Evde Çikolata Nasıl Yapılır?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   makeup_alp
   Çikolata krizlerini kolayca atlatabileceğin lezzetli bir çikolata yapmak oldukça kolay. Çikolata aşıkları elbette "Çikolata nasıl üretilir?" sorusunu düşünüp çoktan ev yapımı çikolata tarifi aramışlardır. Ev yapımı çikolata için farklı teknikler mevcut olsa da aslında dayanağı tek bir noktada: Elbette kakao. Doğru miktarda malzemeler kullanıldığında tadına doyulmayacak bir lezzet hâline gelen ev yapımı çikolata, kahveyle mükemmel bir uyum yakalar. Peki kakaodan çikolata yapımı için neler gerekli? Evde çikolata nasıl yapılır? Püf noktaları neler? Kolay çikolata tarifi arıyorsan ve eğer hazırsan başlayalım! Evde Çikolata Tarifi Malzemeleri --------- 50 gram kakao yağı 50 gram pudra şekeri 3 yemek kaşığı kakao 2 yemek kaşığı süt tozu Tuz -- Evde Çikolata Yapımı Püf Noktaları ----------- Kakao yağını eritirken kaynayan suyun kaseye değmediğinden emin olmalısın. Eğer kaynayan su kaseye değerse kakao yağının yanmasına neden olacaktır. Tarifi hazırladığında çikolataları dolaba koymadan önce ılımasını beklemelisin. Bu, çikolatanın kıvamının daha iyi olmasına katkı sağlar. Çikolata tarifinde malzemelerin oranlarına dikkat etmen son derece önemli. Aksi takdirde çikolatanın kıvamı çok yoğun veya çok sıvı olabilir. Bu da istediğin görünümü ve şekli elde etmene engel olacaktır. -- Evde Çikolata Nasıl Yapılır? ----------- Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra ilk iş kakao yağını eritmek. Kakao yağını benmari usulüyle eritmeye başla. Bu aşamada yağı asla sıcak suyla buluşturma. Kakao yağı en iyi şekilde eridikten sonra sıra diğer malzemelerde. Öncelikle kakaoyu kakao yağının içerisine eklemelisin. Ardından ikisini güzelce karıştır. Karışımın içerisine süt tozunu ekle. Bu daha yumuşak bir çikolata tadı elde etmeni sağlayacak ve çikolatanın kıvamını güzelleştirecek. Süt tozunun yağ karışımıyla bütünleşmesini sağla. Kakao yağı, süt tozu ve kakao bütünleştiğinde pudra şekeriyle devam et. Pudra şekerini, süt tozlu, erimiş ve kakaoyla buluşmuş yağın içerisinde erit. Şekerin iyice eridiğinden emin olmalısın, çünkü şeker erimezse çikolatanın içerisinde tane tane kalabilir. Tüm malzemelerin bütünleşmesini sağladıktan sonra çikolata hazır sayılır. Düzenli aralıklarla karıştırarak çikolatanın ılımasını sağla. Ilımış çikolatayı dilediğin kalıba dök. Minik çikolata kalıpları kullanabilirsin. Böylece küçük çikolatalar elde edeceksin. Kalıba döktüğün çikolatayı buzluğa koy ve çikolataların en az 2-3 saat, mümkünse bir gece buzdolabında beklemesini sağla. Güzelce oturan ve kalıbın şeklini alan çikolatalar yenmeye hazır! Evde çikolata tarifi işte bu kadar kolay! Dilersen kahvenin yanında, dilersen ara öğünlerinde, tatlı krizlerinde ellerinle yaptığın çikolatayı afiyetle tüketebilir ve kendini şımartabilirsin!
    kania_
    Çikolatayı ben yapmakla uğraşamam saolsun abim alııyo her gün
     kitaptakikurt
     evde bu malzemelerden sadece kase var olur mu
      deniz006
      Yapan olursa nasıl oldu filan bilgilendirin evde nasıl olur hiç denemedim ben ya..
       _gizem_
       yapılmaz yaw aynı tadı vermez çikolata kavanozunu kaşıklamaya dewamke
        moon_night
        Alp... Getir koçum alnını öpcem...
         karolunita
         Bunun yerine abinizin tepesine çıkın "bana çuklat alsanaaaaa" diye veee çikolatanız hazır hxjdjgnf
          camparice
          annem pandemi başı yapmıştı. inanın harcadınız zamana değmiyor fakat tadı o kadar yoğun o kadar dolu dolu bir çikolata oluyor ki iki parçası tatlı ihtiyacınızı kesiyor siz bilirsiniz
           almila__
           Oooo güzel bilgiler kesinliklte buradan tavsilerinize bakıp ben de deneyeceğim. ya ne güzel platform oldu twitter gibi gün içinde bakmadan duramıyorum.. Teşekkürler bilgiler için..
            emrhnygtsltk
            Çalıştığım şirket online olarak aktiviteler yapmakta son dönemde. Çikolata atölyesi adı altında yapılan workshop hem çok keyifliydi, hem de yaptığımız çikolata çok lezzetliydi. Herkes kaliteli malzemelerle bir kez olsun mutlaka denemeli.
             peripedia
             Ay çok zormuş ama ya bir de tutturamamak var bunu ama ambalajlılara göre çok daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum eli geniş olan denesin bence.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.