Çalışmak İnsanı Köleleştiriyor mu Yoksa Özgürleştiriyor mu?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   plazacalisani
   Çalışmaktan bıkan bir insan olarak, gerçekten köle miyim diye sorguladığım bir durumdayım. Para kazanmak zorundayız. mecburuz, hele ki Türkiye gibi bir ülkede fazlasıyla mecburuz buna. Hayatımı devam ettirmeliyim. Onun yanı sıra aslında çalışmak insanı aktif tutuyor. Ben seviyorum çalışmayı aslında içten içe sosyal oluyorum kendimi işe yarar hissediyorum. Ancak çalışmak fazlaca çalışmak köleleştiriyor insanı. Haftanın günü çalışıyorum. Özellikle de bu çok hatta fazlasıyla yoruyor. Yani istediğim şeyleri yapabilme özgürlüğüne ulaşmak için çalışma köleliğine katılmalıyım. Öyle de garip bir durum :)
    vsjvsjvsjv000
    Katılıyorum.
     gregory_
     Çok basit kararlarin sana birakildigi bir sistemin düsük limitli özgürlüklere sahip bir kölesisin, sonucta hepimiz ayni durumdayiz.
      patiklipengui
      Parası olmayanın özgürlüğünü parası olanlar belirler. Welcom to the capitalist system.
       eo110
       Çalışmak iyidir. Çalışıp özgürlüğümüzü kazanmak istiyoruz daha sonra çalışmanın kölelik olduğunu düşünüyoruz.🙂 Şartlar çok kötü ama napalım aksi daha kötü.
        mevsimlerdensnbahar61
        Aslında Özgür köleler oluyoruz bi nevi
         veritas-vos-liberabit
         Eğer sevdiğin bir işteysen veya meslekteysen parasal sıkıntıya girmiyorsan her şeyin dengeliyse sorun yok. Ama, İşveren olmadığın bir yerde zor şartlarda çalışıp düşük ücret alıp birde çalışmaya mecbursan kölesin. Çünkü hep başkasını zengin ediyorsun kendi hayatın yerinde sayıyor.
          berat-albayrak-official
          Karşılığını fazlasıyla alıyorsan özgürsündür Alamıyorsan kölesindir
           kania_
           *Haftanın her günü :)
            notuds
            kimin için çalıştığına, asıl işi kimin yaptığına ve asıl parayı kimin kazandığıyla ilgili.. sonuç olarak bütün para siyasilere gittiği için toplum devletin bir kölesidir.. aramızdaki bazılarını kutsayıp onlara secde edip adak sunuyoruz ve karşılık bekliyoruz.. tabi yine de kör birine gökkuşağını anlatamazsınız..
             selen-turgutlugil
             Başkası için çalışmak köleleştirirken kendin için çalışmak özgürleştirir. Özünde yiyecek internet ve müzik dışında çok da fazla ihtiyacı olmayan varlıklarız. Ama tüketim çılgınlığı ve kapitalizm hep borçlanma ve bir şeyler satın almaya ittiği için, toplum da evin olsun araban olsun çocuğun olsun vb baskılarla bunu desteklediği için herkes köle ve mutsuz. Kendini tanıyarak çalışan, başkasınınki değil kendi hayalleri için çalışan insan özgürdür
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.