Derebeylerin Gelinle Halvete Girmesi (İlk Gece Hakkı)
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   _sofia_
   Bu geleneğe şimdiki zamandan bakıldığında her ne kadar ''iğrenç'' olarak değerlendirilse de bu geleneğin kökenlerini ilkel klanlara/kabilelere kadar bir ''bekaret tabusu'' -daha geniş olarak da cinsellik tabusu- şeklinde uzandığı görülür. bu da onun bi' çeşit kalıntısı gibidir. ilkel insanlarda, bekaret bozma evlilik öncesi törensel bir şekilde yapılır ve bu törenler, kızlık zarının koca dışında atanmış bir kişi tarafından delinmesinden oluşur. en alt kültür evrelerinde, özellikle de avustralya'da çok yaygındır. massailer arasında evliliğin önemli bir hazırlığı bu işlemin uygulanmasıdır ve gelinin babası tarafından gerçekleştirilir. filipinler'de kızlık zarı çocuklukta bu işlerde kullanılan yaşlı bir adam tarafından bozulmamışsa, mesleği gelinlerin bekaretini bozmak olan erkekler vardır. eskimo kabilelerinde gelinin bekaretinin bozulması angekok'a ya da rahibe emanet edilirdi. hindistan'ın bazı yörelerinde yeni evli kadın kızlık zarını lingama adı verilen stilize bi' fallusa feda ederdi. ilkel insanların tabu kurması genellikle bir tehlike karşısında duyduğu korkuyla ilişkilidir. genel olarak ele aldığımızda bu tehlike ruhsal bi' tehlikedir. çünkü ilkel insan bu noktada bizim gözardı edilemez gibi görünen iki ayırımı yapma zorunluluğunu duyumsamaz. maddesel tehlikeyi ruhsal olandan ayırt etmez; gerçeği düşlemsel olandan. ısrarla uygulanan animistik evren görüşünde her tehlike kendisi gibi ruhu olan bir yaratığın düşmanca niyetinden doğar ve doğa güçlerinden ileri gelip kendisini korkutan tehlikelerde de başka insanlardan ya da hayvanlardan gelen tehlikelerde de durum aynıdır. ama öte yandan, kendi içsel düşmanca itkilerini dış dünyaya yansıtması, yani onları uzlaşamadığı ya da yalnızca yabancı olduğunu duyumsadığı nesnelere atfetme alışkanlığındadır. bu yolla kadınlar böyle tehlikelerin bir kaynağı sayılırlar ve bir kadınla ilk cinsel ilişki özel bir yoğunluğu olan bir tehlike olarak görülür. "By otomobil osman " fransızlar, droit du seigneur olarak adlandırdıkları bu ilk gece hakkını ifade eden başka ifadeler de kullanmışlardır: droit de jambage, droit de cuissage gibi. almanlar ise das recht der ersten nacht veya das herrenrecht olarak bu hakkı tanımlarken, italyanlar ii diritto feudale, ispanyollar derecho de pernada ifadelerini kullanmışlardır. ilk olarak gılgamış destanı'nda bu hak şekillendirilmeye başlanmış, ardından birçok metinde yer verilmiştir. babylon talmud'unda bir genç kızın kocasından evvel prensle yatacağı belirtilmiş, herodot adirmachides bakirelerini anlatırken, bu kabileden ve onun iktidar sahibi kralından bahsetmiştir. roma'da senatonun sezarlara verdiği kadınlar üstündeki mutlak yetkiyi caligula'nın kullandığına dair rivayetler vardır. "By arvo" Arkadaş ne büyük sorunmuş şu bekâret. Binlerce yıl işin içinden çıkamamışlar. Şimdi de ayrı bok... Hiç mi doğayı gözlemlemediniz? Canlılar doğar büyür çiftleşir çoğalır yaşlanır ölür. Bu kadar basit. Kendiliğinden olmasa ölmeyi de beceremezdi bu insan.
    basorexia_
    gerçekten sevince o bekaretmiş kızlık zarıymış umrunda olmuyor. aşktan gözün kör oluyor bir kere. bu işler öyle birileri gibi sevdiğim kadına kimse dokunmamış olsun fln diyenlere kalacaksa, ohooo
     sexen
     Bu işle görevlendirilmiş erkekler günümüzde hala var :D
      tsukyomi
      Ben bu insanlığın da, ataerkilliğin de, bekarete aşırı anlam yükleyenlerin de dayısının bekaretini alayım. Cinsel olmayan yolla.
       sdantart
       Bu çok uzun bir dönem britanyada da vardı ve lord hakkı olarak geçiyordu
        sairsel
        Milletin karısına kızına çökmek isteyen çapkın derebeyinin teki bu cahil insanları ilk gece korkusuna inandırıp böyle bir akım başlatmış olabilir mi acaba? 🤔
         silivri
         Kimse kanlı topraklara girmek istemez. Ama koca yürekli derebeyleri böyle bir sorumluluğu düşünmeden üstlenir. Onlar birer kahramandı. Ruhları huzur bulsun.
          esseref
          hani en marjinal bizdik?
           selshine
           of tiksindim gerçekten bu dünyadan geçmişiyle de geleceğiyle de
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.