İnsan Psikolojisine Dair Tespitlerimiz
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   sedefartuny
   Günlük yaşam içerisinde sıkça gözlem yapıyoruz. Yakın çevremiz, ailemiz, arkadaşlarımız, bir yerde otururken dahi insanlara ilişkin çıkarımlarımız oluyor. Bazen bir psikiyatr edası ile dinliyoruz olup biten her şeyi. Bugün bu tespitleri paylaşıyoruz. Sürekli ben dili ile konuşan bir arkadaşım var, ben yaptım, ben aldım, ben dedim, düğününü anlatırken dahi ben böyle yaptım, şöyle yaptım şeklinde konuşuyor. Bu arkadaşımın içinde bir yerlerde küçük de olsa bir özgüven sorunu yaşadığını düşünüyorum mesela.
    mrlawyerkk
    Çok uyuyan insanın ciddi ve sorunlu bir yalnızlık hali yaşıyor olduğuna inanıyorum. Yataktan kalkmamak, uyumak istemek bu Dünya’dan uzaklaşma isteği gibi geliyor bana. Zaman zaman ben de kendimi bu durum içerisinde buluyorum.
     gregory_
     En neşeli arkadaşım intihar etti.
      dr.rock
      Hepimiz aynı bkun lacivertiyiz
       mevsimlerdensnbahar61
       Çok gülen insanların hep derin hüzünleri vardır
        okadin
        Kardeş sahibi olmayan erkek çocuklar Dünya'nın kendi etraflarında döndüklerini düşünüyorlar. Kız çocukları için geçerli değil bu durum. Lütfen üzerinize alınmayın, ben tespitim, düşüncem. Yanılıyor olabilirim.
         detokssuyu
         Bir büyüğüm, konuşurken ellerini, kollarını çok kullanan, canhıraş bir mücadele ile bir şeyler anlatan insanların yanlış anlaşılmaktan korktuğu, kendini doğru ifade etmekle ilgili sorunları olduğunu söylemişti. Ben de konuşurken ellerimi, kollarımı çok fazla kullanıyorum. Bu tespit doğru olabilir.
          roxannee-
          Her insanın büyük ya da küçük travmaları var. Bu bir gerçek. Bu sebeple herkesin kendini keşfetmek ve onu zorlayan yönlerini yok etmek için destek almasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Bazı şeyleri tek başına çözmek çok mümkün olmuyor.
           peripedia
           Arkadaşları ile çok kibar konuşan, onlara çok iyi davranmak için azami önem gösteren insanlar için o arkadaşlıklar gerçek arkadaşlıklar değildir, gelip geçicidir. Tabii ki kimse kimseye kaba ve kötü davranmamalıdır ancak çok özenli ilişkiler uzak ilişkiler gibi geliyor bana.
            buzgibi
            Çoğu birey kabul etmese de veya yakıştırmak istemese de (genellikle olumsuz yönleri) ailelerimizin kopyası olduğumuzu düşünüyorum. Kişi kendini geliştirme yetisine sahiptir ancak su götürmez bir gerçektir ki kişiliğimiz bebeklikten ergenliğe kadar süreçte beraber vakit geçirdiğimiz insanlar tarafından hamurumuz yoğurulur ve kalıtsal izler bırakır. Her ne kadar iyi olmasını istese de ebeveynler (olumladığım bir genelleme) farketmeden şiddet, kıskançlık, minik histeriler yüklüyorlar . Kişinin doğru olanı farkedemedigi durumlarda da bu minik olumsuz haller artarak manik bir hale dönüşebiliyor. Çok uzatmayım . Aile psikolojinin temelidir ancak değiştirilebilir olabildiğince. Ben böyleyim abi tavırlarıyla yüzleşmekten kaçabiliriz . Kaçmak yerine yüzleşip olumluya doğru ilerledikçe mutlu bir insan olup mutlu topluluklar oluşturabiliriz. Son zamanlarda en sevdiğim sözle kapatıp iyi geceler diliyorum. "En çok vakit geçirdiğin 5 kişinin ortalaması sensin " Jim Rohn
             neoldumbendelisi
             Neyi reddettiysek ona karşı direnç oluşturuyoruz ve sonunda reddettiğimiz ‘şey’ de buluyoruz kendimizi. Kabullenip üzerine düşünmek, duygu ve mantık terazisinde kendimizi dinlemek daha az büyük lokma yememizi sağlar diye düşünüyorum...
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.