34
18.1.2021
Zorlu Hava Şartlarında Online Sipariş Vererek Motorlu Kuryeleri Zor Durumda mı Bırakıyoruz?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   peripedia
   Sosyal mecralarda bu konu üzerinden bir tartışma aldı başını gitti. Yurt genelinde kar yağışının başladığı geçtiğimiz günlerde motorlu kuryelerin riskli bir şekilde siparişleri teslim etmek zorunda kalmasını eleştirenlerin sayısı bir hayli fazla. Trafikte çoğu zaman araçlar tarafından görmezden gelinen motorlu kuryeler zamanla da yarışıyor bildiğiniz üzere. Pandeminin başlaması ile birlikte 160 kurye hayatını kaybetmiş. Hal böyle olunca karlı ve yağmurlu günlerde sipariş vermeyelim sesleri yükselmeye başladı. Diğer taraftan bu insanların gelirleri bizlerin verdiği siparişlerden sağlanıyor. İşlerini koruyabilmeleri bile bu siparişlere bağlı aslında. Getir, Yemek Sepeti gibi büyük şirketlerin kuryelerinin işlerini kaybetmeme korkusu olabilir ama sadece paket servisler ile hayatta kalmaya çalışan küçük işletmelerde verilen her sipariş çok önemli. Dükkanlar gün içerisinde alınacak siparişler için açılıyor, kuryeler de bu amaçla istihdam ediliyor. Yani kuryelerin can güvenliğini sağlamanın yolu bu değil. Aksine karlı/yağmurlu havalarda sipariş vermeyelim düşüncesi bu insanların işlerini kaybetmelerine dahi sebep olabilir. Ne diyorsunuz? Motorlu kuryelerin zaten çok zor olan çalışma şartları hava koşulları ile daha da zorlaşıyor, bu durumda sipariş vermemek bir çözüm olabilir mi?
    ali-vercetti
    biraz öyle
     caresizcare
     Kesinlikle hatta çok kaba gelir bu durum bana her Koşulda ama ne yazııkki bu bir meslek ve insanların ihtiyacını giderecek gururlu meslekte yanlış anlaşılmasın Bizler açısından diyorum
      benita
      Yaptıkları iş çok zor ama sonuç olarak bu şekilde para kazanıyorlar. Bence zor durumda bırakıyoruz diye sipariş vermemeyi düşünmek yerine, bahşiş verebilirsiniz, eksik ya da yanlış olduğunda hoşgörü ile karşılayabilirsiniz, teslim alırken gülümseyebilirsiniz, en önemlisi teşekkür edebilirsiniz.
       sedefartuny
       Çözüm asla sipariş vermemek değil. Şartların iyileştirilmesi lazım. Zaman olayının çözülmesi lazım. Filoların artırılması lazım. Araçların motorlu kuryelere karşı daha dikkatli olması lazım. Sipariş vermeyelim bu insanlar bu pandemi dönemine işsiz kalsın. Bu nasıl bir düşüncedir ya?
        detokssuyu
        Tamam bu insanlar işlerini korumak zorunda ama deli gibi kar yağarken de sipariş verilmez. Yazık değil mi bu insanlara. 160 kişi diyorsunuz. Hepsi gencecik insanlar. Can güvenliği her şeyden daha önemli. Ben siparişimin birinin kaza yapmasına hayatını kaybetmesine sebep olmasını istemiyorum. O yüzden bu havalarda sipariş vermemeye dikkat ediyorum.
         asit
         sipariş vermemek değil de, siparişe "acele etmeyin, dikkatli gelin vs'' gibi notlar düşülebilir. beş dakika sonra gelsin sağ salim gelsin onlar da can..Bir de bazılarılarında, olumlu yorumlar alan kuryelere çalıştığı yer tarafından prim veriliyor diye okumuştum bir yerde. Olabildiğince olumlu, güzel yorumlar bırakılabilir sipariş sonrası.
          mrlawyerkk
          Karlı havada yağmurlu havada ya da trafiğin çok yoğun olduğu saatlerde sipariş vermiyorum. Olumlu geri dönüşler ve bahşiş bırakıyorum. Küçük esnaftan bir şeyler söylediysem telefonda mutlaka acelem yok diyorum. Siparişi getiren arkadaşa mutlaka bir bardak su ikram ediyorum.
           gizemino
           Sipariş vermesek bu sefer esnaflar çok zor durumda kalacak. Özellikle zorlu hava koşullarında işleri çok zor biliyorum ama sipariş için ayrılan kurye sürelerini uzatarak kuryelerin daha yavaş ve dikkatli gelmeleri sağlanabilir
            roar
            İyi de herkesin bir görevi var. Böyle düşünecek olursak kimse işini yapamaz. Saçma bir düşünce.
             samyeli90
             Zor bir iş gerçekten ama dendiği gibi geçimini bu kurye işiyle sağlayan insanlar çalışıyor ve sipariş vermemek onların işlerini kaybetmelerine sebep olabilir ben yeterince soğuktan korunduklarını düşünüyorum özel giysileri firmanın sağlması lazım ki yani geçen Getir kuryesi robocop gibi geldi kapıya Genelde ben 8 9 gibi sipariş veriyorum ya da o saatten sonra sanırım o saatte trafik sorun olmaz
              emre_akdag
              Bulunduğum bölgeye kurye hizmeti yok o yüzden vicdanım rahat
               kuvvetmira
               Online sipariş vermediğim için bir sorun yok benim için
                cemilonr
                Sen o siparisi vermezsen o insanlar işsiz kalacak
                 kayberkay
                 genelde düşülen kötü ikilemlerden biridir mesela ben restoranda yemek yedikten sonra gelip masam temizlenirken çok rahatsız oluyorum sanki onu çalıştırıyormusum gibi yardımcı olmaya çalışıyorum belki de çok saçma ama napabilirim ki .((
                  makeup_alp
                  Biz onları niye zor durumda bırakalım? Onların görevleri o zaten, zor durumda kalıyorsa bunun sebebi işverenleridir.
                  /
                  0

                  Tarihe Göre

                  İçerik bulunamadı.