44
29.12.2020
Boşanmada Süresiz Nafaka Hakkındaki Görüşleriniz Nedir?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   memin92
   Erkek sömürüsü bence, eğer çocuk yoksa veya velayet babadaysa nafaka olmamalı çocuk varsa ve velayet annedeyse erkek 4 yıl boyunca nafaka vermeli. Öteki türkü kadın erkekten hiçbir şey yapmadan para alıyor.
    busrawasheree
    neden 4 yıl? 4 yıl sonra çocuk, çocuk olmaktan çıkıyor mu birilerinin yine kuyruk acısı tutmuş
     dr.rock
     mağdurlar > istismarcılar... Sabır dengeye girer
      gregory_
      Katolik olun ödemeyin.
       ezgizm
       Nafaka sizin sandığınız gibi verilmiyor. Evlilik sürecinde tarafların tutumuna göre bile değişen bir konu. Çocuk için verilen nafaka ile boşanılan partner için verilen nafaka farklıdır. İyi bir nafaka sistemi var lakin tek sıkıntı bazı nafakaların süresiz olması ancak o da zaten düzenlenmesi beklenilen başlıklardan biri.
        _gizem_
        ömür boyu olması saçma adamın durumu yoktur belki ama kadın kendi işini kurup para kazanmaya başladığı zaman nafakanın azaltılması olabilir.
         visnelikapkek
         Valla bazı kadın arkadaşlar durduk yere boşanıp bir de nafaka istiyor. Böyle sırf nafaka için evlenen kişiler aşırı çoğaldı. Nitelikli dolandırıcılık bence. Öyle insanlar nafaka almasın.
          monaiman
          Çocuk varsa çocuğun hakkı için verilmeli. Çocuk yoksa evlilik süresine bakılmalı. Ona göre kadının durumu falan da göz ardı edilmemeli. Orta yol ve dengeyi bulun. Ya da hiç evlenmeyin mk.
           littlejohn
           Cocuk varsa verilir. Yoksa nafaka alan tataf icin haksiz kazanc olur.
            eski_bi_tanidik
            Cidden ömür boyu mu :D? Yazık la
             csa
             Saçmalık. Nafaka diye birşey olduğu sürece kadın -erkek eşitliğinden bahsedilemez. Kadınlar nafaka öder mi ? Ödemez. Demek ki ailede erkek çalışır, kadın eve çocuğa bakar, bu yüzden ayrılınca geçinme parası vermelidir erkek kadın ve çocuğa diyorsun. Eee hani kadın çalışıyordu, kadın ayaklarının üstünde duruyordu ? Ne oldu şimdi ? Nafaka olmamalıdır diyemem. Süresiz olması kesinlikle yanlış ama her dava özelinde değerlendirilmeli ve duruma göre belli sürelerde verilmelidir. Kadının iş buluna, yeni hayatını oturtana kadar eski eşinden yardım alması duruma göre mantıklı olabilir ama bunu süresiz falan yapmak abestir. Ortada çocuk varsa, ortalama fiyatlar üstünden bir fiyat belirlenir çocuk giderleri için o giderlerin yarısı babaya nafaka olarak yüklenir ve baba tarafından ödenir elbette, o ayrı. Ama bizim ülkede nedense asgari ücret falan oluyor nafakalar, sadece çocukların ihtiyaçlarını değil, eski eşin ihtiyaçlarını da karşılıyor bilmem ne. Bu durumda kalan bir adamın 20 yıl sonra aklını yitirip kadına zarar vermeye kalkması durumunda tek suçlu baba mıdır ? Bunu bir düşünün.
              bisosyolog
              Kişiye göre değişir. Hayatında kapıdan dışarı çıkmamış 4 çocuklu bir kadının aldığı nafaka ile Şeymanın aldığı bir değil
               gece_kusu
               Nafakayı alacak kişinin kendi kendini aşağılaması durumu. Ben embesil bir yaratığım, boşandıktan sonra bile senin o pis parana talibim, kendi gücüm mahkeme bitene kadar, ondan sonra senin paranla yaşar giderim.
                rarero
                Erkeklerin evliliğe olan bakış açısını inanılmaz olumsuz etkileyen bir durum. Ayrıca kadını da toplumda farkında olmadan daha aciz olan tarafta gösteren bir durum. Erkekler biri ile evlenme düşüncesine girdiğinde artık ömür boyu nafaka ödemeye hazır mıyım diye bir düşünce içerisine giriyorlar haklı olarak. Çocuk kimde kalırsa bakım masrafları için gerekli ödemeler yapılabilir ancak ömür boyu nafaka düzenlenmesi gereken bir uygulama.
