Zorlu Hava Şartlarında Online Sipariş Vererek Motorlu Kuryeleri Zor Durumda mı Bırakıyoruz?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   Sosyal mecralarda bu konu üzerinden bir tartışma aldı başını gitti. Yurt genelinde kar yağışının başladığı geçtiğimiz günlerde motorlu kuryelerin riskli bir şekilde siparişleri teslim etmek zorunda kalmasını eleştirenlerin sayısı bir hayli fazla. Trafikte çoğu zaman araçlar tarafından görmezden gelinen motorlu kuryeler zamanla da yarışıyor bildiğiniz üzere. Pandeminin başlaması ile birlikte 160 kurye hayatını kaybetmiş. Hal böyle olunca karlı ve yağmurlu günlerde sipariş vermeyelim sesleri yükselmeye başladı. Diğer taraftan bu insanların gelirleri bizlerin verdiği siparişlerden sağlanıyor. İşlerini koruyabilmeleri bile bu siparişlere bağlı aslında. Getir, Yemek Sepeti gibi büyük şirketlerin kuryelerinin işlerini kaybetmeme korkusu olabilir ama sadece paket servisler ile hayatta kalmaya çalışan küçük işletmelerde verilen her sipariş çok önemli. Dükkanlar gün içerisinde alınacak siparişler için açılıyor, kuryeler de bu amaçla istihdam ediliyor. Yani kuryelerin can güvenliğini sağlamanın yolu bu değil. Aksine karlı/yağmurlu havalarda sipariş vermeyelim düşüncesi bu insanların işlerini kaybetmelerine dahi sebep olabilir. Ne diyorsunuz? Motorlu kuryelerin zaten çok zor olan çalışma şartları hava koşulları ile daha da zorlaşıyor, bu durumda sipariş vermemek bir çözüm olabilir mi?
    benita
    Yaptıkları iş çok zor ama sonuç olarak bu şekilde para kazanıyorlar. Bence zor durumda bırakıyoruz diye sipariş vermemeyi düşünmek yerine, bahşiş verebilirsiniz, eksik ya da yanlış olduğunda hoşgörü ile karşılayabilirsiniz, teslim alırken gülümseyebilirsiniz, en önemlisi teşekkür edebilirsiniz.
     detokssuyu
     Tamam bu insanlar işlerini korumak zorunda ama deli gibi kar yağarken de sipariş verilmez. Yazık değil mi bu insanlara. 160 kişi diyorsunuz. Hepsi gencecik insanlar. Can güvenliği her şeyden daha önemli. Ben siparişimin birinin kaza yapmasına hayatını kaybetmesine sebep olmasını istemiyorum. O yüzden bu havalarda sipariş vermemeye dikkat ediyorum.
      caresizcare
      Kesinlikle hatta çok kaba gelir bu durum bana her Koşulda ama ne yazııkki bu bir meslek ve insanların ihtiyacını giderecek gururlu meslekte yanlış anlaşılmasın Bizler açısından diyorum
       roar
       İyi de herkesin bir görevi var. Böyle düşünecek olursak kimse işini yapamaz. Saçma bir düşünce.
        sedefartuny
        Çözüm asla sipariş vermemek değil. Şartların iyileştirilmesi lazım. Zaman olayının çözülmesi lazım. Filoların artırılması lazım. Araçların motorlu kuryelere karşı daha dikkatli olması lazım. Sipariş vermeyelim bu insanlar bu pandemi dönemine işsiz kalsın. Bu nasıl bir düşüncedir ya?
         cemilonr
         Sen o siparisi vermezsen o insanlar işsiz kalacak
          gizemino
          Sipariş vermesek bu sefer esnaflar çok zor durumda kalacak. Özellikle zorlu hava koşullarında işleri çok zor biliyorum ama sipariş için ayrılan kurye sürelerini uzatarak kuryelerin daha yavaş ve dikkatli gelmeleri sağlanabilir
           asit
           sipariş vermemek değil de, siparişe "acele etmeyin, dikkatli gelin vs'' gibi notlar düşülebilir. beş dakika sonra gelsin sağ salim gelsin onlar da can..Bir de bazılarılarında, olumlu yorumlar alan kuryelere çalıştığı yer tarafından prim veriliyor diye okumuştum bir yerde. Olabildiğince olumlu, güzel yorumlar bırakılabilir sipariş sonrası.
            ali-vercetti
            biraz öyle
             makeup-alp
             Biz onları niye zor durumda bırakalım? Onların görevleri o zaten, zor durumda kalıyorsa bunun sebebi işverenleridir.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.