Giyiniş Tarzımın Namus Bekçiliğini Yapan Duyarlı Komşularım
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   gulfemkaya
   Bugün yaşadığım bir olayı sizlerle de paylaşmak istiyorum çünkü üstümdeki siniri hala atabilmiş değilim. İnsanların haddi olmayan işlere burnunu sokması kadar rahatsız edici bir durum yok herhalde. Bu ülkedeki herkesin özellikle kadınlar konusunda namus bekçiliği yapmasından da çok yoruldum. Aslında anlatacağım olay sadece bugün yaşanmadı. Ara ara başıma gelen bir durumda fakat en sonunda patladım. Şöyle ki biz ailecek 10 yıl belki de daha fazla süredir aynı sitede yaşıyoruz. Üniversite ile birlikte ben bir süre farklı bir evde yaşadım fakat pandemiden dolayı tekrar ailem yanına taşındım daha rahat oluyor diye. Bugün bir kargo bekliyordum. Kargocu geldiğinde de aynı siteden başka bir arkadaşımda oturuyordum. Kargocu apartman numarasını bulmakta zorlanabilirim aşağı inebilir misiniz dedi. Ben de tamam dedim. Tabii ev hali tayt ve üstümde crop top bir tişört vardı. Hava çok soğuk değil zaten hemen iner alırım diye bir şey almadım üzerime. Aşağı indim zaten sitenin kadınları bir çardakta oturmuş bana bakıyorlar. İlk önce bu davranışa anlam veremedim zaten. Neyse kargomu alıp çıktım. Ardından eve geldim bir iki saat sonra. Ev aşırı gergin babam bir arkadaşıyla kavga ediyor. Neyse oturdum sessizce salona babamı dinliyorum bir yandan. En son kızlarımın giyimi yüzünden kimseye hesap vermem, bir daha böyle bir şey duymamayım gibi laf etti. Ben zaten şoka girdim. Meğerse canım sitem benim giyim tarzımdan çok rahatsızlık duyuyormuş. İnsanları günaha sokuyormuşum. Benim bacaklarımı ya da belimi görmek zorundalar mıymış. Öncelikle kimse zorunda değil geldiğimde başını çevirir başka yöne bakarsın. Giyim tarzımdan da rahatsız oluyorsun doktora git o zaman. Ben sen benden tahrik olacaksın diye tayt ya da şort giymekten vazgeçmeyeceğim. Sen benden tahrik olmamayı öğreneceksin. İnanılmazlar ya. Daha önce böyle bir durum olduğunda bakan ya da kınayan insanlarla kavga etmişliğim var. Annemin de haberi vardı. O da konuşmuştu fakat babamı hiçbir zaman böyle bir olaya dahil etmemiştik. Benim babam hadi açık görüşlü bir insan, giydiğime karışmaz. Ya başka bir karakterde olsaydı ki ülkemizde maalesef böyle babalar çok var. Sadece giyim tarzıyla da kalmıyor tabii bu durumlar. Yok efendim erkekler beni eve bırakıyormuş. Bu sitenin bir namusu varmış. Öyle her gün başka erkeklerle gezmek yakışıyor muymuş. Gerçekten soruyorum size ne benim kiminle gezdiğimden, ne giydiğimden. Böyle şeyler dedikten sonra bir de herkes o şekilde gezdiyse taciz edilmekte haklı demez mi. Midem bulanıyor bu insanları gördükçe. Biz algıları düzeltmeye çalıştıkça insanların üzerimize gelmesinden çok yoruldum. Her geçen gün bu ülkede kadın olarak rahat yaşamaya dair umudumu kaybediyorum.
    rahat
    arkadaşa geçmiş olsun diyorum. aklıma gelen bir anımı paylaşmak istiyorum. istanbul fatih'te bir işim vardı geç saate kadar sürdü ve o gece bir otelde kalayım dedim fazla fiyat çekmeyecek. ara sokakta bi tane gördüm girdim. çember sakallı bi dayı karşıladı. müslümanım diye bağırıyor tipi. ben "iyi akşamlar" dedim o "aleyküm selam" dedi. normaldir. olur böyle şeyler. dedim fiyat nedir tek kişi kalcam. burası aile oteliymiş tek kişi kalacaksam verirmiş. tamam dedim. sorun yok. anahtarı almak için ayağa kalktı. verdi bana anahtarı ite verir gibi. sonra kapının önüne çıktı. ben de adamı izliyorum müslüman abim bismillah çeke çeke çıktı kapının önüne. o sırada bi kadın geçti. abartmıyorum 30 saniye kadının arkasından baktı. fatih'e göre açık sayılabilecek giyimdeydi ama oldukça normal yani. adam gözünü kırpmadan kadının kalçasını izledi. sonra içeri töbe töbe töbe töbe diyerek girdi. ben senin ananı babanı sikeyim dayı. ahlak bekçisi dayım benim.
