. Bunu belirleywn tamamen apartmanda yaşayan insan profili. Annemlerin oturduğu site 4 blok, her biri 13 kat, her kat 2 daire. 104 daire ediyor. tek başına çalışıyor ve şartlar zor. o tamamen şans. iyi bir yer bulması şans.
      dr.rock
      Valla dedikodu falan bilmem... Sözüm meclisten içeri-dışarı alan alsın üstüne, tek taraflı dinliyoruz adil değil zatende... Sendikalı olup hakkını arayan işçi kesimi candır, ezemezsin, ezdirmez... Helal olsun, emekçi kardeşlerimi alınlarından öperim.
       dipsiz
       Sendika üyeliği başka, tabii ki hakkını arayacak bu en doğal hakkı. Ben buna bir şey demem diyemem haddim değil. Ben sadece bu kapıcının, yaptığı terbiyesizliğin etikliğini tartışmak istiyorum. Annem çardakta, nursel teyze adında hasta bir kadının derdini dinliyordu. Nursel teyze adlı hasta ve yaşlı kadın, gelini ayşe hanımdan şikayet ediyordu. Gelini ayşe hanımın onu bakmamasından filan. Yanlarındaydım!!! Bu kapıcımız bunları duymuş çünkü lojmanı çardağın yanında yani perdenin arkasına saklanıp dinlemiş ve gelin olan ayşe hanıma bunları yetiştirmiş annemi de dedikoducu olarak lanse etmiş. Annem sadece dert dinledi çünkü yanlarındaydım!!! Dedikodu yapmadık. Dert dinlemek ne zamandan beri dedikodu oldu? Annemin kulağına bunlar geldi, annem hastalandı çünkü evhamlı ve tansiyon hastası. Kaç gün başı ağırdı ama kapıcıya hesap bile soramıyoruz çünkü sendikasına güveniyor. Sendikalı diye böyle bir terbiyesizlik yapması ne kadar doğru? Her sendikalı olan işverene terbiyesiz mi yapsın? Bu hak aramak değil, bunun hak aramakla ilgisi yok. Bu yediğin kaba tükürmektir.
        me_out_bye
        Vay anasını. Kapıcı sırtı apartmana yaslamış. Nice iş valla. Fabrikada köle gibi çalışıyor diğerleri o paraya. Adam sadece ölmesin diye bir.. Bir uykuluk izinleri var onda da ceset gibi yatıyor yorgunluktan. Kalkıp yemeğini falan yediğinse zaten hooop tekrar durakta olmalı. Duraktan servisle köleleri alır fabrika iş yerine getirir vurur kırbaçı çalıştırır. Kendi zengin olun tüm dünya ile ticaret yapar. Üretimini sağlayan işçileride öyle işte.. 🤔😐🤷🏻‍♂️. Açlıktan ölmezler sadece 😬...
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.