24
13.8.2020
Hadi Tartışmaya: İnsanların İyi Ahlaklı Olması İçin Dine İhtiyacı Var mı?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   tucco
   Din ve ahlak kavramı birbiriyle çok iç içe geçmiş durumda. Peki sizce böyle mi olmalı? İnsanların ahlaklı olması için dine ihtiyacı var mı? Şu an herhangi bir dine inanmadığı halde ahlak konusunda birçok müslümandan, hristiyandan veya yahudiden daha ahlaklı binlerce insan vardır. Ama asıl aklımı kurcalayan soru şu: İnsanlık tarihinde 'din' diye bir şey hiç var olmamış olsaydı, bugün sahip olduğumuz bu medeniyete ulaşabilir miydik?
   0
    benita
    Sanmıyorum, bence kötü şeylerin olmaması için insanları göremedikleri, akıl bile yürütemedikleri şey ile korkutmak, normal cezalardan daha etkili. Bunu da din ile yapıyorlar. Mesela idam mı daha korkunç yoksa cehennem azabı mı diye sorsanız ben cehennem azabı derim çünkü bu zamana kadar hep sönmeyen ateşte yanmak anlatıldı. Bunun doğruluğu da ayrı bir tartışma konusu ama
     istanbulbeyefendisi
     Tarihte insanlığın dine ihtiyacı kesinlikle vardı. İnsanları, diğer canlılardan üstün kılan şey birbirleriyle çok daha iyi bir iletişim içinde olabilmesiydi. Fakat böyle bir iletişim, inanılan temel bir değer olmadan çok kısıtlı sayıda kişiyle olabilirdi. İnsanlığın gelişebilmesi için daha büyük kitlelerin bir amaç uğruna bir arada olması gerekiyordu. Büyük kitlelerin de kaos olmadan, ahlak kuralları çerçevesinde bir arada yaşayabilmesi pek kolay bir şey değildi. Tarihte bunu sağlayan şeylerden bir tanesi de dindi. Bu sebepten insanlık tarihinde din kavramı olmasaydı, bugün bu medeniyet seviyesine ulaşmış olabileceğimizi düşünmüyorum. Şimdi bile toplumsal düzen için birbirini tanımayan milyonlarca insanın aynı amaç uğruna çalışabilmesi için bazı değerlere ihtiyacı var. Ama 21. yüzyılda bu değer din değil. Para. Günümüzde ise ahlaklı bir toplum, dinle değil, iyi eğitimle ve yüksek refah seviyesiyle oluşturulabilir. Bunu Orta Doğu ve İskandinav ülkelerini kıyaslayarak görebiliriz.
      xlethex
      Japonlarin ve iskandinav ulkelerinin cogu ateisttir ve dunya uzerinde en ahlakli irklar olarak kabul edilirler.
       eski_bi_tanidik
       Cevabını Türkiye den alabilirsiniz. Sorsan herkes müslüman ama bi bak etrafına
        erkan_cvs
        Hayır gerek yok.Hatta Uzak Doğu dinleri, ahlakı sağlayamadımları için ortaya çıkmıştır.
         zeynebio
         Elbette. İnanan insanlar Allah'ı sevdiği için onun emirlerine uymak için ahlaklı olmayı doğru olmayı tercih eder. Yoksa daha da kötü bir dünya olabilirdik.
          polatt
          Yok amk yok. Sorup durmayin amk...
           sairsel
           Dini düzgün yaşarsanız iyi ahlaklı olmanıza yardımcı olur ;)
            roxannee-
            Dinin de bir ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıktığını varsayarsak dinin temel amacı ahlakı topluma yerleştirmek olabilir. Ancak inançlı olmakla ahlaklı olmak arasında dağlar kadar fark var. Özellikle de modern toplumla birlikte dine ihtiyaç kalmadığını da görüyoruz. Tanrı öldü. Artık üstün insan var.
             daisyyy
             Valla kimin ağzından Allah lafı düşmüyorsa her türlü ahlaksızlığın onda olduğunu görüyorum.
              velevkiozge
              vicdana ihtiyacı vardır. Bir de sevgiye. Ama önce şu soruların yanıtını da bulmalı. İyi nedir? Doğru nedir? Ahlak nedir?
               sozdedegilgozde
               Esasında bizler kural severiz. İlla birinin yönlendirmesine ihtiyaç duyarız ama maalesef din artık bu konuda insanlara yol göstermiyor. Bu dinin mi yoksa insanlığın suçu mu onu da bilmiyorum.
                mertiniz
                İyi ahlaklı olmaktan kastına göre değişir. namaz kılıp oruç tutup dedikodu ve kötülük yapmayan çok kişinin tercihleri sebebiyle insanları eleştirip üzdüklerini çok gördüm.
                 ozlmli
                 Sanmam, vicdanlı olsun, kalbi temiz olsun kafii
                  tictactoe
                  Yurtdışında katıldığım seminerde bir ateşe şöyle demişti: "Burada kanunlar insanların ahlak ve vicdanları olduğu için kusursuz işler. Ama Türkiye'de kanunlar, insanlarda ahlak ve vicdan oluşturmak için koyulmuştur." Bir de "kırık cam teorisi" açıklamıştı uzun uzun. Merak edenler için işin özü sadece o. Din iman inanç görüş zaten ahlâklı toplumlarda tartışılmaz bile.
                   herseyinaktivisti
                   Hayır yok. Din=ahlak değildir. Ahlak korkuyla olmaz
                    ozymandiase
                    Ahlak dinden önce gelir. Her din için öncelikli koşul iyi ahlak sahibi olmaktır. Yani inanması için aslında dine ihtiyacı vardır.
                     pillowtalk
                     Ne alaka abi. En kibar insanlar genelde hiçbir şeye inanmayanlar oluyor. Direkt çürütülebilir bir yargı yani.
                      esseddar
                      Ahlak insanın içinde olmalıdır. Dinle gelen ahlak günaha açıktır.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.