"Suriyelilere Bulunan Para SMA'lılara Neden Bulunmaz?" Diye Soran Sandal Mültecilere Irkçılık mı Yapmış Oluyor?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   sedefartuny
   Ülkemizde SGK verilerine göre 1300 SMA hastası bebek var. Her gün sosyal medyada bu çocukların hayatlarının kurtarılması için çeşitli bağış kampanyaları ile karşılaşıyoruz çünkü bu çocukların Amerika'da tedavi olma şansları var. Bu şans için gerekense yaklaşık 2.5 Milyon Dolar. Ülkemiz Sağlık Bakanlığı'nın tek yapabildiği ise ailelerin bu rakamı toplayabilmek için bağış kampanyası başlatmalarına izin vermek. Her 6000 doğumda bir SMA hastası bebek dünyaya geliyor ve yaşamasının tek şartı Amerika'da tedavi olmak olan çocukların sayısı her geçen gün artıyor. Haliyle bağış kampanyaları da. Mustafa Sandal'da bu durumun üzerinde bir sorumluluk yarattığından, suçluluk duyduğundan bahsetmiş çünkü ünlüler bağış kampanyalarını geniş kitlelere duyurabilme potansiyeline sahip ve aileler ilk olarak onların kapısını çalmak durumunda. "Haksızlık bu! Suriyelilere bulunan para SMA'lılara neden bulunmaz?" diye bir çıkışta bulunmuş. Suriye kıstası bir hayli eleştirildi tabi. Nitekim savaş mağduru insanlar, çocuklar, bebekler söz konusu. Hükümete yapılan her eleştirinin alt metninde Suriyeli nefreti olduğunu ve bunun doğrudan bir ırkçılık olduğunu düşünen çok sayıda insan var. Gözlerimiz sahillerde keyif çatan birçok Suriyeli mülteci gördüğü için yardıma ihtiyaçları olmadığını düşünüyor olmamız çok normal değil mi? Ya da yardımdan ziyade bir ayrıcalık tanıyor olmamız rahatsız etmiş olamaz mı Mustafa Sandal ve onun gibi düşünenleri?
    karolunita-
    yoo ırkçılık falan yok adam gayet haklı
     imailahorsilahh
     Suriyeliler bize kendi ülkemizde ırkçılık yapıyor onu napıcaz mk.
      ali-vercetti
      mustafa reis diyorsa öyledir
       tsukyomi
       Kendi çocuğuna, üstelik yardıma muhtaç çocuğuna vermeyeceğin parayı Suri'nin 5. çocuğuna vereceksin he mi kurban? Duyarcı tayfa hiç kusura bakmasın. Gerçekleri söylemek ne zamandan beri ırkçılık olmuş?
        _gizem_
        adam haklı dağılak
         nickimdebileolmaz
         Hakaret yada küçümseme gibi bir şey söz konusu değil.
          badideasensei
          Hak veriyorum
           mrlawyerkk
           Sorun Mustafa Bey'in isyanı değil sorun hükümeti eleştirirken hep bir Suriyeli kıstasına girmek. Neden çünkü orada konsolide olmuş insan topluluğu var. Güvenli bölge yani. SMA'lı çocuklara yardım yapılmıyor olması ayrı bir şey. Suriyeli mevzu ayrı bir şey. Velev ki Suriyelilere yardım edilmiyor bu çocuklara da mı yardım edilmesin? Konu Suriyeli değil anlayacağınız konu bizim çocuklarımızın tedavisinin neden karşılanmadığı.
            nykskaos
            Zorunlu ihtiyaç hâlinde yardım yapılması gereken durumlar karşılaştırılamaz. Beni en çok irrite eden duyar karşılaştırması. Şuna yardım eden buna niye etmedi? Köpeklerin tedavi masraflarını karşılayan sokak çocuklarının barınmasına katkıda bulundu mu? İyi ve yerinde yapılan hiçbir güzel davranış karşılaştırılmamalı. Evet biz istemedik Suriyeliler gelsin, kalsın, onlara her türlü bakılsın vs. Fakat bu sorumluluğu aldıysan bir de üzerine Avrupa'dan milyarlarca parayı da bunun için aldıysan eşek gibi bakacaksın. Evet yanlış politika. Ve devletin kendi insanı açlık sınırının kat ve kat altında yaşıyor. Ama buradalar. O güvence verilmiş. Hâlâ aç, sokakta, yardım yapılmamış, savaşta tüm ailesini kaybetmiş, pazarlanıp satılan Suriyeli çocuk, genç ve kadınlar da var. SMA hastalarına bulunmayan parayı karşılaştırma yapmak için saraylara, uçaklara, yandaşlara, lüks araçlara, Katarlılar'a, zengini daha da zengin eden vergi aflarına yapacaksın.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.