Gerçekten Ataerkil Toplumdan Doğan Bir Söz mü?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   marer
   "Yuvayı dişi kuş yapar" dediğim kisinin ataerkil toplum lafına ne bakıyorsun diyeceğini tahmin ediyordum, sizce de gerçekten kötü bir söz mü bu?
    abdes_terligi
    daha önce hiç duymamıştım ama evet ataerkil bir deyim gibi, hem de yanlış bilgi veriyor çünkü çoğu kuş türlerinde yuvayı dişi ve erkek kuş birlikte yapar hatta yavrulara da birlikte bakarlar. Ev işlerinin hepsini kadına yığmak saçmalık.
     me_out_bye
     Değil. Erkeğin mal olduğunu kadının daha iyi yapabipeceğini bir şeyleri yola koyabileceğini tamir edebileceğini belirten söz. Aslında dişiye bir övgüdür. Bir görev zorlama değil. Övgü sözü. Sen yapabilirsin bunu gibi, istediğinde yapabilirsin gibi. O betimlenmiş. - Yanlış hatırlamıyorsam erkek kuşlar ev inşa ediyor. Dişi gelip seçiyor. Beğendiğine giriyor beğendi kişi ile aile oluyor. Birazda onada yani ondan benzetme bir söz olabilir. Erkekte yapar ama bir yere kadar. Yuvayı dişi kuş yapar* dişi daha iyi yapar sonlandırır noktayı o koyar gibi algılamalısın. Şahsen ben öyle algılıyorum. Öyle alıncada hakaret ya da zorbalık olmuyor bir övgü oluyor bu söz otomatikman.
      silmarillion
      Bence anaerkil
       agac-ceviz
       Kadının başına iş yıkmak için uydurulmuş kadın yemek yapsın kadın ütü yapsın kadın bu arada çalışsın çocuk yapsın ama erkek uzansın elinde kumada disi kuş yuva yapsın ya oldu babam baska
        detokssuyu
        Kötüden kasıt cinsiyetçi. Yuvayı düş kuş yapar, çocuğa da dişi kuş bakar, yemeği de dişi kuş yapar. Bunların tamamına karşıyız.
         alevalevay
         Dişi köpek kuyruk sallamazsa erkek bi şey yapmaz gibi bi söz vardı. İğrenç ötesi gerçekten
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.