Birlikte Olacağın Kişinin Psikolojik Bir Bozukluğa Sahip Olduğunu Bilsen O Kişiyle İlişkiye Başlar mısın?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   gizemino
   Psikoloji alanında yapılan çalışmalar, birlikte olduğunuz ya da birlikte olmayı düşündüğünüz kişinin bipolar bozukluk, şizofreni, depresyon, kaygı bozukluğu gibi psikolojik bir bozukluğa sahip olması ilişkiyi bitirebiliyor ya da ilişkiyi zayıflatıyormuş. Maalesef ki psikolojik rahatsızlığa sahip insanları fazlasıyla damgalıyoruz. Kendi açımdan da düşündüğümde insanlar daha stabil olanı isterler ya o yüzden birlikte olduğum ya da olacağım kişinin psikolojik bir rahatsızlığının olmasını istemezdim açıkçası. Ama birinden de sırf psikolojik bozukluğu olduğu için de ayrılmam. Bence böyle durumlar ilişkinin kalitesini düşürücü bir şekilde açığa çıkıyor. Siz birlikte olacağınız kişinin psikolojik bir bozukluğu olup olmamasını umursar mıydınız?
    ezgizm
    Ağır depresyon ve yaygın anksiyete bozukluğum var. 2.5 yıllık da bir ilişki içerisindeyim. Bu ilişkinin ilk senesinde sıkıntılarımı aşırı ağır yaşadım hatta intihardan hastaneye yattım. Ama benden hiç ayrılmadı. Doğru kararlar mı veriyoruz bilmiyorum ama bahsi geçen taraf olarak şunu söylemek istiyorum, bize hasta gözüyle bakmayın. Sevilmeye, birinin bizi dinlemesine, sırf bu yüzden dışlanmamaya, saygı duyulmaya yani özetle insani duygu ve tavırlara ihtiyacımız var. Bir de ek olarak buradan geri zekalı arkadaşlara uyarı yapayım. Canınız sıkılınca depresyona girdim demeyi, gerilince anksiyetem tuttu demeyi, 2 kilo verince ya da alınca binge eatingim, anoreksiyam tuttu demeyi bırakın. Zira bunları bizlere yaşatan sizler sanki çok güzel bir şeymiş gibi bir de bunların adını çalıp "cool" olmaya çalışıyorsunuz.
     miller
     düzeltirim umuduyla başlanıyor ve daha sonra sen neden böylesine dönüyor. psikopatın biriyle sevgili olup onu yola getireceğini düşünüyor ve daha sonra şiddete uğruyor. bunu yaşadık, yaşıyoruz.
      me_out_bye
      Bana zarar vermezse ve beni dinlerse ? olur. İyileşmeye çalışmasına yardımcı olmak isterim veya kötü olduğunda yanında olmak. Sakinlemesi falan. Ama eğer bunlar olmuyorsa* Ümitsiz bir vaka ise tamamen kontrolünü kaybeden. Bana değer vermiyorsa? Görmezden geliyorsa benide? Durdurulamaz bir şey ise? Tehlike ile uğraşmak istemem. Bırakırım.
       sfsdafsdfdsfa
       eski sevgilim bipolardı ve antidepresan kullanıyordu sürekli ilişkimizi ciddi derecede zayıflattı kırıldığımda sürekli umursamaz takılması sevmek istediğimde benden hep geri kaçması kendini kapatması birçok sorunu doğuruyor ve sadece siz sırtlanınca bunları tüm bağlar kopuyor siktir yeter artık istediğim değeri alacağım diyosunuz ama yine de bu kişi hiçbir şekilde düzelmiyor işin üzücü kısmı hala benimle konuşurken sanki hep kankasıymışım gibi umursamaması... kafayı düzeltmeden ciddi lişkiye başlamayın kimsenin sorununu sıkıntısını çekmeyin yoksa direk o sıkıntılarını sizin omuzunuza koyuyorlar çekiceksin benim kahrımı diye
        tsukyomi
        İkimiz de bozuğuz. Ne yapaydık yani, o bana 'ben seni üzerim devuşka' mı deseydi ya da ben ona 'beni anlamıyoson Moskof' mu deseydim? Eksik olan kısımları birbirimizden tamamlıyoruz işte, tam bir Sovyet işi.
