24
13.8.2020
Hadi Tartışmaya: İnsanların İyi Ahlaklı Olması İçin Dine İhtiyacı Var mı?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   tucco
   Din ve ahlak kavramı birbiriyle çok iç içe geçmiş durumda. Peki sizce böyle mi olmalı? İnsanların ahlaklı olması için dine ihtiyacı var mı? Şu an herhangi bir dine inanmadığı halde ahlak konusunda birçok müslümandan, hristiyandan veya yahudiden daha ahlaklı binlerce insan vardır. Ama asıl aklımı kurcalayan soru şu: İnsanlık tarihinde 'din' diye bir şey hiç var olmamış olsaydı, bugün sahip olduğumuz bu medeniyete ulaşabilir miydik?
   0
    benita
    Sanmıyorum, bence kötü şeylerin olmaması için insanları göremedikleri, akıl bile yürütemedikleri şey ile korkutmak, normal cezalardan daha etkili. Bunu da din ile yapıyorlar. Mesela idam mı daha korkunç yoksa cehennem azabı mı diye sorsanız ben cehennem azabı derim çünkü bu zamana kadar hep sönmeyen ateşte yanmak anlatıldı. Bunun doğruluğu da ayrı bir tartışma konusu ama
     tictactoe
     Yurtdışında katıldığım seminerde bir ateşe şöyle demişti: "Burada kanunlar insanların ahlak ve vicdanları olduğu için kusursuz işler. Ama Türkiye'de kanunlar, insanlarda ahlak ve vicdan oluşturmak için koyulmuştur." Bir de "kırık cam teorisi" açıklamıştı uzun uzun. Merak edenler için işin özü sadece o. Din iman inanç görüş zaten ahlâklı toplumlarda tartışılmaz bile.
      istanbulbeyefendisi
      Tarihte insanlığın dine ihtiyacı kesinlikle vardı. İnsanları, diğer canlılardan üstün kılan şey birbirleriyle çok daha iyi bir iletişim içinde olabilmesiydi. Fakat böyle bir iletişim, inanılan temel bir değer olmadan çok kısıtlı sayıda kişiyle olabilirdi. İnsanlığın gelişebilmesi için daha büyük kitlelerin bir amaç uğruna bir arada olması gerekiyordu. Büyük kitlelerin de kaos olmadan, ahlak kuralları çerçevesinde bir arada yaşayabilmesi pek kolay bir şey değildi. Tarihte bunu sağlayan şeylerden bir tanesi de dindi. Bu sebepten insanlık tarihinde din kavramı olmasaydı, bugün bu medeniyet seviyesine ulaşmış olabileceğimizi düşünmüyorum. Şimdi bile toplumsal düzen için birbirini tanımayan milyonlarca insanın aynı amaç uğruna çalışabilmesi için bazı değerlere ihtiyacı var. Ama 21. yüzyılda bu değer din değil. Para. Günümüzde ise ahlaklı bir toplum, dinle değil, iyi eğitimle ve yüksek refah seviyesiyle oluşturulabilir. Bunu Orta Doğu ve İskandinav ülkelerini kıyaslayarak görebiliriz.
       eski_bi_tanidik
       Cevabını Türkiye den alabilirsiniz. Sorsan herkes müslüman ama bi bak etrafına
        xlethex
        Japonlarin ve iskandinav ulkelerinin cogu ateisttir ve dunya uzerinde en ahlakli irklar olarak kabul edilirler.
         plazacalisani
         Din millettin afyonudur.
          bidakkasimdi
          Tartışmaya gereksiz olan konu. Bunun iki uç örneğiyle durum daha iyi anlaşılır: Ortadoğuda din var, ahlak yok; Japonya'da din yok, ahlak var. Ahlak kuralları insanlığın ilk toplumsal kurallarındandır. Din kuralları sonradan gelmiştir.