     guneydean
     Kim en çok namus bekçiliği yapıyorsa,bilin ki en namussuzu odur
      badideasensei
      Benim her yaz gittiğim bazen bir hafta bazen ise bir kaç ay kaldığım memleketimde buna o kadar çok rastlıyorum ki. En azından kendi ailem böyle insanlar değiller ve bu benim için bir şükür sebebi olmaya başladı diğer kişileri gördükçe. Ben tiksiniyorum o insanların adına. Saygı da duymuyorum hiç birine. Çünkü inanın bana böyleleri asfalta yapışan sakızdan daha da değersiz. Bu bahsettiğim yerde aklınıza gelebilecek her türlü şey yaşanmış ve yaşanmaya da devam ediyor. Fuhuş,cinayet, madde-silah ticareti. Çocuk evlilikleri ve halen sanki çok insanlarmış gibi etraf softalarla dolu. Bir ayağı çukurda olan amcalar çocuğu torunu yaşında kızlara o kadar tiksindirici bakıyor ki. Bu yaz o ilçe tecavüz haberleri ile yankilandı, ailemden insanların tanıdığı kişilerde bu olayların bizzat içinde bulunuyorlar, 14 yaşında bir kıza defalarca tecavüz edilmişti. Ne yaptı biliyor musunuz o ilçedeki kişiler bu kızın babasının dükkanını yağmaladılar. Utandılar , bunları yapan pisliklerden değil de o küçücük kızdan utandılar. Küçücük bir ilçeden bahsediyorum yalnızca; hak etti dedi bazıları. Size soruyorum bunu bir kız çocuğu nasıl hak edebilir? Bunu nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama onlar adına yüzüm kızarıyor.
       mrsnl33
       Benim de iki tane kız kardeşim var.Bizim mahalleden böyle bi kaç namus bekçisi de onların kıyafetinden rahatsız olmuş.Bana işte sen ne biçim abisin,bunların kıyafetine biraz mudahele etsene tarzı şeyler söylemişlerdi.Bunu söyleyenlerde,çok afedersiniz aksama kadar sağda solda sürtüp karı kız kesiyorlar.
        gizemino
        Yaşadığın olaya çok üzüldüm. Bir de bu tiplerin kızlar olarak öğrenci evlerinde kendilerine üstlendikleri roller var. İşte siz hiç endişelenmeyin biz burada koruruz kızınızı. Eve giriş çıkış saatlerini, kim geliyor size haber verelim isterseniz ve bir ton şey. Kadın olarak şu ülkede bir rahat edemeyecek miyiz
         miller
         babaya şikayet eden kafayı merak ediyorum. yani ben utanırım lan adama ne diyeceksin. -beyfendi ee şey kızınız çok açık giyiniyor abdestim bozuluyor???? bu ne cürret aq ya. ne diyeceksin yani. bunu söylerken yüzün kızarmaz mı aq. delirticek bu ülke beni. deliye vurdum iyice zaten.
          gregory_
          E beni de allı güllü fistanlar, garip şalvarlar ya da abuk pantolonlar rahatsız ediyor napıcaz. Aklı tahrikde olanı her şey tahrik eder.
           kania_
           İlk olarak rahatsız oluyosa kafasını başka yere çevirsin ondanda biz sorumlu değiliz.Gelelim namusa hiç kimseyi ilgilendirmez açıkcası tmm dışarı sabahın köründe gece elbiselerinle çıkarsın millet rahatsız olur ama bi tayt bide bi crop top Allah aşkına bunun neresi açık neresi .İnsanlar demiyoki gözlerime hakim olamadım ve baktım onun yerine bizi suçluyolar.Kimsenin namusu başkasını ilgilendirmez herkes kendine ve davranışlarına bakmak zorunda eleştirip eleştirip kendilerini üstün görüyolar akıllarınca.
            heygidigocadunya00
            Çok ilginç gelecek belki ama namus bekçiliği yapıp insanların giyinişine laf edenlerin büyük çoğunluğu anadoluda yetişmiş, sözde muhafazakar (bana göre yobaz) geçinen kesimden oluşuyor. Daha ilginç olanı ise pek haberlere yansımasa da yine taciz, tecavüz, ensest, çocuklara istismar da en çok yine bu tür insanların yoğun olduğu yerde gerçekleşiyor. Bu tip insanlar maalesef eğitilmezler ama kimin nasıl giyinmesi gerektiğine de saygı duymasını öğrenecekler..
             detokssuyu
             Çok yazık. İnsanlar başkalarının hayatlarına karışmaktan keyif alır hale geldiler. İki kişi olunca hemen bir yargı bir taraf olma bir kutuplaşma arayışı var durum ne olursa olsun. Şükür ki aileniz omurgalı bir tavır sergilemiş bunu yapamayan mahalle baskısına çocuklarını kurban eden aileler var ne yazık ki.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.