Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı'nın "Önemli Olan Ayçiçek Yağının Fiyatı Değil, Yağa İnsanların Ulaşabiliyor Olması" Açıklaması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   kisacadeniz
   Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil Sputnik'te RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na artan ayçiçek yağları konusunda açıklamalarda bulundu.
   https://tr.sputniknews.com/aksam_postasi/202101261043665034-yag-ureticilerinin-baskani--aycicek-yaginin-fiyati-degil--bulunuyor-olmasi-onemli-disarida-millet/
   Bütün röportajı okumak isteyenler için
   Bir sene içerisinde rekor fiyatlara ulaşan ayçiçek yağı için “Mühim olan bir ürüne insanların ulaşabiliyor olması. Fiyat önemli ama bence ikinci derecede önemli. Avrupa'da, Amerika'da birçok ülke vatandaşları ürüne ulaşamadılar. Fiyat 75 lira değil 59 lira dolayında...” gibi bir açıklamada bulunmuş kendisi. Röportajın kalanında ayçiçek yağının büyük oranda ithal edildiğini ve dolarla birlikte fiyatının da yükseldiğini söylemiş. Büyükhelvacıgil'in açıklamaları beni biraz rahatsız etti. Bizim yağ alacak paramız olmadıktan sonra yağa ulaşabilir oluşumuzun bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. İlkokuldan beri Türkiye ayçiçek konusunda zengin bir ülke diye öğretildi bize. Ne zamandan beri tarım ürünleri konusunda bu kadar dışarıya bağımlı hale geldik. Bu konuda acilen bir şeyler yapılmalı açıkçası. 59 lira da çok azmış gibi konuşuluyor da asgari ücret 2800 lira. Ayda bir aile ortalama ne kadar yağ tüketiyor bilmiyorum ama 5-6 litre diye tahmin ediyorum. Basit bir hesaplamayla sadece bir yağ için maaşının yüzde ikisini ayırmak insanın ekonomisini çökertiyor.
    patronicee
    Yağı sudan ucuz yapsalar, tvlere çıkıp sıvıyağ yemeyin, sağlığa zararlı diye nutuk atacak doktor kırmaları şimdi nerede? Fiyata taktınız, anladık. Ya hiç. Olmasaydı? O zaman nereden saldıracaktınız? Türkiye'de yedikçe nankörlük kütlesi büyüyen bir kitle var!
     anonim485
     aynen kanka
      mrs_furby
      Bi zamanlarki yağ olayına döndü bu mesele de. Yağı almak falan.
       belizzimaaa
       Yağın gittiğimiz markette olması ulaşabiliyor olduğumuz anlamına gelmiyor yalnız??
        belizzimaaa
        Gözümün önündesin ama dokunamıyorum... dokunamadıktan sonra ulaşabiliyor olmanın ne gibi bir önemi olabilir?
         chivas34
         Biri şunu siksin ya açıklamaya bak dalga geçiyor orspucogu
          emre_akdag
          Alamadıktan sonra tonlarca yağ olsa markette ne çıkar.
           strangestar
           Allah'ım akıl fikir vermişte kullanmasına bize bırakmamalıymış
            bisosyolog
            Beynim yandı.
             muzlu-pasta
             Eskiden yağ yoktu alamıyorduk şimdi yağ pahalı diye alamıyoruz ne degişti?
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.