                 ponymann
                 kadın erkek eşitliği diye haykıran feministlerin görmezden geldiği konu zulümdür ve skandaldır ..!
                  aslanburcubirisi
                  Bir baba çocuğunun ihtiyaçlarını karşılamak zorunda fakat ek olarak ayrıldığı eşine nafaka ödemesi ne kadar mantıklı emin değilim. Ama bu duruma şu açıdan bakıyorum. Günümüzde artık kadınlarda ekonomik hayatta erkeklerle neredeyse aynı oranda yer alıyorlar. Erkeklerin daha yoğun olarak çalıştığı kadınların ev hanımı olduğu bir zaman diliminde olsaydık, erkeğin kadına nafaka vermesi mantıklı olabilirdi. Çünkü kadının bir geçim kaynağı yok. Belki hayatını devam ettirecek düzeyde bir çalışma durumu yok bunun için yeterli eğitimi yok. Ek olarak kadının bir de evlilik içerisinde ne kadar yıprandığını göz önünde bulundurabiliriz. Fakat günümüzde artık istisnalar dışında çoğu kadın çalışıyor. Eli kolu tutan bir kadınında çalışmayıp nafaka alması erkeğin sömürülmesi gibi geliyor bana. Ben bu durumda bir pozitif ayrımcılık olmaması gerektiğini düşünüyorum. Ama farklı bir durumda mesela kadının evlilik içerisinde şiddet gördüğü bir durumda- psikolojik ya da fiziki- erkeğin nafaka değil de tazminat ödemesi mantıklı olabilir. Bu durumda sadece kadın için değil erkek içinde geçerli olmalıdır.
                   cokbilmisdegilcokbilen
                   E tabi bu bir yasa boşluğu ve fırsata çevrilebilir. Bunun için bir düzenlememin olması gerek de 4 yıl olayını anlamadım? 4 yıl sonra başkasının çocuğu mu oluyor çocuk mesela?
                    burakb_
                    Yanlış olduğu çokça konuşuldu zaten. Ömür boyu 3500 TL alıp yüzünü görmekten tiksindiğiniz bir kadına 1500 TL verdiğinizi düşünün. Bir de üzerine dolandırılarak bu duruma düştüğünüzü düşünün. Peki bu adam tekrar evlenmek isterse ne olacak ? Tekrar hayat kurmak isterse ? Bunları düşünmezler pek çünkü erkeklere her zaman harcanabilir gözüyle bakılır, hangi psikolojide olabileceğini sorgulamazlar. Bir de süresiz nafakayı savunan parazitler var, bir ara "ünlü" hanımlar imza toplamıştı bunun için, özellikle süresiz nafakayı da savunuyorlardı dikkatimi çekmişti. Uzun süre evli kalıp mağdur olan kadınlardan bahsediliyordu -ki hak verdiğim bir konudur- ama şöyle de bir durum var : Erkekler de mağdur oluyor bu durumdan kadınlar da bir şekilde. O zaman soruyorum senin mağduriyetin hangi akla benim mağduriyetimden daha önemli olsun ? Böyle bir kafa yapısına sahip olup kendine eşitlikçiyim diyenler var ama derinlerde aslında öyle olmadığını herkes bal gibi biliyor.
                     billurdeniz
                     Cocuk icin nafaka kesinlikle olmali. Aksi halde sorumsuz babalardan çocukların sorumluluğununu almama ama çocuklara şirin davranma durumu ortaya çıkıyor. Fakat kadın için nafaka durumu ince bir çizgi. Çalısan bir bayan asla nafaka almamalı bu kesin Fakat kadın ev hanimiysa ve bu durum esi sebebiyle bu ise yani esi israrla calisma cocuklara bak durumu ile kadini yillarca deneyim kaybina ugrattiysa ne nafaka odemeli kadinin hayatini etkilemis cunku. Ama kadin kendi istegi ile issizse 1 yillik nafaka yeterli. Bulsun kendine is calissin herkes gibi. Erkek somurusu yapmaya cok acik bir alan burasi. Kadin erkek farketmez insan diye bakilmali her davada da nafakadada.
                     /
                     0

                     Tarihe Göre

                     İçerik bulunamadı.