         metehan38
         Aslında psikolojik sorunlar düzelebilir bunların hepsi aslında beynin içindedir yani eğer ki sen birşeye çok inanırsan o şey o olur mesela bi örnek verecek olursam önünde duran suyun mesela bi portakal suyu olduğunu düşünür ve beynini buna inandırırsan artık o su olmaz artık o senin için portakal suyudur tatı görüntüsü ve hatta kıvamı bile portakal suyudur artık yani anlatmak istediğim şey ise şu eğer ki sen onu öyle birşey olmadığına inandırırsan artık öyle bişey yoktur ve ayrıca bunu şizofreni biri üzerinde denemiştim ve artık şizofrenisi kalmamıştı yani birşeye inanmak o şeyi başarmanın %100 dür. (Bunlar benim kişisel fikirlerim eğer ki birini kırdıysam özür dilerim) ve yani cevabım evet o ilişkiye başlarım
          thewomaninblack
          Başlamayın. Böyle tipleri kendime mıknatıs gibi çekiyorum.-Sanırım kafası farklı çalışan insanlar ilgimi çektiğinden. Sonuç hep saçmalık +sizin psikolojinizi de bozacaklarından emin olun. Zamanla ona benzemeye başlayacaksınız ve hayır ben onu iyileştiririm hayal dünyasından çıkın çünkü bir şeye düzenli olarak maruz kalınca ona benzemeye başlarsınız. Veya deneyin görün. Benimki sadece tecrübe aktarımı.
           leecola
           Şimdi şöyle bir örnek vermem gerek eski sevgilim sırf bu konuda artık yalanları boyunu aştığı için ayrılmıştım. Kendisinin psikolojik sıkıntı çektiğini ve depresyonda olduğunu diyordu. Eski sevgilimi sokakta gördüğümde aşık oldum sonra bir arkadaşın vasıtasıyla denk geldik konuştuk falan filan sevgili olduk dedi. Çocuk sonrasında aldatmaya, şiddet göstermeye başlamış. En sonunda güya zorla sahip olmaya kadar gitmiş. Sevgili olduğumuzda bana her zaman yakın davrandı ( benim bir beklentim yoktu ama eski sevgilisiyla yaşadığı hiçbir şeyi bana unutturmadı bende en sonunda sert ve kendimden taviz vermeyecek şekilde davrandım) En sonunda ne mi oldu bana değiştin dedi 😂 Bir insan bu kadar etkiye maruz kalsa psikolojisi bozulur zaten rahat davranamaz bir anksiyete maruz kalır ama hiçbir şey yoktu ortada... Şunu anlamıyorum kime sorsanız (kadınları baz olarak diyorum) hepsi şiddet, tecavüz veya mobbing görmüş. Sonrasında hepsi hayatlarına giren veya onlarla ilgilenen erkeklere bu tür kafalarında uydurduğu olay örgüsü ile kendilerine fazla ilgi gösterilmesini, çok sevilmeleri gerektiğini savunuyorlar. Ama insan ilişkileri bir ayna görüntüsü gibidir. Karşındaki insana nasıl davranırsan o şekilde aynı davranışı geri alırsın. Yorumlarda hep feminist kesim üstü kapalı şekilde erkeklere laf söküyor ama bu durumu erkeklerden çok kadınlar kullanıyor. ( Duygu sömürüsü, acındırma vb.) İnsanlar şunu bilmeli günlük rutin hayat zaten insanı yoruyor ve yıpratıyor. Hayatınızda biri varsa birlikte dinlenebilmeyi öğrenmek gerekiyor. Yormadan veya bıktırmadan..
            eflayilmaz
            Sonuçta sevdiğimiz insanı her haliyle kabul ediyoruz ve davranışlarını da sürekli gözlemliyoruz. Bu yüzden bence ilişkiye devam edilir. Sadece bu tedavi sürecinde birlikte olduğun kişiye destek olmak çok önemli
             aslanburcubirisi
             Psikolojik bozukluğa sahip olmayan insan var mı ki? Hemde günümüzde? Hiç sanmıyorum. Anksiyete/ Hafif seviye obsesiflik var bende de. Çok ağır bir rahatsızlık olmadığı sürece sorun olmaz bence. Şizofreni bile erken dönemde tedavi edilebiliyor. Çok da takılmamak lazım.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.