120
14.10.2020
İnsan Psikolojisine Dair Tespitlerimiz
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   sedefartuny
   Günlük yaşam içerisinde sıkça gözlem yapıyoruz. Yakın çevremiz, ailemiz, arkadaşlarımız, bir yerde otururken dahi insanlara ilişkin çıkarımlarımız oluyor. Bazen bir psikiyatr edası ile dinliyoruz olup biten her şeyi. Bugün bu tespitleri paylaşıyoruz. Sürekli ben dili ile konuşan bir arkadaşım var, ben yaptım, ben aldım, ben dedim, düğününü anlatırken dahi ben böyle yaptım, şöyle yaptım şeklinde konuşuyor. Bu arkadaşımın içinde bir yerlerde küçük de olsa bir özgüven sorunu yaşadığını düşünüyorum mesela.
    mrlawyerkk
    Çok uyuyan insanın ciddi ve sorunlu bir yalnızlık hali yaşıyor olduğuna inanıyorum. Yataktan kalkmamak, uyumak istemek bu Dünya’dan uzaklaşma isteği gibi geliyor bana. Zaman zaman ben de kendimi bu durum içerisinde buluyorum.
     gregory_
     En neşeli arkadaşım intihar etti.
      dr.rock
      Hepimiz aynı bkun lacivertiyiz
       monaiman
       Deli delidir, ne etse yeridir.
        mevsimlerdensnbahar61
        Çok gülen insanların hep derin hüzünleri vardır
         okadin
         Kardeş sahibi olmayan erkek çocuklar Dünya'nın kendi etraflarında döndüklerini düşünüyorlar. Kız çocukları için geçerli değil bu durum. Lütfen üzerinize alınmayın, ben tespitim, düşüncem. Yanılıyor olabilirim.
          detokssuyu
          Bir büyüğüm, konuşurken ellerini, kollarını çok kullanan, canhıraş bir mücadele ile bir şeyler anlatan insanların yanlış anlaşılmaktan korktuğu, kendini doğru ifade etmekle ilgili sorunları olduğunu söylemişti. Ben de konuşurken ellerimi, kollarımı çok fazla kullanıyorum. Bu tespit doğru olabilir.
           roxannee-
           Her insanın büyük ya da küçük travmaları var. Bu bir gerçek. Bu sebeple herkesin kendini keşfetmek ve onu zorlayan yönlerini yok etmek için destek almasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Bazı şeyleri tek başına çözmek çok mümkün olmuyor.
            peripedia
            Arkadaşları ile çok kibar konuşan, onlara çok iyi davranmak için azami önem gösteren insanlar için o arkadaşlıklar gerçek arkadaşlıklar değildir, gelip geçicidir. Tabii ki kimse kimseye kaba ve kötü davranmamalıdır ancak çok özenli ilişkiler uzak ilişkiler gibi geliyor bana.
             buzgibi
             Çoğu birey kabul etmese de veya yakıştırmak istemese de (genellikle olumsuz yönleri) ailelerimizin kopyası olduğumuzu düşünüyorum. Kişi kendini geliştirme yetisine sahiptir ancak su götürmez bir gerçektir ki kişiliğimiz bebeklikten ergenliğe kadar süreçte beraber vakit geçirdiğimiz insanlar tarafından hamurumuz yoğurulur ve kalıtsal izler bırakır. Her ne kadar iyi olmasını istese de ebeveynler (olumladığım bir genelleme) farketmeden şiddet, kıskançlık, minik histeriler yüklüyorlar . Kişinin doğru olanı farkedemedigi durumlarda da bu minik olumsuz haller artarak manik bir hale dönüşebiliyor. Çok uzatmayım . Aile psikolojinin temelidir ancak değiştirilebilir olabildiğince. Ben böyleyim abi tavırlarıyla yüzleşmekten kaçabiliriz . Kaçmak yerine yüzleşip olumluya doğru ilerledikçe mutlu bir insan olup mutlu topluluklar oluşturabiliriz. Son zamanlarda en sevdiğim sözle kapatıp iyi geceler diliyorum. "En çok vakit geçirdiğin 5 kişinin ortalaması sensin " Jim Rohn
              neoldumbendelisi
              Neyi reddettiysek ona karşı direnç oluşturuyoruz ve sonunda reddettiğimiz ‘şey’ de buluyoruz kendimizi. Kabullenip üzerine düşünmek, duygu ve mantık terazisinde kendimizi dinlemek daha az büyük lokma yememizi sağlar diye düşünüyorum...
               rehetsiz
               Butun genellemeler yanlistir:/
                hogwartsmektubugelmeyen
                Sürü psikolojisi ve bunun dışında kalanlar var. Sürü psğkoloji içinde olanlar toplumsal normlarla yoğruluyor ve bu norm kurallarında bir sıkıntı çıktığında soru yaşıyorlar. Diğerleri ise farkındalık nedeniyle soru yaşıyor. Fazla ait olma da, ait olamama da soruna neden oluyor.
                 dnzdgn.
                 İnsanlar hakkında sayısız tespitte bulunabilirsiniz. Her zaman sizi şaşırtacak başka şeylerle karşılaşırsınız. İnsanoğlu anlaşılması en zor canlı bi kalıba koymak çok zor.
                  kisidegildisiii
                  İnsan akıllanmaz bir varlıktır. Başından ne geçerse geçsin, o olayı yaşarken akıllanacağına dair yeminler eder ama boşa. Düze çıktığı anda yine aynı tas aynı hamam.
                   zodyakli
                   İnsanlar sizin hassas noktanızı bulduklarında sizi sömürmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. İsterse o insanlar aileniz olsun asla çekinmezler.
                    mrvslmzyn
                    Bir insanın ismini bildiğiniz halde yanlış söyleyin veya unutmuş gibi yapın ve bu durumu umursamayın. Karşıdaki kişi çıldırıyor sinirden. Belli etmeden 😇
                     samyeli90
                     Ben kimseye derdimi sıkıntımı anlatmadığım gibi kimse de beni çözmeye çalışmıyor zamanında anlattım önemsenmedi aman bunu mu kafana taktın ya da benim derdim daha büyük gibisinden tepkiler aldığım için anlatmıyorum ne haliniz varsa görün kendi içimde hallediyorum halledemediğimi de gömüyorum içime bir yerlere napım
                      emrewhoisyellow
                      DEMİR DÖVÜLDÜĞÜ ÖRSÜ UNUTMAZ. Ne alaka çok bilmiyorum da tespit deyince aklıma geldi
                       thetalentedmrripley
                       Her şey sinirsel
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.