Çoğunluğun Kabul Etmesi Bir Fikri 'Doğru' Yapar mı?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   nursimarley
   Yaşadığımız şeylerin kendi “tercihimiz” ya da onun doğrultusunda olduğunu düşünürüz. Kendimize, kendimizin yön verdiğine eminizdir. Bir fikre, bir seçime hatta bir hayata itiliyor ya da yönlendiriliyor olduğumuzu aklımıza getirmeyiz hiç. Ama öyledir çoğu zaman. Dış dünyamızdan bize sürekli bir şeyler fısıldanır. “onu yapmamalısın. Onu giymemelisin. Ondan hoşlanamazsın. O bölge yasak…” Ve biz de bunları ne kadar duymazdan gelsek de bir yerden sonra hayatımızı bu fısıltılara göre şekillendirmeye başlarız. Bize düşündüğümüzde, araştırdığımızda doğru gelmeyecek olan şeyleri sırf birilerince doğru kabul edildiği için onaylamak zorunda kalırız. Sonra da bunun kendi seçimimiz olduğunu iddia ederiz. Sık sık kimin doğrusunu yaşadığımızı, yapamadıklarımızın neden yanlış olduğunu düşünmemiz gerekirken; duyumlarla oluşan, yalan dolan seçimlerimizle dolu bir hayatı yaşarız. Ne gördüysek, bize ne verildiyse onu alır, gerisini sormaya tenezzül dahi etmeyiz. Çünkü bir bilgi, çoğunluk tarafından kabul ediliyor ve bizim hayatımıza kadar bu şekilde ulaşıyorsa; onun doğruluğundan şüphe duyamayız. Yanlışı hep başkasında aramamız da buradan gelir aslında. Çünkü başkalarının doğrularıyla oluşturulan biz, yanlış olamayacak kadar kusursuzuzdur (!) Diğerleri ise, yani başkalarının doğrularını kendine doğru edinmeden yeni bir yol çizenler ise, yanlış, eksik, sorunlu olanlardır. Sadece “kendi” hayatlarını “kendi” elleriyle çizdikleri için kötü olan onlardır. Aşağılanmalıdırlar, hor görülmelidirler, ezilmeli, dışlanmalı, insan içine çıkamayacak hale getirilmelidirler(!) Nefretin nefreti beslediği bir dünyada yaşıyoruz. Kötü olanın değil, çoğunluğa göre yanlış olanın cezalandırıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Kendi safından olmayan herkese, düşman gözüyle bakan yaratıkların olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Yeni renklere, yeni tatlara, yeni hayatlara sımsıkı gözlerini kapatmış, kendisinden olmayan herkese karşı savaş açmış toplulukların olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Yaymaya çalıştıkları şey sevgi olması gerekirken, nefreti çığlık çığlığa anlatan kocaman(!) insanların olduğu bir dünyada yaşıyoruz.
    ofansifvekaramizah
    Eskiden dünya düzdü. "Yuvarlaktır" diyen azınlık bilim adamları idam ediliyordu :)
     kuyinist
     YAPMAZ.
      redkit00
      Bence yapmaz. Cahil bir çoğunluğun doğrularını kim kabul etmek ister ki? Demokrasinin getirdiği doğrular çerçevesinde mecburen kabul ettiğimiz kurallar var mesela doğru mu, bence değil. Demokrasinin dezavantajları çok bariz ortaya çıkıyor aslında gelişmemiş toplumlar sayesinde. Diyeceklerim bu kadar, uzun uzun yazınca canım sıkılıyor durduk yere hiç gerek yok.
       ketcaplisarma
       Tabiiki de hayır . Ama toplum bize kendi bildiği doğruları küçüklüğümüzden itibaren bilinçaltımıza kazımış durumda. Enn çok da kadın ve erkek konularında. Örn"kadinlar şöyle yapmasin böyle yapmasin" bilmem ne... insanlar da bişey yapmak için adim atacağı zaman ister istemez düşünüyor bunları. Tabii ki de sadece bu konu değil ama bunun gibi birçok konuda durum bu şekilde ilerliyor sadece en baskın konu bu. En zor olanı ve en güzel olani da bu. Başkalarını dinlemeyip kendi bildigin yolda başarılı olmak. Ama insan "acaba yanlış mıyım" diye düşünmeden edemiyor insan. Başkalarının etkisinde kalmadan hareket etmek lazım.
        jamiryuu
        Ben şahsen prensip olarak herkesten fikir alıp yinede kendi bildiğimi yaparım. Çoğunluğun bir fikri kabul etmesi o fikrin doğru olduğu anlamına gelmez..
         imailahorsilah
         Hayır, kesinlikle hayır. Bkz; Toplumumuzun maalesef ki çoğunluğu kadını bir meta, bir kuluçka vasıtası olarak görüyor ve bu müteaddit örnekle de bezenebilir. Sizce doğru mu?
          nobody1
          Nope! Asla! Çoğunluk yanılmazmı? Tabii ki! Çoğunluk da kötü düşünüp, ön yargılar içerisinde boğulabilir... Sadece daha fazla insan aynı şeyi düşündükleri için haklı değiller. O yüzden her zaman mantığımızla hareket etmeliyiz, her zaman başkalarına kulak asmayalım diye
           unhappy-witch
           Fikre göre değişir.
            hesapsilindi00
            Yapmaz
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.