133
31.12.2020
CHP'li Sağlar'ın "Türbanlı Bir Hâkimin Adaleti Yerine Getirebileceğinden Kuşkum Var" Açıklaması
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   arasserin
   Fikri Sağlar, Halk TV'de katıldığı bir programda "Sorun başörtüsü değil, sorun türbandır. Türban irticai faaliyetlerin, şeriat isteyenlerin üniformasıdır. Başörtüsü yüzyıllar boyunca Anadolu'da bir geleneksel giysidir. Arada fark var. Ben kendimden söylüyorum, yargılandığım zaman türbanlı bir hâkimin karşısına gittiğimde, benim haklarımı koruyacağına, adaleti yerine getirebileceği doğrultusunda kuşkum var. Nitekim de başıma geldi" şeklinde bir açıklama yapmış.
   https://t24.com.tr/video/fikir-saglar-yargilandigim-zaman-turbanli-bir-hakimin-adaleti-yerine-getirebileceginden-kuskum-var,35081
   Kaynak
   Bu açıklamadan sonra CHP parti başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere birçok parti ve liderden çok ciddi tepkiler geldi. Bana açıkçası bu açıklama çok bağnaz ve gerici geldi. Laik bir ülkede yaşamanın gerekliliği herkese ifade ve inanç özgürlüğü tanınmasıdır. Türban ile başörtüsü arasındaki farkı da anlamadım. Her ikisi de aynı şey değil mi? Sırf başı kapalı diye bir hakimin adaletini değerlendirmek çok yanlış. Bir de bu açıklamayı eski bir Kültür Bakanı yapıyor. Bu da ekstra üzücü. Bu devirde hala üzerine konuşulacak bir konu olduğunu düşünmüyorum, bu kısımları artık aşmış olmalıyız gibi geliyor bana. Siz ne düşünüyorsunuz?
    me_out_bye
    M4l amk. İsterse tanga giyer üzerine cübbesini. Sanane kıyafetinden?
     _gizem_
     bunu milletvekili yapanın @mk azcık zeka ha
      palmiye
      Şu giyim, kuşam üzerinden yapılan ayrımın hâlâ gündeme gelip konuşulması ne acı. Hele ki bir milletvekili tarafindan olması daha da kötü.
       badideasensei
       Aferin 👏👏 İnsanlara saygı göstermeyi azıcık öğrenin siz orada türbanlı türbansız tüm halkı temsil ediyorsunuz
        asit
        mecliste uyuklayarak tonlarca para alanlar mı söylüyor bunu ?
         muzlu-pasta
         Geleneksel giysi değil başortüsü yanlız beyefendi bilginize
          lovewkoko
          terfi almak için bıyık bırakanları, türbana girenleri hepimiz gördük biliyoruz. bu dediği şeyin doğruluk payı var. siyasi bir sembol haline gelen her şey kamu kuruluşlarınla çalışanlar için hassas bir konu. politik doğruculuğa gerek yok. yıllardır anamız ağladı.
           mrlawyerkk
           Beyinsiz hangi ideolojiye sahip olursa olsun beyinsiz işte. İnsanlar ikiye ayrılıyor aklını kullananlar ve kullanmayanlar olmak üzere. İsimlerinin önüne gelen ünvanlar önemsiz. Birbirlerinden bir farkları yok.