           pillowtalk
           Ne alaka abi. En kibar insanlar genelde hiçbir şeye inanmayanlar oluyor. Direkt çürütülebilir bir yargı yani.
            daisyyy
            Valla kimin ağzından Allah lafı düşmüyorsa her türlü ahlaksızlığın onda olduğunu görüyorum.
             roxannee-
             Dinin de bir ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıktığını varsayarsak dinin temel amacı ahlakı topluma yerleştirmek olabilir. Ancak inançlı olmakla ahlaklı olmak arasında dağlar kadar fark var. Özellikle de modern toplumla birlikte dine ihtiyaç kalmadığını da görüyoruz. Tanrı öldü. Artık üstün insan var.
              erkan_cvs
              Hayır gerek yok.Hatta Uzak Doğu dinleri, ahlakı sağlayamadımları için ortaya çıkmıştır.
               dr.rock
               Ahlaklı olduğunu nasıl kanıtlayacak o anda peki. Lütfen falan mı diycek? Tabi dine ihtiyacı var. Mesela camiden çıkan bir dedenin brekdans yapması mümkün müdür? Sorarım size...
                badideasensei
                Hiç bir alakası yoktur. Din yalnızca insanların ahlaklıymış gibi görünme izlenimi verir.Oysaki ahlak mevzusu insanın toplumun sosyal ve bireysel konularda ki etik davranışlarıdır. Ahlak kapalı ya da açık giyinmekle, Bir dine mensupsa görevlerini yerine getirmeyle ya da getirmemeyle ölçülemez Ki; maalesef günümüz TALİM ve TERBİYE KURULUNCA düzenlenen ders kitaplarında Din Dersi kitaplarında yazan başlık aynen şu DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİLGİSİ ayrıca bu ders Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 4. sınıfa kadar okuyan her bireyinin de hem fikir olduğu üzre ; her yıl artmakta olan azınlık dinlerin mensubu olan öğrencilere yönelik değil . Açıkçası üzücü bir durum
                 cinayetvaraga
                 Ahlak insani bir şey kabul edilmeli, nefes almak gibi olmalı ki milyonlar bir arada huzurla yaşayalım. tabi saygı da olmalı. Din olursa bunların hiçbiri olmaz, kimse kendini kandırmasın. kendini akıllı zanneden milyonlar aynı coğrafyada iflah olamadılar ve yüzlerce yıldır ahlaksızca yaşıyorlar.
                  madax
                  Görmek istemediğiniz bir gerçek var ki din hayatın her alanını düzenleyen bir yapı.Bunun içinde ahlakta var elbette.Sonuçta dini inanışta ''ahlaksız'' diye adlandırılan davranışlar konusunda caydırıcı bir yapı.Sürekli inanan diye geçinen adam şöyle dolandırıcı inanmayan şu kadar iyi insan var diye güzelleme yapmanın bir mantığı yok insanlar üzerinden genelleme yapılacaksa peygamberleri örnek verin o zaman.
                   efg
                   Din sana doğru ve yanlışı gösterir ancak insanların iyi ve düzgün bir ahlaka sahip olması için dine ihtiyacı yok o tamamiyle kendi eğitim ve kişiliği ile oluşan bir şey.
                    rarero
                    Dinler ahlaklı olmayı emreder. Dini olan biri ahlaklı olmayı kabul etmiş sayılır ancak ahlaklı olması için bir dine inanmasına gerek yoktur. Ahlak dinden bağımsız olarak ele alınmalıdır.
                     tc-atilla-bayimli
                     Ahlaklı olmak dinden bağımsız bir şeydir
                      esseddar
                      Ahlak insanın içinde olmalıdır. Dinle gelen ahlak günaha açıktır.
                       ozymandiase
                       Ahlak dinden önce gelir. Her din için öncelikli koşul iyi ahlak sahibi olmaktır. Yani inanması için aslında dine ihtiyacı vardır.
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.