Güç, İnsanların Gözünü Nasıl Kör Eder
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   gulfemkaya
   Gücün insanlar üzerindeki bu etkisi sizlere psikoloji dünyasında çok ünlü olan bir deneyle anlatmak istiyorum. Belki duyanlarınız olmuştur. Zimbardo ya da Stranford Hapishanesi deneyi olarak geçiyor. 1971 yılında Zimbardo ve ekibi, 24 kişiden oluşan bir ekibi iki hafta sürecek şekilde Stanford Üniversitesi'nin Psikoloji Departmanı'nın bodrum katına inşa edilen sahte bir hapishanede, gardiyanlar ve mahkumlar olarak davranmalarını sağlayacak şekilde ikiye bölerler. 24 erkek üniversite öğrencisi için yüklü bir miktarda ödeme yapacağını vaat eden Zimbardo, bulduğu 24 lisans öğrencisi kura yoluyla ikiye bölünür. Tamamen rastgele gardiyan ve mahkum olurlar. Zimbardo ve ekibi rollerine hızlı adapte olmaları için gardiyan olanlara üniforma, cop ve göz temasından kaçmaları için gözlük verir ve mahkumlara karşı kesinlikle taviz vermemeleri, düzeni sağlamaları ve mahkumlara numaraları ile hitap etmeleri konusunda uyarılarda bulunurlar fakat gardiyan olanlara nasıl davranmaları gerektiği, düzeni nasıl sağlayacakları konusunda herhangi bir talimat verilmez. Bu karar tamamen onların inisiyatifindedir. Mahkum olan deneklere tıpkı gardiyanlar da olduğu gibi mahkum kıyafeti verilir ve gardiyanların sözünden çıkmamaları gerektiği söylenir. Üniversite öğrencileri sadece birkaç gün içerisinde vahşi düzeyde sadist gardiyanlar ve gitgide korkaklaşan mahkumlara dönüştüler. Her geçen gün, her biri, rollerini daha hızlı bir şekilde kabul etti ve adapte oldu. Kısa süre içerisinde gardiyanlar, mahkumlara önce psikolojik, sonrasında ise fiziksel şiddet uygulamaya başladı. Örneğin yemeklerini yemeyenler için gardiyanlar tarafından karanlık bir oda yaratıldı ve oraya hapsedilme cezası uygulanmaya başlandı. Tabii mahkum rolündeki denekler hem psikolojik hem fiziksel olarak şiddete maruz kalmaları sonucu 2 hafta olarak tasarlanan deney 6 gün içinde sonlandırıldı.
   https://evrimagaci.org/stanford-hapishane-deneyi-guc-insanlarin-gozunu-nasil-donduruyor-944
   Kaynak
   Sadece böyle bir deneyde bile insanlara güç verdiğiniz anda hemen güçsüz olana karşı bir saldırı ve aşağılamada bulunduğunu görebiliriz. İnsanlar gerçekten bu konuda çok acımasız varlıklar.
    gregory_
    Hitler'e olan gibi.
     redblack
     Ör: Rte
      676irmak
      Örnek vericektim de zaten vermiş xlethex
       cinayetvaraga
       Bu deneyin filmi de mevcut. ilkini Almanların yaptığı ve benim ilk 5imde olan film tam bir ustalık işidir. psikolojik gerilim türünün en kral örneğidir. Filmin adı "Das Experiment" daha sonra amerikalı kopyacılar kendi versiyonlarını yaptı ama izlemeye değmez. Filmi şiddetle tavsiye ederim. ve hatta bu filmi severseniz bir de bunun devami gibi olan ama bambaska bir konuya değinen "Die Welle" var. onu da tavsiye ederim.
       https://www.imdb.com/title/tt0250258/
       https://www.imdb.com/title/tt0250258/
        thetalentedmrripley
        Das Experiment (Deney) filmi de bu deneyi konu alan harika bir film. Çekildiği dönemde Alman sinemasının en iyilerinden birisi olarak gösteriliyordu. İzlemeyenlere önerilir.
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.