            caresizcare
            Hadi be hadsiz
             dr.rock
             Kardolar, Olayın çağdaşlıkla alakası yok. Dünyanın her ülkesinde uygulanan tarafsızlık duruşuna örnek bir olay. Örneğin bir hakim özel bir şirket açamaz ya da sosyal ve ideolojik bir teşebbüs içinde bulunamaz. Bu bana da saçma gelmişti ancak bir savcı ile sohpetimde bunun nedenini açıkladı. Okumaya devam edin. Hakimlik mesleği bir çok meslekten ayrı tutulur. Adaletin matematiğide yoktur. İşin içine “kişisel inisiyatif” girer. Allahın bildiğini kuldan saklamayada gerek yok. Başörtüsü yasağı eylemlerine katılmış, destek vermiş biri olarak tesettürün belli siyasi fraksiyonların üniforması olarak kullanıldığını hatta bağlama tarzının dahi buna dahil edildiğini biliyorum. Ancak adaletin tecellisi kişinin şahsiyeti ile hayat görüşü arasında bir meseledir ve toplumsal otokontrol mekanizması ile çözülür. İsteyen istediği gibi giyinir elbet ancak hakimler bu kuralın dışındadır. Böyle bir imaj sergileyemez, taraflarda adaletine karşı şüphe uyandıracak fiziki görünümde olamaz. Şöyle düşünün, siz pembe saçlı mini etekli bir kadınsınız, karşınızda türbanlı biri var, onun sizi anlayabileceğini rahatça söyleyebilir misiniz? Hah işte, o mahkeme salonunda bu sorun oluşturur, sizi yargılayanı karşınızda NÖTÜR görmek istersiniz. Hakimlerde bunu çook iyi biliyor zaten. Tarafsız ve bilime önem veren avukat, hakim ya da savcı eşiniz dostunuz varsa sorun size anlatsın iç işleyişi. Sn MV de örneğini yaşadığını belirtiyor. Hukuka işiniz düşerse sancısını midenizde hissedersiniz.
              gilad-pellaeon
              doğru gayet haklı türban baş örtüsü değildir türban siyasal islamın sembolüdür bu sembolü kullananların verdiği adaletsiz kararları görüyoruz 2020 türkiyesinde
               mevsimlerdensnbahar61
               En zor şey bu dünyada inançlarınla var olabilmek heralde ya da inançsızlıkla yani her türlü bir kesim tarafından soyutlanıyorsun. beni başörtüm siyasal bi malzeme değil hem o benim vicdanı mı ve adalet duygumu örtmüyor ki. bi salın ya harbi özgürlük hani nerde senin ne haddine bu kelimeyi kullanmak kuşkularını al da vicdan muhakemende yıka derler insana . Bu arada türban etiket değildir böyle düşünenlere selam olsun
                gulfemkaya
                İnsanları kıyafetlerine göre yargılama zihniyetinin hala bir yerlerde yaşıyor olduğunu görmek çok üzücü
                 bendemistimama
                 Bu yollardan gecmis tecrubeli bi hukukcu olarak soyleyecegim cok sey var ama amaaan bosver
                  pillowtalk
                  Hala ama hala buna takılan zihniyetten hakikaten şüphe duyarım ben ya. Kendi elleriyle kendini öldüren bir muhalefet düşünün. Evet onlar bunlar.
                   roar
                   Bunlar her başı açık olanı inançsız zannettiği gibi her kapalı olanı da beynini, örtmüş tipler olarak gördükleri zihinlerini asla iflah edemeyecekler bence.
                    rarero
                    Bakın dikkat ederseniz halk arasında asla ama asla bir sorun kaldığını söyleyebilmek mümkünken bu siyasetçiler ısrarla gündemi değiştirmek için farklı oyunlar peşindeler. Bi salın artık da rahatlayalım ya. Yıl 2020 gündeme gelen şeylere bak.
                     mervenizz_
                     Türbanlı mı? o nasıl bir itici kelime şu başı kapalılar, örtülenler , türbanlılar bana çok saçma geliyor.
                      nykskaos
                      Gerizekalı muhalefet! Uzunun ekmeğine yağ sürüp dur sen hâlâ... Ulan adam 18 yıldır bunun ekmeğini yiyor zaten. Türbanın siyasi sembol olduğunu bilmeyen de yok ama yine inanca dayayıp sana girecek dediklerin. Keşke kıyafetler kişinin sadece kendi zevki olsa ve dışına değil de içine bakılabilse. Millet açlıktan intihar ederken yine en önemli konumuz bez parçaları olmasa.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.