Görücü Usulü Evlenmenin Çok da Saçma Bir Şey Olmaması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   plazacalisani
   İş yerinde 33 yaşında bir arkadaşım vardı. Gayet akıllı becerikli bir kadındı ve bir o kadar da güzeldi. Ancak evlenmemişti ve 30'dan sonra evlenmek istediğini fark etmiş. Aşk evliliği yapmak istiyordu, ancak kısmet olmadı. Sürekli olarak yanlış insanlarda mutluluğu aradım diyordu. En sonunda ailesi biriyle tanıştırdı onu. İlk 1-2 ay pek hoşlanamadı. Ancak zamanla alıştı. Evlenmek istiyorum diyordu, hani hayattan beklentisi buydu. Evlenince işi bıraktı başka şehre taşındıkları için. Dün geldi, çok mutlu çok huzurlu. Huyu suyu bana aileme uygun diyor. Seviyor musun diye sordum, gözleri parladı. Normalde çok önyargılıydım böyle şeylere ama, açıkçası bakış açım bir nebze olsun değişti.
    damat-berat-official
    Kişisel Fikrim; -Anne ben o adamı istemiyorum +Sus kız, evleneceksin, o kadar başlık verdiler bize!
     metin-akalp
     Kalıplara takılmayın. Görücü usulü dediğimiz mevzu evlenecek kişilerin aile büyükleri aracılığıyla tanıştırılmasıdır. Temelde arkadaşınızın sizi biriyle tanıştırmasıyla bunu annenizin yapması arasında pek bir fark yok. Hatta sizin iyiliğinizi arkadaşınızdan daha fazla düşündüğünü varsayarsak daha seçici davranacağını dolayısıyla seçimin daha olumlu olacağını bile söyleyebiliriz. Sorun teşkil eden durum evlenecek insanların bu konuda fikrinin alınmaması, çiftlerin evliliğe zorlanması, özellikle kadınların eş seçmeye haklarının olmadığı düşüncesi. Aile büyüklerinin gençlerin isteklerine aldırış etmeden karar almaları. Sonuçta birlikteliğin sağlıklı olmasını belirleyen asıl detay tanışmaya kimin vesile olduğu değil insanların seçimlerinde ne kadar özgür olduğudur.
      ukela
      Ben bu konuya biraz derinlemesine dalacağım. Görücü usulü evlenmenin kökeni tek tanrılı dinlerde sosyal düzeni koruma sebebiyle benimsenmiş , aile düzeninin korunmasına yönelik bir girişimdir. Aslında her üç tek tanrılı dinde de kadının örtünmesi ve erkeğe bir imajiner kadın figirünün dayatılmaması üzerine kurulu , erkeğin elinde olanın en güzel olduğu ve bunla mutlu olmasının gayet doğal olduğu fikri üzerine kuruludur. İlk tek tanrılı din Musevilikte kadın örtünmek zorundaydı , kadın başını örtmek zorundaydı , ne yaptılar , kadınlar kafalarına peruk geçirip biz örtündük dediler , sistemi aldattılar. İkinci tek tanrılı din , yine kadınlar örtünmek zorundaydılar , ne yaptılar , rahibeler örtünsün biz bakire değiliz açabilir dediler , sistemi aldattılar. Üçüncü tek tanrılı din , kadınlar örtünsün dediler , biz ne yaptık , dini reform lazım , kadını örtmek barbarlıktır dedik , biraz ötemizde İran'da ise kafama örtü örttüm saçım başım , makyajım bana ait deyip gene sistemi alt ettiler. Gelelim örtünmeye karşı çıkan zümrenin içinden çıkılmaz kaosuna , kadınlar neden örtünmek istemiyor ve bunda diretiyor , söylenecek çok laf var ama bana yakışmaz , pas geçiyorum. Eğer kadınlar bir erkeğin onları göremedikleri , ve bu yüzden hayatlarının odağına oturttukları , kendilerine sunulan en güzel mahlukat olma sıfatından memnun olsalar bu sanalda olsa sisteme müteşekkir olur devam ettirirlerdi. Bu sistemi bozan erkekler değildi. Neyse gerisini yazmayacağım , akil olan anlar. Son söz , erkekler gidip et pazarını seyredin , imkanı olsa o pazara balıklama dalacak karıları o et pazarı ile karşılaştırın. Karı kısmı , size ne diyeyim , bokunuzda boğulun.
       kayberkay
       günümüzde milletin sosyal medya aracılığı ile tanışıp evlenmesi bunun modernize edilmiş halidir zannımca
        muzlu-pasta
        Valla önüme düzgün biri çıksında ailemin tanıştırmasi ya da kendim tanışmam pek önemli değil
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.